Kölcsön kérni nem könnyű dolog. Akár banktól igénylünk hitelt, akár ismerőstől, baráttól kérünk kölcsön, mindig ott jár az ember fejében a kérdés: mi van, ha nem tudom megadni?
Bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy minél előbb lenne szüksége lenne pénzre. Elromlik a mosógép, új laptop kell a gyereknek, esetleg lerobban a kocsi. Hétköznapi helyzetek, amiket akkor is meg kell oldani, ha nincs tartalékunk. A szerencsésebbek tudnak kölcsön kérni a családtól vagy barátoktól.
Egy dolgot viszont mindenképpen véssünk az eszünkbe: akár mi kérünk, akár másnak adunk nagyobb összegű kölcsönt (legyen az családtag vagy közeli barát), mindig írjunk szerződést! Szerepeljen benne a kölcsön összege, a kifizetés dátuma és tanúkkal hitelesítsük.

Kölcsön kérni: Banktól vagy nem banktól?
Ha banktól kérünk hitelt, nem mindegy, hogy folyószámlahitelt, vagy személyi kölcsönt igénylünk. Fontoljuk is meg alaposan a döntést, nehogy később megbánjuk!
A folyószámlahitet tekinthetjük egyfajta biztonsági tartaléknak. Egy hitelkeret, ami a meglévő bankszámlánkhoz kapcsolódik általában. A folyószámlahitellel a számlát egy meghatározott hitelkeret erejéig terhelhetjük meg. Gyors, könnyű hozzáférésű kölcsön, amit kisebb kiadásoknál (pl. autószerelésre vagy mosógépcserére) használhatunk ki.
Kölcsön kérni banktól – A személyi kölcsön esetében, ha a saját bankunkhoz fordulunk, ahová a jövedelmünk érkezik, akkor gyorsabb (1-2 óra) lesz az átfutási idő. Ez azért van, mert a bank rálát a költési szokásainkra és gyorsan meg tudja határozni, mekkora összeget tudunk majd visszafizetni. Van lehetőség arra, hogy előtörlesszünk, illetve le is zárhatjuk a kölcsönt még a futamidő lejárta előtt.
A hitelösszeg a személyi kölcsönnél jellemzően néhány millió forint lehet, nyilván szerződést is kell kötni. Ha nem saját banktól vesszük fel a kölcsönt, akkor több dokumentumra is szükség lesz, hogy bizonyíthassuk hitelképességünket, és az átfutási idő hosszabb, 5-6 munkanap is lehet.