Terhesség alatt dolgozol? 6 alapból megillető munkajog, amiről sok kismama nem tud 

A terhesség alatti munkajogi védelem számos kismamának kulcsfontosságú, hiszen a várandósság idején is sokan szeretnének dolgozni. Fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a jogokkal, amelyek megilletnek minket, hogy biztonságban és megfelelő körülmények között tudjunk dolgozni várandósan is. A terhesség alatti munkajogi védelem számos különleges szabályt tartalmaz, amelyek mind a munkavállaló, mind a születendő gyermek egészségének védelmét szolgálják. Cikkünkben bemutatjuk, milyen munkajogi védelem illet meg minden várandós munkavállalót terhesség alatt.

1. Mikor kell bejelenteni a terhességet a munkahelyen?

A terhesség alatti munkajogi védelem egyik alapvető kérdése, hogy mikor kell a várandósság tényét közölni a munkáltatóval. Erre nincsenek konkrét jogszabályi előírások, azaz a törvény nem szab meg határidőt arra, hogy a terhes munkavállalónak mikor kell tájékoztatnia a munkaadóját. Ez azt jelenti, hogy a kismamák dönthetik el, hogy mikor érzik megfelelőnek a közlést. Ugyanakkor érdemes minél előbb jelezni a terhességet, mivel csak így tudja a munkáltató biztosítani a terhesség alatti munkajogi védelmet, és a várandóssághoz kapcsolódó különleges munkajogi szabályokat alkalmazni.

2. Felmondási védelem

Várandós kismama a munkahelyén.

A várandós munkavállalók felmondási védelem alatt állnak, ami azt jelenti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg a munkaviszonyt rendes felmondással. Ez a védelem akkor is érvényes, ha a kismama a felmondás kézhezvételét követően értesül terhességéről. Ebben az esetben is visszavonhatják a felmondást, és a munkáltató köteles helyreállítani a jogviszonyt.

3. Terhesség alatti munkajogi védelem: biztonságos és egészségkímélő munkavégzés

A terhesség alatti munkajogi védelem egyik kiemelt eleme, hogy a kismamák biztonságos körülmények között dolgozhassanak. A munkáltatónak kötelessége megvizsgálni, hogy a várandós nő munkaköre és munkakörülményei nem jelentenek-e veszélyt sem a kismama, sem a születendő gyermek egészségére. Ha a feladatok nem felelnek meg a kismama egészségi állapotának, akkor a munkáltatónak fel kell ajánlania egy másik, egészségkímélő munkakört. Ha ez nem lehetséges, akkor a kismamát fel kell menteni a munkavégzés alól, és az alapeseti bérét ekkor is meg kell kapnia.

4. Munkaidő és pihenőidő szabályozása

Várandós kismama home office-ban.

A várandós munkavállalókra speciális munkaidőszabályok vonatkoznak. A törvény tiltja az éjszakai munkavégzést, valamint a túlórázást. A kismamáknak egyenlőtlen munkaidő-beosztást csak saját beleegyezésükkel lehet elrendelni, és biztosítani kell számukra a megfelelő mennyiségű pihenőidőt. Ezek a szabályok mind azt a célt szolgálják, hogy a várandós nők regenerálódhassanak, és ezáltal elkerüljék a túlzott fizikai vagy mentális terhelést.

5. A terhesség alatti munkajogi védelem: az orvosi vizsgálatok miatt nem érheti retorzió a munkavállalót

A terhesség alatt számos kötelező orvosi vizsgálaton kell részt venni. Ezek idejére a kismamák mentesülnek a munkavégzési kötelezettség alól, és ezen időszak alatt is megilleti őket a teljes fizetésük. Ez a mentesség csak a vizsgálatok idejére vonatkozik, de a munkáltatónak biztosítania kell a lehetőséget, hogy a kismama részt vehessen azokon. Fontos, hogy a munkavállaló irányába elvárás, hogy próbálja a vizsgálatokat munkaidőn kívülre időzíteni, de ha ez nem lehetséges, akkor a munkáltatónak rugalmasnak kell lennie.

6. Veszélyeztetett terhesség esetén járó táppénz

Ha egy kismamát veszélyeztetett terhesnek nyilvánítanak, akkor nem betegszabadságra, hanem táppénzre lesz jogosult. A táppénz mértéke általában a jövedelem 60%-a, és a maximális összege nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...