Ügyfélszolgálat: „Micsoda? Lölőnek hívják a kutyát?”

„Lölőnek hívják a kutyát? Hát akkor nem csoda, hogy viszi a pénzt!” Ha elveszett a kutyánk, és egy befogadó jól tartotta, bizony a gazda akkor is köteles minden költséget megtéríteni. Mutatjuk, mik a legfontosabb tudnivalók elveszett kutya esetén.

A kóborállat-rendelet szerint egy elkóborolt kutya gazdája akár több százezer forintos bírsággal is sújtható – Erről korábbi cikkünkben már részletesen írtunk.

Mi történik egy elveszett kutyával?

A 2021-ben életbe lépett kormányrendelet az önkormányzatok feladatává tette a kóbor kutyák és macskák befogását és elhelyezését. Az önkormányzatok ezt többféle módon is megoldhatják: saját ebrendészeti telep működtetésével, más önkormányzatokkal való együttműködéssel, vagy akár magánszemélyek és szervezetek bevonásával is.

Az elveszett kutya befogása után a gazdának meg kell térítenie az ezzel járó költségeket, beleértve a napi ellátás, oltások és esetlegesen az ivartalanítás díját is. Ha viszont a kutya gazdája ismeretlen, a költségeket az örökbefogadó személyre hárítják át.

kutya ketrecben

Elveszett kutya örökbefogadása: változó önkormányzati szabályok

Az elveszett kutyák örökbefogadása nem mindig egyszerű, mivel a befogás és ellátás költsége akár több tízezer forint is lehet. Ez sok embert eltántoríthat az örökbefogadástól. Szerencsére az önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy eltérjenek a szabályozástól, és kedvezőbb feltételeket biztosítsanak az örökbefogadóknak.

Az ebrendészeti telepeken a befogott kutyák minimális tartási ideje is meghosszabbodott: a korábbi 14 nap helyett ma már 45 napig kell biztosítani a helyet számukra. Ez idő alatt nem szabad elaltatni a kutyát, így az örökbefogadók számára több idő áll rendelkezésre, hogy megtalálják a számukra megfelelő társat.

Állatvédelmi bírság és a gazdik felelőssége

Az elveszett kutya után kiszabható bírság komoly anyagi terhet jelenthet a gazdák számára. Ha egy kutya rendszeresen megszökik, és a gazda nem gondoskodik megfelelően az állat biztonságáról, akár 6×75 ezer forintos bírságot is kaphat. Ez különösen azokra a kutyákra vonatkozik, akik gyakran „önsétáltatják” magukat, vagyis gyakran megszöknek otthonról.

Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!
További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!

Kapcsolódó

Nem kell félned angolul beszélni! Ha mégis félsz, így tanulhatsz ingyenesen:

A mai világban már szinte elengedhetetlen, hogy legalább egy idegen nyelven, elsősorban angolul tudjunk beszélni. Ennek fényében különösen szomorú, hogy a magyarok nyelvismerete még mindig gyér. De lehet akár ingyenes is az angol tanulás!

CSED elutasítva? A buktató, ami sok vállalkozó kismamát érinthet

A CSED elutasítás nem ritka jelenség – és sokszor egyetlen adminisztratív hiba is elég hozzá. Számos érintettet sodorhat nehéz helyzetbe.

Nyugdíj trükk nőknek: már 32 év munka után is pihenhet, aki ezt tudja

A nyugdíj 32 év munkával egy valós és elérhető cél a Nők 40 kihasználásával a nők számára, akik sokat dolgoztak és gyermeket is neveltek.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél