Utazási kedvezmények, ingyen, féláron, olcsóbban: összegyűjtöttük az összes lehetőséget

2024. március 1-jétől a korábbinál egyszerűbb, új tarifa- és kedvezményrendszert vezettek be a közösségi közlekedésben. Az új rendszerben könnyebben átlátható, hogy kit milyen kedvezmény illet meg, és igazolások beszerzésével, pecsételéssel sem kell bajlódni. Mi változott? Kevesebb lett a szabály, többen utazhatnak ingyen, vagy az eddiginél olcsóbban. Cikkünkben bemutatjuk, hogy hogyan alakultak át az utazási kedvezmények 2024-ben, mi változott a bérleteknél, jegyeknél, illetve Budapesten és a főváros agglomerációjában.

Az új kedvezményrendszer egyszerűen összefoglalható: március 1-jétől bérletet vagy teljes áron, vagy 90%-os kedvezménnyel vásárolhatunk. A menetjegyeknél megszűnt a 90%-os, a 33%-os és a 20%-os kedvezmény, így – a teljesárú és a díjmentes változat mellett – kizárólag az 50%-os kedvezményt adó jegyek maradtak meg. Lássuk, kik örülhetnek a változásoknak.

Utazási kedvezmények 2024-ben: több nyugdíjas számára díjmentes

A nyugdíjasok a korábbi rendszerben vagy ingyen utazhattak, vagy jelentős, 50 és 90%-os kedvezménnyel. Utóbbi teljesen megszűnt, az ingyenesség viszont maradt:

A 65 év felettiek továbbra is ingyen utazhatnak a közforgalmú személyszállítási eszközökön (vonat, helyközi autóbusz, HÉV, elővárosi autóbusz, komp, rév), csupán a személyi azonosításra alkalmas okmányukat kell felmutatniuk. Ami változott: azok a 65 éven aluliak, akik rendelkeznek az ellátottak utazási utalványával, szintén korlátlanul és díjmentesen utazhatnak a helyközi közlekedésben.

Kiknek jár az ellátottak utazási utalványa?

Az ellátottak utazási utalványára jogosult a 65. életévét be nem töltött

  • öregségi nyugdíjban, vagy azzal azonos elbírálás alá eső ellátásban részesülő személy (a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegély; egyházi jogi személytől kapott nyugdíj vagy munkaképtelenségi járadék; EGT-állam jogszabályai vagy egyezmény alkalmazásával megállapított öregségi nyugdíj),
  • özvegyi nyugdíjban, árvaellátásban, szülői nyugdíjban, baleseti hozzátartozói nyugdíjban részesülő személy,
  • rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki 2011. december. 31-én I. vagy II. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, vagy akinek a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján az egészségi állapota legfeljebb 30 %-os,
  • rokkantsági járadékban, nemzeti gondozási díjban, nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékban részesülő személy,
  • külföldről hazatelepült magyar állampolgár, aki külföldről részesül nyugellátásban,
  • nyugdíjsegélyben részesülő egyházi személy,
  • gyám és a gyámolt személy, a gondnok és a gondnokolt személy,
  • gyermekvédelmi nevelőszülő és a gondozásában lévő ideiglenes hatállyal elhelyezett, illetve nevelésbe vett gyermek.

Helyi, azaz városi közlekedésben (pl. a BKK járatain) az ellátottak utalványával rendelkező utasok nyugdíjas bérletet válthatnak, de ez többnyire drágább, mint a kedvezményes vármegye- vagy országbérlet. Ha az önkormányzat elfogadja a helyi közlekedésben a vármegye- illetve országbérleteket, akkor a nyugdíjasok még olcsóbban, 90%-os kedvezményt adó bérlettel utazhatnak.

MÁV személyvonatok Budapesten. A MAV 1869 óta működik, és 20 000 alkalmazottat foglalkoztat. Utazási kedvezmények 20024

Kik utazhatnak még ingyen?

A helyközi közlekedésben ingyen utazhatnak a 14 év alatti gyermekek, a nagycsaládosok, a sajátos nevelési igényű gyerekek, a szociális intézményben gondozottak, illetve legfeljebb két kísérőjük, illetve a bentlakó gondozottak látogatói az intézmény székhelye és a lakhelyük.

A menekülteket, a vakokat, a hallássérülteket, a súlyosan fogyatékosokat, a hadirokkantak, valamint a kísérőiket szintén megilleti ez a lehetőség. Ugyancsak díjmentesen utazhatnak a legalább 75 százalékos hadirokkantak családtagjai is.

A magyar igazolvánnyal rendelkező külföldi állampolgárok évi 12 alkalommal ingyen utazhatnak Magyarország határain belül. Ha tíznél több magyar igazolvánnyal rendelkező gyerek együtt utazik, akkor két felnőtt kísérőjük is mehet ingyen, magyar igazolvány nélkül is.

Kedvezmények: féláron és olcsóbban

50%-os kedvezménnyel válthat menetjegyet minden 14 és 25 év közötti fiatal – függetlenül attól, hogy rendelkezik-e tanulói jogviszonnyal –, a közalkalmazottak, az egyházaknál és a civil szervezeteknél dolgozók. 

Az álláskeresők és támogatott képzésben részt vevők kedvezménye csak a helyi közlekedésben marad meg, távolsági szinten megszűnik.

A gyerekek csoportos kedvezményénél is történtek változások. Márciustól a kísérők ingyen utazhatnak:

  • ez óvodásoknál 10 gyerekre három,
  • 10 éven aluliaknál 10 gyerekre kettő,
  • 10 éven felüliekre 10 gyerekre egy kísérőt jelent.

Fontos tudni, hogy a lehetőség csak abban az esetben él, ha előre bejelentették az utazást, és legalább hat gyerek utazik.

Bérletek, napijegyek, egyéb utazási kedvezmények 2024-ben

A bérleteknek 2024. március 1-jétől elérhető a napijegy változata is, a 24 órára szóló Vármegye24 és az egész országra érvényes Magyarország24. Ezek teljesárú jegyek. A két napijegy között az a különbség, hogy a 24 órás jegy országos változatával a helyjegyköteles vonatokon is lehet utazni (ha van helyjegyünk), a Vármegye24 napijeggyel azonban nem. Vármegyei napijeggyel csak olyan vonatokon lehet utazni, amelyekre nem kell helyjegy.

A napijegyeket csak a helyközi közlekedésben (vonatok, hévek, kék és sárga volánbuszok teljes vonalán) vehetők igénybe, így például a BKK járatain nem érvényesek. Budapesten belüli utazás esetén azonban mindkét napijegy érvényes még az IC-kre is, helyjegy váltása nélkül.

Budapest

A vidékről ingázók az országbérletükkel a fővároson belül, a BKK járatain is utazhatnak. Akik az agglomerációból járnak be, azok a Pest-vármegyebérletükkel is használhatják a budapesti buszokat, trolikat és metrókat. A Budapest-bérletesek (BKK) a főváros közigazgatási határain belül utazhatnak a MÁV-START vonatain, a HÉV és a Volánbusz-járatain is. Ezek a bérletek a budapesti állomások és megállóhelyek között 2. kocsiosztályon még a feláras járatokon is érvényesek: ebben az esetben ráadásul helyjegy váltása nélkül.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...