Több pénz járhat a nyugdíj előtti álláskeresőknek: így lesz magasabb a nyes összege

A nyugdíj előtti álláskeresési járadékkal kapcsolatban gyakran merül fel az a kérdés, hogy emelkedik-e az ellátás összege a nyugdíj emelés mértékével? Ennek megválaszolásához érdemes tisztában lenni azzal, hogy pontosan milyen ellátás a nyes és kik vehetik igénybe. Összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót arról, hogy kinek mekkora összegben jár a nyugdíj előtti álláskeresési járadék és lehet-e ezen változtatni. Azt is tisztázzuk, hogyan működik a nyes emelése 2024-ben.

Kiknek szól a nyugdíj előtti álláskeresési járadék?

A nyugdíj előtti álláskeresési (vagy munkanélküli) segély azoknak a munkavállalóknak nyújt segítséget, akik a nyugdíjkorhatár elérése előtt veszítik el munkájukat. Célja, hogy a folyósítás időtartama alatt az álláskeresők a nyugdíjkorhatár betöltéséig támogatásban részesüljenek.

A támogatás azoknak szól, akiknek:

  • a nyugdíjkorhatár betöltéséig legfeljebb 5 éve van hátra
  • legalább 15 év szolgálati idővel rendelkeznek
  • szeretnének munkát vállalni, de eddig önállóan nem jártak sikerrel és a foglalkoztatási osztály sem talált számukra megfelelő állást
  • a kérelem benyújtását megelőző 3 éven belül – legalább 45 napon át – álláskeresési járadékban részesültek és az álláskeresési járadék folyósítási időtartamát már kimerítették
  • akik nem részesülnek: korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban és átmeneti bányászjáradékban 

A nyugdíj előtti álláskeresési járadék összege a kötelező legkisebb munkabér összegének 40 százaléka, ami 2024-ben havi 106.720 forint, ami napi bruttó 3.557 forintot jelent.

Mivel az ellátás összege megközelítőleg sem elegendő bárki havi megélhetési költségeinek a fedezésére, így jogosan merül fel, hogy lehet-e magasabb összegű ellátást kérni és hogyan lehetséges a nyes emelése 2024-ben? 

Nyes emelése 2024: ezen múlik, hogy magasabb lesz-e az összege

A nyugdíj előtti álláskeresési járadék egy olyan ellátás, amelynek összegét nem befolyásolja a nyugdíj emelés. Mértéke az ellátás megállapítását követően a folyósítás időtartama alatt nem nő. Ami összeget megállapítottak számunkra, azt kapjuk egészen addig, amíg le nem jár az ellátás ideje.

Egy módon azonban ennek ellenére is növelhető a nyes összege. Amennyiben a jogosult lemond a számára korábban megállapított nyesről, majd azonnal új kérelmet ad be a nyes ismételt megállapítása iránt.

Arra viszont érdemes figyelni, hogy ez csak abban az esetben kivitelezhető, amennyiben a segélyben részesülő a megelőző három éven belül összesen legalább 45 napon át álláskeresési járadékban részesült.

Ez azért igazán érdekes, mert a fenti kitétel miatt legfeljebb kétszer kérhetjük a nyes megszüntetése és ismételt megállapítása iránti eljárást.

Amennyiben megfelelünk minden feltételnek, járhatóvá válik a jogosultak számára a nyes emelése 2024-ben.

Még mindig maradt kérdésed? Fordulj a Hóvége Ügyfélszolgálathoz, és 48 órán belül segítünk.
Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.