Hihetetlen, hogyan hat a mese a gyerek fejlődésére: nagy előnnyel indul az életnek, akinek mesélnek

Manapság a technika fejlődése révén egyre több versenytársa akad a hagyományos értelemben vett mesélésnek a gyereknevelés területén. Az egyre inkább gyorsuló életvitelnek köszönhetően kézenfekvőnek tűnhet a gyereket is olyan könnyen fogyasztható tartalmaknak kitenni, amelyek egy meghatározott ideig mentesítik a szülőket az állandó odafigyelés alól. Az időszakos mentesülés azonban nem biztos, hogy érdemben ellensúlyozza a mesélés rengeteg pozitív hatását a szülő-gyerek kapcsolat területén. Mi a mese szerepe a személyiségfejlődésben gyerekeknél? Többet számít, mint gondolnánk.

Miért a felolvasott mesélést válasszuk a tévében vagy számítógépen levetített mesék helyett?

Kisgyermekkorban a játék mellett fejlődéslélektani szempontból kitüntetett szerep jut a mesélésnek. Habár képi formában a mesék garmadája áll rendelkezésünkre a különböző elektronikus eszközök jóvoltából, érdemes a felolvasást vagy saját előadást választanunk, hiszen a gyerek fejlődése szempontjából nem mindegy a forma.

A mese szerepe a személyiségfejlődésben: képi szimbolikus világ kialakulása

A felolvasott mese esetében a gyermek a saját fantáziavilágára támaszkodik. A történet szereplőiről, környezetéről, és eseményeiről tehát nem (teljesen) kész képeket kap, hanem saját maga alkotja meg ezeket a mentális reprezentációkat. A gyerek mentális fejlődése szempontjából tehát nagy szerepe van ezeknek a saját maga által alkotott, belső képeknek. A fantáziadús képzelőerő általában jobb rajzkészséggel is társul.

Szóbeliség és írásbeliség kialakulása

A folyamatos mesélés – az ismétlés által is – fejleszti és aktivizálja a gyerek szóismeretét és szókincsét. A mondatokban rejlő mögöttes nyelvtani szerkezetek automatikusan beépülnek a gyerek agyába. Továbbá az igényesen felolvasó szülőktől a gyerek inspirálódhat a szavak hangsúlyozásának és a beszéd ritmizálásának tekintetében. Akinek élete korai szakaszában sokat mesélnek, tisztában lesz azzal, hogy a nyomtatott szöveg jelentést hordoz. Az ilyen tapasztalati forrásra szert tett gyerek általában könnyebben és hamarabb tanul meg majd az iskolában is olvasni.

Érzelmi és szociális fejlődés

A néhány éve elhunyt, közkedvelt gyerekpszichológus, Vekerdy Tamás úgy nyilatkozott, hogy a belső képek készítése érzelmi szempontból is fontos munka, hiszen a gyerek eközben valójában feszültséget és szorongást is old. Mindemellett közvetlenebb érzelmi kapcsolatot érhetünk el szülő és gyermek között, ha a szülő fejből mondja a mesét. Ez ugyanis nagyobb volumenű bevonódást és kapcsolódást eredményez mindkét fél részéről, amely ugyancsak kedvező hatással lesz a másodlagos szociális kapcsolatokra.

Létezik-e rossz mese?

Habár a szülők szűrőként szolgálnak – életkort és nemet figyelembe véve – a releváns mesék csoportjának kiválasztásában, mindenképp előnyös, ha a gyerek dönt végül a választott meséről. A mentális és érzelmi bevonódást a történet iránti érdeklődés alapozza meg, és a belső, szimbolikus képi munka sem fog elindulni, ha az nincs meg. A tévével vagy számítógéppel szemben a felolvasás mellett szól még az is, hogy a gyerek egészen kicsi korában még nem képes a mesét leválasztani a valóságról, ezért a szülőhöz fordul esetenként szorongató kérdéseivel.

A mese kiválasztása szempontjából az egyik meghatározó kritérium a gyerek fantáziavilágába való beépíthetőség kell, hogy legyen, nem pedig a mese erkölcsi tanulságtételének a mértéke. Azonban az inkább klasszikus és népmesékben jelen lévő jó és rossz ellentét gyakori szerepeltetése is hozzájárul(hat) a gyerek erkölcsi fejlődéséhez. A félelmetesnek vagy agresszívnak tűnő elemek sokszor csak átmenetileg váltanak ki félelmet vagy szorongást a gyerekből, hiszen a mesék befejezése a gonosz bukásával jár, egyidejűleg a jó ünneplésével, megjutalmazásával.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...