Régi játékok gyerekeknek: macskabölcső, tengó, labdaiskola és a többiek

A legtöbben még emlékszünk azokra az egyszerű játékokra, amiket gyerekként játszottunk szünetekben vagy a testvéreinkkel, barátainkkal. A szabályok pofonegyszerűek voltak, és gyakorlatilag csak mi kellettünk hozzájuk – na jó, egy labda, esetleg papír és ceruza -, mégis órákig lekötöttek. Milyenek is ezek a régi játékok gyerekeknek? Múltidézés indul!
A legtöbb játékhoz elég volt a képzeletünk, a memóriánk, meg a két kezünk, amihez viszont valamilyen plusz dolog kellett, azt gond nélkül felleltük otthon. Nem kell drága holmikra gondolni: madzag, labda, papír, íróeszköz, kötél, gumiszalag, ilyesmik. Lássuk, mit használtunk mire!
Régi játékok gyerekeknek: gumizás
A gumizáshoz egy hosszabb gumikötélre van szükség, amelynek a végeit össze kell kötni, majd a két játékos szemben elhelyezkedik egymással, és kifeszítik a kötelet a bokájukra akasztva. Középre áll a harmadik játékos, vagyis az, aki ugrik, a többiek pedig mondják a mondókákat. Erre kell a játékosnak ki-be ugrálnia. A gumizás egyszerű(nek tűnik), de mindig lehet rajta nehezíteni, mindeközben pedig kiválóan fejlődik a mozgáskoordináció – nem mellesleg jó kis játék, legalábbis nekünk az volt.
Macskabölcső
A macskabölcső kézügyességet fejlesztő játék. Madzag kell hozzá, amit összekötünk, és kifeszítünk a két tenyerünkkel, majd felvesszük a „kezdő pozíciót”. A másik játékosnak át kell ügyeskedni a madzagot a saját kezébe. (Itt egy videó, így szokás játszani.) A játék végét az jelenti, ha visszatérünk a kiinduló ponthoz.
Tengó (lábtengó avagy lábtenisz)
Csak egy labdára van szükség és egy vízszintesen kifeszített kötélre, máris kész a tengópálya! Tipikus labdajáték, ahol a kezeken kívül a test bármely részével át lehet juttatni a labdát a túloldalra. A szabályok szerint egy oldalon csak háromszor lehet átpasszolni a labdát, és egy játékos csak egyszer passzolhat.
Labdaiskola
Nagyon jó a reflexek, a reakcióképesség fejlesztésére. Így játsszuk: a játékos a fallal szemben áll. A labdát a falra dobja, majd elkapja a visszapattanó labdát, 8-12 különböző módon. Labdaiskola a játék neve, 8-12 osztályt kell a játékosnak kijárnia. Ezek a variációk:
a játékos a labdát
- lepattanás után,
- lepattanás nélkül,
- test előtti tapsolás után,
- test mögötti tapsolás után,
- megemelt láb alatti taps után,
- leguggolás, kétkezes talajérintés és felállás után,
- előre karkörzés után,
- hátra karkörzés után,
- háttal állva dobja, majd visszafordulva kapja el, de tovább is van;
- háttal, terpesztett lábak között falra dobja, majd szembefordul és elkapja;
- azután kapja el, hogy 360 fokban megfordult a talpán;
- ugrással végrehajtott 360 fokos fordulattal kapja el.
A szabályok szerint a játékos csak akkor léphet a következő „osztályba”, ha az előzőt teljesítette. Van szigorúbb változat is, itt elölről kell kezdeni az egész játékot az első osztálytól, ha hibázunk.
Ország-város
Az ország-város játéknál a játékosoknak egy papírra egy sorban fel kell írniuk a következőket: ország, város, folyó, hegy, fiú, lány, növény, állat, tárgy. Mi úgy játszottunk, hogy egyikünk mondta magában az ábécét, a másik pedig egy ponton „lestopolta”, vagyis megállította. Azzal kezdőbetűvel kellett országot, várost stb. írni, amelyiknél elhangzott a ‘Stop!’. Az nyer, akinek kevesebb hely marad üresen. Lehet időre is játszani, hogy még izgalmasabb legyen a játék.
Kő-papír-olló
A kő-papí-ollót talán nem kell bemutatni: játék, ahol véletlenszerűen mutatják a játékosok a kézjeleket. A kő üti az ollót, az olló a papírt, a papír pedig a követ. Unaloműzésre is remek játék, de sorsolásra is tökéletes.
Retro játékok gyerekeknek: Amerikából jöttem
A játék során a csoportból kiválasztanak egy párt. Ők elvonulnak és megbeszélnek közösen egy foglalkozást. Utána visszatérnek a csoporthoz, elmondják a foglalkozás kezdő és utolsó betűjét, majd megpróbálják elmutogatni, a többieknek pedig ki kell találnia.
Tapsolós játékok
A mozgáskoordinációra igazán jó hatással vannak a tapsolós játékok, de mivel itt is mondókával van összekötve a mozdulatsor, a kommunikációt is fejleszti. Össze lehet kötni kiszámolós játékokkal és mondókákkal. Ezekre nagyon jó példákat találhattok ezen a linken.