Dús virágokkal hálálja meg a gondoskodást a szobai begónia: erre figyelj, hogy a tiéd is pompázzon

A begóniának több fajtája van, amelyek szobában és kertben is tarthatóak. Színpompás növény, amely szinte folyamatosan virágzik, ha megfelelően gondozzuk. A szobai begónia gondozása nem bonyolult, elég ha tudjuk, hogy hogyan érzi magát a legjobban ez a gyönyörű növény és onnantól kezdve gyönyörű virágokat bont majd egész évben.
A begónia növénynemzetségbe rengeteg faj tartozik, amelyek lakásban és kertben is tarthatók. A lakásban leggyakrabban levélbegóniát (Begonia rex), valamint virágzó vagy sudár begóniát (Begonia elatior) tarthatunk. Kertben a mindignyíló begónia vagy kerti begónia (Begonia semperflorens) a leggyakoribb, mutatjuk mire kell figyelni a gondozásuk során.
Szobai begónia gondozása: így hoz rengeteg virágot
Ha tudjuk, hogy hol érzi magát a legjobban a begónia, akkor szinte folyamatosan a lakás dísze lehet színes virágaival.
- A begónia szereti a napfényt, de a túl meleget és a tűző napot már nem bírja. Ne tegyük közvetlenül fűtőtest mellé, a 18°C körüli hőmérséklet az ideális számára.
- Ha megvan az ideális hely, ahol nincs se túl meleg, se tűző nap, akkor az elvirágzásig hagyjuk ott. Nem kedveli, a helyváltoztatást és a hőmérséklet változást, sem, ezért huzatnak se tegyük ki.
- A begónia rendszeres öntözést igényel, viszont kerüljük a túlöntözést, a pangó víztől pedig kirohadnak a gyökerei. Nem szabad megvárni, hogy kiszáradjon a földje.
- Kedveli a párát, de nem szabad vízpermettel párásítani, mert az megbetegíti a leveleit. A legjobb, ha vízzel és kaviccsal töltött tálcára állítjuk a növényt.
Hogyan segíthetjük még a virágzást?
A szobai begónia gondozása során nem igényel nagy mértékű metszést. A szép, bokros formáját úgy tudja megtartani, ha a hajtáscsúcsokat visszacsípjük. Azzal segíthetjük még a virágzást, ha az elvirágzott részeket eltávolítjuk. A rendszeres tápoldatozást bőséges virágzással hálálja meg, tavasszal és nyáron kéthetente tápoldatozzuk.
Miből tudjuk, hogy nem érzi jól magát?
- Ha nem virágzik vagy ledobja a virágokat, az azt jelenti, hogy kevés számára a fény.
- Amikor túl meleg vagy túl hideg számára a környezet, akkor szintén ledobja a virágait.
- A szürke elszáradt levelek lisztharmat betegségre utalnak.
- Gyökérrothadás esetén túlöntözésre és rossz szerkezetű talajra gyanakodhatunk.
Kerti begónia gondozása
A többféle begónia között szép számmal akadnak kertbe ültethető begóniák is. A szobai begóniát is kitehetjük a kertbe, csak ügyeljünk arra, hogy ne érje tűző napfény és vízigénye biztosítva legyen.
A kerti begónia gondozása pofonegyszerű, nem hiába kedvelt köztéri növény. Jól bírja a tűző napot, de az árnyékos helyen is elvan és egész nyáron folyamatosan virágzik. Kedveli a rendszeres öntözést, olyankor szebben is virágzik, de a szárazságot is jól tolerálja, egész nyáron hű kerti társunk lesz.
Mi legyen a nőnapra kapott jácinttal?
A cserepes jácint szép ajándék, viszont nem túl tartós. Ha nehéz szívvel is, de sokan szabadulnak meg tőle elvirágzása után, pedig nem kell hozzáértőnek lennünk ahhoz, hogy újra életre keltsük. Korábbi cikkünkben részletesen foglalkoztunk azzal, hogy miért ne dobjuk ki az elvirágzott jácintot és mit tegyünk, hogy jövőre is csodálatosan virágozzon?