A katonai szolgálat tényleg többet ér a felvételinél, mint a nyelvtudás?

Idén már az új pontrendszer alapján zajlik a felsőoktatási felvételi, az azonban nem változott, hogy mely tantárgyak vagy készségek jelentenek többletpontot. Az önkéntes katonai szolgálat pluszpont, csakúgy, mint a nyelvvizsga. Csakhogy több plusz pontot jelent az önkéntes katonai szolgálat a felsőoktatási felvételi eljárás során, mint ha nyelvvizsgával vágnánk neki a felsőfokú tanulmányoknak.

A 2024/2025-ös tanévtől megváltoznak a felsőoktatási felvételi eljárás pontszámítási szabályai. Az 500 pontos rendszerben a tanulmányi és érettségi eredményekre maximum 200-200 pont szerezhető; további maximum 100 pontot adhatnak a felsőoktatási intézmények az általuk meghatározott egyéb követelményekre, eredményekre. A vonatkozó kormányrendelet alapján egy felsőfokú nyelvvizsga 40 pluszpontot ér a felsőoktatási felvételinél, az önkéntes katonai szolgálat pedig 64 pontot.

A Honvédelmi Minisztérium álláspontja szerint fontos, hogy sok fiatal kipróbálja a katonaságot. Az Oktatói Hálózat civil szervezet szerint viszont probléma, hogy a felsőoktatásba érkező tanulók nem tudnak eleget. A katonai szolgálat sem a megfelelő tudás megszerzését segíti elő, mert legfeljebb csak néhány műszaki területen kamatoztatható ez a fajta tudás.

Hogy állnak össze a többletpontok a nyelvvizsgáért?

A B2-es komplex államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványért 28 pluszpont kapható a felvételin, míg a C1-es, komplex nyelvvizsga 40 pontot ér. Vannak olyan szakok, ahol részben vagy egészben a gyakorlati vizsga alapján számolják a pontokat. Amennyiben valaki diagnosztizált tanulási probléma miatt nem tudja letenni a komplex nyelvvizsgát, akkor a B2-es részvizsgáért is megkaphatja a 28 pontot, a C1-esért pedig a 40-et.

Több nyelvvizsga megléte esetén is maximum 40 pont jár a felvételizőnek. Ha pedig ugyanabból a nyelvből van valakinek emelt szintű érettségije és nyelvvizsgája is, akkor is csak az egyikért kaphat többletpontot.

Így történik az önkéntes katonai szolgálat pluszpont számítása

Akik elvégzik a Honvédelmi Minisztérium 6, illetve 12 hónapos kiképzését, 16, 32 vagy 64 pluszpontban részesülnek a felvételi eljárás során. 

Miből áll az önkéntes katonai szolgálat, mit kell ehhez teljesíteni?

A program egy 2 hónapos alapkiképzésből áll. Ennek része a katonai érintkezés és a fegyveres harc alapvető ismereteinek elsajátítása. 2 hónap után mindenki eldöntheti, hogy az alapképzést folytatja vagy átmegy valamelyik műveleti besorolású alakulathoz.

Amennyiben valaki ezután elvégzi a 6 hónapos alapképzést, az 16 pontot és a mindenkori minimálbérnek megfelelő illetményt kap. Speciális szakfelkészítés esetén jár 32 többletpont és a garantált bérminimum. Hat hónap után további fél évig lehet még folytatni az önkéntes katonai szolgálatot, ezzel jön össze a 64 plusz pont.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...