Benőtt köröm kivágása otthon: így csináld kíméletesen és fájdalommentesen

A benőtt köröm kivágása otthon is megoldható, sőt nem is biztos, hogy a vágás az egyetlen lehetőségünk. De mit is értünk az alatt, hogy benőtt a körmünk? Akkor beszélünk róla, amikor a köröm egyik oldala belenő a bőrbe, ez pedig fájdalmas gyulladáshoz vezethet. Kialakulásának okai a helytelen körömvágás mellett a szűk cipő hordása és az izzadság lehet.
Benőtt köröm otthoni kezelése
Egyrészt gondoskodnunk kell arról, hogy a bőr visszakerüljön a köröm alá. Ezt úgy tudjuk elérni, ha napi rendszerességgel pár percen át a szövetet az eredeti helye felé nyomjuk. Ez hosszadalmas és fájdalmas folyamat, de megoldást nyújthat a problémára. A benőtt köröm szó szerinti kivágása tehát nem ajánlatos otthon, mert könnyen megsérthetjük magunkat, tovább ronthatjuk a gyulladás állapotát.
Mire figyeljünk és hogyan segíthetjük a procedúrát?
Először is fokozottan figyeljünk a tisztaságra, mossuk át az érintett területet, hogy felpuhuljon a bőr. Használhatunk lágyszappant, keserűsót, almaecetes meleg vizet (egy bögre almaecet egy lavór meleg vízhez). Kezdeti stádiumban a bőr és köröm puhítására az olajjal való dörzsölés is hasznos.
A bőr puhítása után használjunk fogselymet a bőr és a köröm elválasztására, de nagyon fontos, hogy ne legyen mentolos.
Ha még nem gyulladt be, enyhítheti a fájdalmat, ha tisztítás után egy hengerbe sodort vattadarabot helyezünk a köröm és a bőr közé. Naponta cserélni kell, egészen amíg a köröm végre normálisan nő.
Gyulladásra – ha még csak kezdeti állapotban van – a jegelés és a fertőtlenítés is segíthet.
Mikor kell inkább szakemberhez fordulni?
A benőtt köröm egy makacs probléma, sok idő mire teljesen begyógyul. Ha megpróbáltuk a fenti tippeket, de nem volt sikeres az otthoni praktika, vagy bizonytalanok vagyunk, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. Nem tart sok ideig a köröm kivágása, rutinmunka az orvosoknak.
Hogyan kerülhetjük el a benőtt körmöt?
Mivel többféle oka is lehet kialakulásának, több dolgot is tehetünk annak megelőzéséért. Az első számú ok a helytelen körömvágás. Tehát, ha jól vágjuk le a körmöt, máris kisebb valószínűséggel lesz benövés. Ne ívesre vágjuk, hanem egyenesre, nagyon fontos a köröm széleit meghagyni. Ezen kívül a lábunk higiéniájára kell még jobban odafigyelnünk:
- mossuk rendszeresen, szappannal
- a zoknikat ne hordjuk újra
- gyakrabban fertőtlenítsük cipőinket
Ami még segíthet az az, ha kényelmes cipőket hordunk, sőt ha van lehetőségünk, járjunk mezítláb minél gyakrabban.