Bekoszolódott az iskolatáska? Patyolat lesz, ha így mosod

Egy jó minőségű iskolatáska évekig szolgál, nem olyan könnyű elnyűni. A használat azért meglátszik egy idő után: kicsit piszkos lesz, megjelennek a zsebekben a morzsamaradványok, a szöszök, és bizony a táskában felejtett szendvicsek szagát is átveheti. Újat venni csak ezért nem kell, szépen ki lehet pucolni – de hogyan? Az iskolatáska tisztítása kézzel és géppel is pofonegyszerű, mutatjuk a lépéseket.
Iskolatáska tisztítása – így csináld!
Legbiztosabb kézzel mosni. Táskából rengetegféle van, pl. a nyomott mintás darabokon a bevonat összekarcolódhat, megtörhet, leeshetnek a díszítések (a strasszok és a flitterek, szülők rémálma), és vannak olyanok is, amelyek a formájukat veszthetik el. Persze van az az állapot, amikor nincs időnk, kedvünk egy hátizsákot súrolgatni, ilyenkor jön a mosógép. A legtöbb iskolatáskához tökéletesen megfelel, de azért nézzük meg, mit mond a címke. Előbb azonban jöjjön a fapados megoldás.
Hogyan kell kimosni az iskolatáskát kézzel?
Amire szükség lesz:
- jó minőségű, kímélő mosószer
- (kézi) porszívó
- fogkefe vagy puha sörtéjű kefe
- nagyobb kefe (szivacs is megteszi)
- törölköző
- lavór vagy vödör, amibe belefér
- törölköző
- nagyobb mosózsák, de egy párnahuzat is megteszi
Kis szerencsével a legtöbb dolog megtalálható otthon, így egész olcsón kijövünk. Jó tudni: a bőrből készült hátizsákok, a nagyon díszes vagy mintás táskák mosása kézzel a legbiztonságosabb. Ne vigyük vegytisztítóba, mert az agresszív tisztítószerek károsíthatják az anyagot vagy párnázatot. Nem mellesleg baromi drága.
Mosás előtti teendők: nézzük át, hogy van-e valami a zsebekben, rekeszekben, majd törüljük le a külső szennyeződéseket és a port. Porszívózzuk ki táska belsejéből a szöszöket, hajszálakat, morzsákat, ezután jöhet a mosás.
Azért fontos jobb minőségű mosószert használni, hogy ne maradjanak szappanlerakódások, amiben megragad a kosz. (Néhány olcsó mosóport szokott ilyet csinálni, na meg a gyengén oldódó mosókapszulák.) Teszteljük le a mosószer a táska alján: csak akkor használjuk, ha nem hagy foltot, nem bántja az anyagot vagy a színt.
Jöhetnek a foltok. Kb. egy csészényi meleg vízhez adjunk pár csepp mosószert, majd puha sörtéjű kefével óvatosan dörzsöljük át a felületet. Néhány cseppnél többet tényleg felesleges használni, mert szappanlerakódás keletkezik, ami mágnesként vonzza a kotut.
Ha ezzel megvagyunk, töltsük meg a lavórt langyos vízzel és adjunk hozzá egy teáskanál mosószert. Merítsük a táskát víz alá, azután a nagyobb kefével súroljuk át kívül-belül. Öntsük le a vizet, majd öblítsük ki alaposan. A felesleges vizet finoman nyomkodjuk ki, utána a törülközővel töröljük szárazra (amennyire csak lehet). Akasszuk ki az erkélyre vagy szabadba – még jó idő van – és hagyjuk megszáradni a levegőn.
Iskolatáska mosása mosógépben
A gépi mosás előtt is ellenőriznünk kell a táska zsebeit, nem árt kiporszívózni a belsőt, és a foltokat is kezelni kell. Ha vannak levehető elemek vagy pántok, azokat távolítsuk el, majd tegyük a hátizsákot mosózsákba (jobb híjján párnahuzatba). Hideg vizes, kímélő programot állítsunk be és kevés mosószerrel mossunk, maximum 400-as centrivel.
Valaha fehér volt a gyerek cipője? Ha így tisztítod, újra az lesz: