Rózsa metszése nyáron: Borbás Marcsi szerint ez a titka

Sokan ott követik el a hibát, hogy a korai tavaszi metszésnél nagyon óvatosan bánnak a rózsával. Ne finomkodjunk, mert ez a csodálatos növény szívósabb, mint az gondolnánk, sőt: egyenesen jót tesz neki, ha keményen visszavágjuk, mert így fog sok szép virágot hozni. Nyáron már kicsit más a helyzet, de óvatoskodni most sem kell. Rózsa metszése a nyári levirágzás után – mutatjuk, mire kell figyelni.
Mikor metszünk mit?
A rózsák metszése függ a rózsa korától (1-2 éves vagy idősebb), típusától (bokor, futó, törpe), metszési idejük pedig attól, hogy egyszer vagy többször virágzó rózsáról van-e szó. Előbbieket tavasszal nem kell metszeni, mert az előző évi szárakon hozzák a virágaikat. Ha ezeket eltávolítjuk, akkor nem tud virág fejlődni. A metszést elvirágzás után ejtsük meg.
A többször virágzó rózsák metszését tél végén vagy kora tavasszal (február végétől március végéig) végezzük, amikor az esetleges földtakarást megszüntetjük, és a rügyek kezdenek megduzzadni. Nyáron is szükség van a rendszeres visszavágásra, mert így serkenthetjük a virágzást.
Mire figyeljünk a metszésnél? Borbás Marcsi tippjei következnek:
Legyen éles…
A nyári levirágzás utáni metszés fontos, hiszen így kaphatunk újabb virágözönt. Nem mindegy azonban, hogy milyen eszközökkel vágunk bele a műveletbe (és a rózsába): a metszőollónak élesnek kell lenni, hogy ne roncsoljuk a növényt.
… és tiszta!
Az éles metszőollót fertőtlenítsük le, mert így védhetjük a rózsát a betegségtől. A legendás tévés egyszerű gyógyszertári sebbenzint használ, ezzel törli le át a metszőolló élét. Vigyázat, egyszer nem elég! A következő rózsánál újból fertőtleníteni kell, mert ha van az egyik virágunkon valamilyen még nem látható betegség, akkor azt könnyen áthurcolhatjuk a másikra.
A rózsa metszése nyáron
Nem szabad nagyon csínján bánni a rózsával, mert akkor nem fog virágozni. Az erőteljes tavaszi metszéssel használunk a neki a legtöbbet – de hogyan bánjunk vele nyáron? Amikor egy-egy rózsavirág levirágzott, akkor azt metsszük ki az ötleveles szabályt alkalmazva, azaz az elnyílt virágot az első ötleveles ágig vágjuk vissza. Lentebb is metszhetjük, ha ág túl nagyra nőtt, ilyenkor meg kell keresni a következő ötös levelet. A visszavágásra nemcsak az új virágok miatt van szükség, hanem így adhatunk formát is növénynek. Mi van, ha száron nincs ötös levél? Próba szerencse alapon vágjuk le ott, ahol jónak látjuk.
Támadnak a levéltetvek, mit tegyünk?
Borbás Marcsi azt ajánlja, felejtsük el az ecetet és a praktikákat, egyszerűen csak zuhanyoztassuk le a rózsánkat. Kétszer-háromszor mossuk át vízsugárral és közben finom dörzsöljük át, hogy a ragaszkodóbb tetvek is eltűnjenek. Kétpettyes katicát is telepíthetünk a kertünkbe, ha nagyon komolyan invázióval van dolgunk, bár sokszor a probléma magától megoldódik. „Nekem egyszer azt mondta Rózsa Péter biogazda, hogy a tetű ahogy jön, úgy megy is. Nem kell vele túl sokat foglalkozni” – mondja Marcsi ebben a videóban.
Rózsa szaporítása
Sokan tartanak a rózsa szaporításától, pedig nem nehezebb, mint bármilyen más növényé. Igazából három dolog kell hozzá: gyakorlat, türelem és egy jó módszer. Az első kettőt elsajátítható, a harmadikról ebben a cikkünkben írtunk: