Nyaralás repülővel 2023: 8 dolog, amit ne csinálj a reptéren indulás előtt

A nyaralás repülővel 2023-ban nem olcsó mulatság. Ha ennek ellenére mégis sikerült rá összegyűjteni a pénzt, érdemes megfogadni ezt a néhány egyszerű jótanácsot, hogy ne legyen gond az utazással.

Az iratoknak nem a bőröndben a helye!

Az ember mindig tartsa beszállókártyáját, személyi igazolványát, útlevelét és telefonját a zsebében vagy a kézitáskája olyan rekeszében, ahonnan szükség esetén könnyen előkaphatja őket. A beszállókártyát és az útlevelet a repülőtereken és beszálláskor bármikor ellenőrizhetik a rendőrök, határőrök, biztonsági őrök, vagy a légitársaságok megbízottjai. Mindig tartsuk ezeket biztonságos, könnyen elérhető helyen. Itt érdemes azt is megjegyezni, hogy utazás előtt mindenképp nézzünk utána a Külügyminisztérium weboldalán (sőt már mobilapp is van!), hogy az adott uticélra milyen szabályok vonatkoznak.

Kétszer is nézd át a kézipoggyászt!

A nyaralás repülővel 2023-ban biztonságos, és hogy az is maradjon, szigorú szabályok vonatkoznak arra, mit lehet a gépre fölvinni. A klasszikus hiba, hogy az ember teli palack üdítőjét elveszik, még rosszabb, ha egy jó fémtermosz bánja a meggondolatlanságot. Minden légitársaság előre tájékoztat a felvihető dolgokról (a körömvágó ollót a bőrönbe tegyük, a kéziből elvehetik) és azok mennyiségéről (parfümből csak kicsit lehet), ezeket minden esetben be kell tartani!

Ne vásárolj a reptéren, ha nem muszáj!

A repülőterek híresen drágák, ha étkezésről (pláne italozásról) van szó, de igazság szerint már egy kávé, üdítő vagy ásványvíz is kemény ezresekbe került. Viszont – hacsak nem interkontinentális járatról van szó – otthonról is lehet vinni szendvicset, ivóvizet pedig minden reptér biztosít, csak egy üres műanyag palack kell hogy nálunk legyen. Legyen!

Nyaralás repülővel 2023: legyen tranzitterved!

Amikor elindulsz, még könnyű a dolgod a tranzittal, hiszen ismerős vagy otthon: tudod, mennyibe kerül a taxi, meddig megy a busz vagy hol lehet normális áron letenni az autót. Ez viszont a célállomáson általában nem igaz. Éppen ezért előre készíts tervet arra, hogyan jutsz majd el az érkezési reptérről a szállásodra. Ez főleg akkor fontos, ha nem beszéled az adott ország nyelvét, sosem jártál még ott és olyan nyelvet sem beszélsz, amit az ottaniak nagy része idegen nyelvként ismer. Reptéri taxisokhoz csak akkor szállj be, ha előre megállapodsz a viteldíjban és pénznemben.

Kösd meg előre a biztosítást!

Az utasbiztosítások nem drágák. Ami drága, az a biztosítási fedezet hiánya. Minden esetben köss utasbiztosítást, még akkor is, ha EU-n belül utazol, vagyis az alapellátásra jogosult vagy. Elveszett poggyász, ellopott iratok, baleset esetén áldani fogod az eget, hogy előre gondolkodtál, mert nem kerül majd milliókba a kár, hanem a biztosító segít és fizet.

Nem érdemes a reptéren pénzt váltani

Lehetnek kivételek, de nagy általánosságban: a reptéren nem érdemes pénzt váltani indulás előtt, mert az árfolyamok általában jóval kedvezőtlenebbek, mint egy városi pénzváltónál és sokszor plusz kezelési költséget (commission) is felszámítanak. A célállomáson is igaz lehet ez, főként az EU-n kívül. Vigyázzunk a bankkártyás készpénzfelvétellel is, mert ennek sokszor egyszeri tranzakciós díja van, ami több ezer forint is lehet. Tájékozódjunk és számolgassunk, ez nem megspórolható.

Nyaralás repülővel 2023: ne utolsónak érkezz!

Az utazás repülővel 2023-ban már elég gördülékenyen szokott menni, nem kell 4 órával a felszállás előtt kint lenni a terminálon, a legtöbb esetben elég a beszállás előtt 30-60 perccel odaérni. A legtöbb légitársaság már alapértelmezettnek veszi az internetes bejelentkezést (online check-in). Ha így van, ezt mindenképp végezzük el a reptérre indulás előtt, ebben az esetben pedig biztosan nem kell majd órákat várni.

Felszállás előtt NE igyunk alkoholt!

Aki fél a repüléstől, az időnként hallhat olyan tanácsokat, hogy igyon meg pár felest vagy koktélt felszállás előtt, de a szakértők szerint egyáltalán nem tanácsos alkoholizálni. A repülőn ugyanis túlnyomás van és alacsonyabb az oxigén koncentrációja a levegőben, ami miatt egy ital nagyjából ötnek tűnhet. Aki hányingerre hajlamos, az igyon inkább gyömbéritalt!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...