Klíma tisztítása házilag: így csináld profin és biztonságosan

Egy koszos, elhanyagolt klíma nemcsak egészségügyi kockázatot jelent, hanem a pénztárcánkat is megterheli: egy ilyen berendezés kisebb hatásfokkal üzemel, növeli a villanyszámlát, nagyobb az esélye a meghibásodásnak. Évente egy-két alkalommal szükség van szakszerű, profik által végzett karbantartásra, ezt nem érdemes megspórolni. A klímatisztítás, avagy klíma tisztítás házilag is elvégezhető bizonyos időközönként (bár ez nem pótolja egy gondos és hozzáértő szakember munkáját). Segítünk, hogy az otthoni tisztogatás flottul menjen.

A szakszerű klímatisztítás és házi megoldások között ég és föld a különbség. Nem csak arról van szó, hogy szakinak kell bepecsételnie a garancialevélbe az előírás betartását, az is számít, hogy mennyi mindent vehet észre, ami felett egy laikus szeme elsiklik. A profi klímás a szűrők, a kondenzátor és a rejtett zugok kipucolása mellett ellenőrzi a rendszert, az alkatrészeket, kiszúrhatja az olyan apró hibákat, mint egy meglazult csavar vagy egy rosszul futó cső. Ezek a dolgok könnyedén korrigálhatók, ráadásul javításukkal elkerülhetünk egy komolyabb meghibásodást is – feltéve, ha valaki időben meglátja őket.

Miért kell a klímát tisztítani?

Egy légkondicionálóval hosszú távra tervezünk, ez jó esetben 8-10 év. A gyártók pontosan tudják, hogy a rendszeres, hozzáértők által végzett karbantartás meghosszabbítja a berendezés élettartamát. Ha ez elmarad, gyakrabban fordulhatnak elő hibák, könnyebben romolhat el a gép. A garancia feltétele a megfelelő tisztítás és szervizelés, amit általában évente egyszer kell elvégeztetni. Nem éri meg elbliccelni, mert oda a garancia, és ha meghibásodik a klíma, akkor annak javíttatását nekünk kell állni.

Az anyagi vonzatnál sokkal fontosabb az egészségügyi kockázat. A légkondicionálón áthaladó levegőben szennyeződések (por, pollenek, allergének, spórák, vírusok és baktériumok) lehetnek, amik lerakódhatnak a készülékben. A klíma belsejében lévő meleg és nedves környezetben a baktériumok és gombák könnyen szaporodnak, amelyek aztán a levegő keringetésével kijutnak a lakásba. Ha a légkondi koszos, a szennyeződések, a káros baktériumok és spórák folyamatosan a lakás levegőjében lesznek, sőt, még újak is csatlakoznak hozzájuk. Ezek az emberi szervezetbe jutva komoly egészségügyi problémákat, légúti megbetegedéseket okoznak.

A klíma rendszeres tisztítását nem érdemes félvállról venni. Ajánlott évente egy, de inkább két alkalommal, szakemberrel elvégeztetni a munkát. És igen, időközönként mi is kitakaríthatjuk.

Klíma tisztítás házilag

Így csináljuk:

Mielőtt bárminek nekilátnánk, szerezzünk be klímatisztító spray-t. Nagyon fontos, hogy kizárólag speciális terméket használjunk, mert bármilyen más vegyszer kárt tehet a berendezés belsejében levő alkatrészekben!

  1. Áramtalanítsuk a készüléket, majd nézzük meg a berendezés használati utasításában, hogyan lehet az általunk birtokolt típust felnyitni. Böngésszük át alaposan a dokumentumot, hogy bármilyen más előírást tartalmaz-e a berendezés tisztításával kapcsolatban (pl. hogy vízzel mosható-e a porszűrő)! Van, ahol csak fel kell hajtani az előlapot, van, ahol kallantyúval, megint máshol csavarok eltávolításával válik kinyithatóvá a fedél.
  2. Közvetlenül a fedél alatt találhatjuk a porszűrőt, amely valamilyen műanyag keretben elhelyezett vékony, puha, szivacsra emlékeztető lap. Ez általában folyó víz alatt kimosható, ami elsősorban óvatos nyomkodást jelent és nem dörzsölést, hiszen a szűrő könnyen szakad, sérül. Ha a szűrő tartója kivehető, mossuk le azt is folyóvíz alatt. Ha a szűrő nem mosható, akkor a használati utasítás általában tartalmaz javaslatot arra vonatkozóan, hogy milyen száraz módszerrel lehet a szennyeződésektől megszabadítani.
  3. Amíg a szűrő szárad, fújjuk be a klímaberendezés belsejét a klímatisztító spray-vel. Ez általában hab állagú anyag, amely nagy viszkozitása révén a résekbe is bejut, feloldja és eltávolítja a szennyeződéseket és kórokozókat. A hatóidő rá van írva a flakonra, annak letelte előtt ne tegyük vissza a szűrőket és ne zárjuk le a fedelet!
  4. Ha a szűrők megszáradtak és a klímaspray is elvégezte a munkáját, helyezzük vissza a szűrőket a helyére és rögzítsük a fedelet. Van olyan klímatisztító szer, amelyet le kell mosni az alkalmazás után, ezt általában érdemes gőztisztítóval végezni, hiszen maga a forró gőz is fertőtlenít. Ilyenkor érdemes a berendezés külső borítását is nedves ronggyal áttörölni.
  5. A split klímaberendezések központi egységének megtisztítása is hozzátartozik az akkurátus munkához. Porszívózzuk le a kondenzátor fal felőli oldalát.

Az útmutató forrása a klimaszerelo.hu. Fontos leszögezni, hogy ezzel nem pótoljuk a szakszerű tisztítást. Ha a klímából kifújt levegő kellemetlen szagú, esetleg lakásfelújítás után vagyunk, akkor érdemes bevállalni a házi pucolást, viszont ha a berendezés elhanyagolt, rosszul működik, inkább keressünk profi klímást.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ágyi poloska ellen ez a biztos megoldás: így szárítsd meg a ruhákat és elpusztulnak

A szárítógép ágyi poloska ellen az egyik leghatékonyabb és legegyszerűbb kiegészítő módszer.

Indul a lomtalanítás: megbírságolnak, ha így készíted ki a cuccokat

A XXIII. kerület lomtalanítás már elindult bizonyos körzetekben, lassan pedig Kőbánya is felkészülhet. Hogyan kell kikészíteni a lomokat, hogy ne szabálysértési bírság legyen a vége?

Ábel esete: a függőség kialakulása és a családi hátország

A legutóbbi írásomhoz hasonlóan ismét egy fiktív esetet mutatok be, témám pedig most...

Ingyenes BKK havi bérlet álláskeresőknek: így válthatod ki

Ha éppen két munka között lavírozol, akkor pontosan tudod, hogy az állásinterjúkra való...

30 év munkaviszony után mennyi nyugdíj jár? Ettől függ a várható összeg

Minél több az évek száma, annál magasabb lesz a járandóság.

Honnan tudom, hogy a vevő átíratta az autót? Súlyos pénzeket fizethet az eladó, ha nem történik meg

Az autó eladása után az eladónak 8 napon belül be kell jelentenie az eladást, a vevőnek pedig 15 napon belül át kell íratnia a járművet a saját nevére. Ha a vevő nem teszi meg, az eladó komoly bírságokat kockáztat.