Online csalások felismerése: Mikor legyél szkeptikus?

Az online csalások felismerése ma már nem csak az informatikusok dolga – bárkiből lehet áldozat. Egy rossz kattintás, egy meggyőző telefonhívás, vagy egy túl szép ajánlat, és máris csapdába estünk. De mikor legyél szkeptikus? És hogyan védekezhetsz? Az online csalások felismerése tanulható, ha tudod, mire figyelj.

Ismét egy online csalás áldozata kereste fel ügyfélszolgálatunkat:

„– Elvesztettem az összes pénzem. Volt a neten egy ilyen tanácsadás, ahol azt állították, hogy ha pontosan követem az instrukciókat, én is kereshetek egymillió dollárt.
– Attól tartok, hogy ön csalás áldozata lett.
– Hát mostanra én is rájöttem.
– Na jó, de tudok segíteni.
Hogyha pontosan követi az instrukcióimat, akkor garantálom, hogy soha többé nem fog belefutni egy ilyen átverésbe.
– Hallgatom.
– Ha azt hallja, hogy pontosan kell követni bizonyos instrukciókat azért, hogy sikert érjen el, mindig legyen szkeptikus.”

Nem lehetetlen az online csalások felismerése!

Ügyfélszolgálatunkhoz bátran fordulhatsz, 48 órán belül segítünk!

Korábban több cikkünkben is foglalkoztunk már az egyre elszaporodó online csalásokról. Marsi Tamás kibervédelmi szakember az online csalások kapcsán úgy fogalmazott:

„Kell az, hogy nagyon el akarjunk adni például valamit, vagy nagyon akarjuk azt az egészet. Van egy olyan kontextus, hogy mi azt nagyon akarjuk, és akkor már egész jók az esélyeik.”

Oroszi Babett hozzáteszi: „Ráadásul előfordul, hogy a csalók nem egyetlen hívással vernek át, hanem szépen fokozatosan. Felhívnak kedden, akkor elkérik a bankkártyaszámunk egyik felét. Aztán kapunk egy e-mailt csütörtökön mástól, amiben a háromjegyű kódunkat kérik. Szombaton pedig egy kicsit később elkérik a bankkártyaszámunk másik felét.”

Hogyan védekezzünk a kibercsalások ellen?

mesterséges intelligencia csalás
  • Légy óvatos a telefonhívásokkal!
    Ha egy ismeretlen személy pénzügyi vagy személyes adatokat kér, mindig szakítsd meg a hívást, és ellenőrizd az információkat az adott cég hivatalos csatornáin keresztül.
  • Ne kattints gyanús linkekre!
    Az e-mailekben érkező hivatkozások könnyen vezethetnek hamis weboldalakra, amelyek adatokat lopnak.
  • Soha ne ossz meg adatokat!
    A bankkártyaadatok, jelszavak és egyéb érzékeny információk megosztása csak hivatalos, hitelesített platformokon történjen.
  • Használj kétlépcsős hitelesítést!
    Ez extra biztonsági réteget ad, még akkor is, ha valaki megszerzi az adataidat.

A modern bűnözők a technológia és az emberi pszichológia kombinációjára alapoznak. Az új módszerek sokkal szélesebb körben jelentenek veszélyt, hiszen egyetlen csaló képes több ezer embert is megkárosítani. Egy felmérés szerint például a magyar internetezők 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok. A megelőzés kulcsa az, hogy mindig legyünk éberek, és ismerjük fel a gyanús helyzeteket.

További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!

Kapcsolódó

Így vihetsz sokkal több cuccot a fapados gépre – a trükk, amit minden utazó imádni fog!

A fapados csomagolás nem rakétatudomány, csak egy kis kreativitás. Pár forintos megoldásokkal elkerülheted a bőrönddíjat, és nyugodtan indulhatsz nyaralni. Kipróbálod?

300 ezres támogatás jár mozgáskorlátozott nyugdíjasoknak! – Így kaphatod meg!

Sokan nem tudják, de mozgáskorlátozott nyugdíjasoknak akadálymentesítési támogatás jár! Akár 300 ezer forintot is kaphatsz!

Ha ilyen NAV üzenetet kapsz, fuss! Csalásra figyelmeztetnek a szakértők

Egyre gyakoribb egy NAV-os csalás – hamis SMS-ekkel és e-mailekkel próbálnak adatokat lopni. Tudd meg, hogyan ismerheted fel a csalókat!
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat