Azt hiszed, a bankod hív? Könnyen ellophatják így a pénzedet!

Egyre több embert vernek át telefonos csalók – és sokan észre sem veszik, hogy baj van, amíg el nem tűnik a pénzük. A csalók trükkjei egyre kifinomultabbak, egyre nehezebben észrevehető. A célpont gyakran az idősebb korosztály. Mutatjuk, hogyan működik a telefonos csalás, és hogyan védekezz ellene!

Téged is hívott már valaki, aki azt mondta, a bankodtól keres? Lehet, hogy valójában egy csaló keresett! A telefonos csalás az utóbbi évek egyik leggyakoribb átverése lett. A trükk egyszerű, de hatékony: felhívnak, és banki ügyintézőnek adják ki magukat.

A legnagyobb veszély az úgynevezett spoofing. Ez azt jelenti, hogy a bűnözők meghamisítják a telefonszámot, amit a kijelződön látsz. Így könnyen elhiszed, hogy tényleg az OTP vagy más bank hív. Pedig valójában egy csaló ül a vonal másik végén.

Ilyenkor adatokat próbál megszerezni tőled: bankkártyaszámot, PIN-kódot, CVV-kódot vagy hitelesítési kódot kér. Más esetben különféle termékeket vásároltatna veled az interneten, vagy azonnali pénzutalást sürget.

Fontos: semmilyen bank nem kér telefonon ilyen adatokat. Ha mégis ilyet hallasz, az biztosan telefonos csalás!

Szintén több mint gyanús, ha a vonal másik végén azonnali, sürgős intézkedést vár el a magát banki alkalmazottnak kiadó személy. Ezt azért teszik, hogy a kiszemelt áldozatnak ne legyen ideje átgondolni, mi is történik. Ilyenkor mondd, hogy nem érsz rá, és bontsd a hívást!

Ügyfélszolgálatunkhoz bátran fordulhatsz, 48 órán belül segítünk!

Különösen az idősebbek vannak veszélyben, hiszen ők hajlamosabbak elhinni, ha valaki „hivatalosan” beszél velük. A csalók ezt sajnos nagyon jól tudják, és kihasználják.

Mit tehetsz egy telefonos csaló ellen?

telefonos csaló
  • Soha ne add meg telefonon banki adataidat! Banki ügyintézőt ilyet nem kérnek.
  • Ne utalj pénzt senkinek csak azért, mert azt mondják, „baj lesz”.
  • Ha a kijelzett telefonszám valóban a bank ügyfélszolgálati telefonszáma, attól még lehet telefonos csalás (ez a fentebb említett spoofing). Ha gyanús hívást kapsz, szakítsd meg, és hívd vissza a bankod hivatalos számát!
  • Jelentsd a gyanús eseteket a bankodnak!

A telefonos csalások egyre kifinomultabbak, de ha tudod, mire kell figyelni, könnyen elkerülheted a bajt.

További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!

Kapcsolódó

Így vihetsz sokkal több cuccot a fapados gépre – a trükk, amit minden utazó imádni fog!

A fapados csomagolás nem rakétatudomány, csak egy kis kreativitás. Pár forintos megoldásokkal elkerülheted a bőrönddíjat, és nyugodtan indulhatsz nyaralni. Kipróbálod?

300 ezres támogatás jár mozgáskorlátozott nyugdíjasoknak! – Így kaphatod meg!

Sokan nem tudják, de mozgáskorlátozott nyugdíjasoknak akadálymentesítési támogatás jár! Akár 300 ezer forintot is kaphatsz!

Ha ilyen NAV üzenetet kapsz, fuss! Csalásra figyelmeztetnek a szakértők

Egyre gyakoribb egy NAV-os csalás – hamis SMS-ekkel és e-mailekkel próbálnak adatokat lopni. Tudd meg, hogyan ismerheted fel a csalókat!
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat