Te is így reagálsz, mikor meglátod, hogy utaltak fizetésnapon? És mi van, ha nem utalnak?

Ügyfélszolgálatos kollégáink szemléltetik, hogyan reagálnak ma Magyarországon a bérből, fizetésből élő emberek, amikor meglátják, hogy megjött az utalás. De mit tehetek, ha nem kaptam fizetést?
Először jön a gyanakvó pillantás az értesítésekre. Aztán a meglepődött öröm. Végül az extázis: „Megjött a fizu!” – hallatszik a kiáltás sok irodában, műhelyben, otthoni home office-ban. Ilyenkor pár másodpercre minden dolgozó ember újra hisz az igazságban. De mi történik, ha ez az üzenet elmarad? Ha a bankszámlánk továbbra is gyanúsan üres?
A fizetésnek meg kell jönnie – de mikorra?
A Munka Törvénykönyve szerint a munkabért a tárgyhót követő 10. napig ki kell fizetni. Ettől a munkáltató és a munkavállaló közösen eltérhet – akár korábbi, akár kicsit későbbi időpontban is megállapodhatnak. A legtöbb esetben azonban a fizetési nap minden hónapban fix, és azt a munkaszerződés is tartalmazza.
Ha a fizetés utalással történik – és ma már szinte mindig így van –, akkor a munkáltatónak úgy kell elindítania az összeget, hogy a pénz a fizetés napján már meg is érkezzen a számlára. Készpénz esetén, ha épp hétvégére vagy ünnepnapra esik a határidő, akkor az azt megelőző munkanapon kell kifizetni a bért.
Ne hagyd annyiban, ha nem kaptál fizetést! A törvény melletted áll – és mi is. Ügyfélszolgálatunkhoz bátran fordulhatsz, 48 órán belül segítünk!
Mi van, ha nem kaptam fizetést?
Ha a fizetés nem érkezik meg időben, késedelmes fizetésről beszélünk. Ez már önmagában is jogsértés, amit nem szabad annyiban hagyni.

Ha a munkáltató késik, vagy nem fizet egyáltalán, több lehetőségünk is van:
- Első lépésként érdemes írásban érdeklődni, udvarias, de határozott formában.
- Ha ez nem vezet eredményre, fizetési meghagyást kérhetünk, vagy munkaügyi pert indíthatunk.
Már felmondtam és azután nem kaptam fizetést?
A munkaviszony megszűnése után a munkáltatónak öt napja van arra, hogy minden járandóságot (pl. bért, szabadságmegváltást) kifizessen. Ha ez nem történik meg, akkor a korábban említett jogi lépések – fizetési meghagyás vagy per – ugyanúgy alkalmazhatók.
Kihez fordulhatok?
A fizetés elmaradása esetén a munkáltató székhelye vagy a dolgozó lakhelye szerinti törvényszék munkaügyi kollégiumához lehet fordulni keresetlevéllel. Fontos, hogy a levél pontosan tartalmazza a bruttó bér összegét, amit követelünk.
Ha a kitöltés gondot okoz, minden törvényszék tart ügyfélfogadást, ahol segítséget kérhetünk, akár szóban is előadhatjuk az ügyet.
Közszolgálati dolgozóként más az út
Ha közigazgatásban dolgozol, nem rögtön a bírósághoz kell menned. Elsőként a Közszolgálati Döntőbizottság illetékes az ügyedben, csak ezután következhet a peres eljárás.
További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!