A telefonos bombafenyegetés ijesztő, de ha lépésről lépésre követed a tanácsokat, megőrizheted a hidegvéred – és mások biztonságát is.
Fontos kérdést tett fel ügyfélszolgálatos kollégánknak egy hölgy:
„– Szeretném megtudni, hogy telefonos bombafenyegetés esetén kötelező-e bombariadót elrendelni, vagy a telefont felvevő személy mérlegelhet?
– Nem, nem mérlegelhet. Az ilyesmit komolyan kell venni. A legfontosabb általában az intézményvezető és rendőrség értesítése. És közben meg kell tudni minél többet a telefonálóról, férfi vagy nő, hogy hány éves, milyen szavakat használ, stb.
– Akkor, ha én most azt mondom, hogy bomba van az épületben, akkor magának muszáj a főnökét értesítenie?
– Hát elméletben igen.„
Az utóbbi időben sajnos gyakrabban lehetett arról hallani, hogy bombafenyegetés miatt kiürítenek iskolákat, üzleteket.
A legtöbben pánikba esnek, ha telefonos bombafenyegetés érkezik hozzájuk. Pedig fontos, hogy tudd: egy ilyen helyzet kezelésére léteznek pontos lépések. Ezeket követve megóvhatod magadat és másokat is.
Mit tegyél, telefonos bombafenyegetés esetén?

Ha telefonos bombafenyegetés érkezik hozzád, az első szabály: ne pánikolj! Próbálj nyugodt maradni, és jegyezz meg minél több részletet a hívásról.
További kérdéseid vannak? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálathoz, ahol munkatársaink gyorsan és pontosan válaszolnak!
A következőkre figyelj:
- Milyen nemű a hívó?
- Fiatal vagy idősebb?
- Van akcentusa?
- Milyen háttérzaj hallatszik?
Ezek mind segítenek a hatóságoknak.
Ne zárd le rögtön a hívást
Bármilyen félelmetes is a helyzet, próbálj meg beszélni a hívóval. Ne szakítsd meg azonnal a vonalat. Minél tovább tartod őt szóval, annál több információ derülhet ki.
A telefonos bombafenyegetés sokszor nem valós, de ezt nem te döntöd el. Bízd a szakemberekre!
Azonnal hívd rendőrséget!
A hívás után ne várj! Azonnal hívd a 112-es segélyhívót, vagy a 104-en a rendőrséget és mondd el, mi történt. Add meg az összes részletet, amit csak meg tudsz jegyezni. Ha az épületben tartózkodsz, hagyd el azt a hatóság utasítása szerint.
Ne tartsd titokban!
A telefonos bombafenyegetés nem játék. Minden ilyen hívást komolyan kell venni. Ne bagatellizáld, és főleg ne próbáld meg magad kezelni anélkül, hogy szólsz a rendőrségnek. A legkisebb gyanú esetén is fontos a bejelentés.
Összefoglalva:
- Ne pánikolj, próbálj megfigyelni.
- Ne zárd le rögtön a hívást.
- Hívd a 112-t.
- Kövesd a hatóságok utasításait.
- Ne titkold el az esetet.
A telefonos bombafenyegetés komoly dolog, de ha tudod, mit kell tenned, sokat tehetsz a biztonságodért – és másokéért is.
További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!