Egy szinte üres dobozt hozott neked a futár? Akkor téged csúnyán átvertek!

Az online vásárlások egyre népszerűbbek, de a csalók is egyre rafináltabbak. Egyre többen esnek áldozatul a trükkös átveréseknek, amikor egy üres vagy értéktelen csomagot hoz a futár. Hogyan védekezhetünk az ilyen online csalások ellen? Cikkünkben hasznos tippeket adunk a biztonságos vásárláshoz.

„Ami ajánlat túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az biztos, hogy nem az.”

– hívta fel a figyelmet Marsi Tamás kibervédelmi szakember a Hóvége legújabb videójában.

Oroszi Babett újságíró hozzáteszi: Általános trükk, hogy a csalók egy majdnem üres dobozt küldenek, amit kifizetünk a futárnak, mert azt hisszük, hogy valamelyik ajándékunk jött meg, közben viszont nincs benne semmi.

Marsi Tamás ennek kapcsán azt szokta javasolni, hogy különösen a szezonos időszakban, mikor például a gyerekünknek a születésnapja, vagy karácsonyi ajándékozás előtti készülődés van, gyűjtsük össze egy Excel-táblában, vagy bármilyen listában, hogy pontosan mit rendeltünk, mekkora értékben kell fizetni érte, melyik futárcég fogja kihozni. És amikor jön az sms, jön a futár, akkor csak ránézünk erre és látjuk, hogy az XY futárnak tényleg ki kell e fizetnünk 2460 forintot.

Oroszi Babett ugyanakkor felhívja a figyelmet az online piacterekre is, mint amilyen a Marketplace. Ezeken gyakorlatilag nem lehet úgy vásárolni, hogy ne találjanak meg a csalók. Az ilyen csalóktól általában vagy kamu terméket kapunk, vagy elvisznek egy kamu banki vagy futár oldalra, ahol meg kell adnunk a bankkártya vagy a bankszámla adatainkat. Olyanokat szoktak ezek a csalók írni, mint, hogy

„A pénzért ne aggódj, a futár odaadja a pénzed és viszi a csomagot, ez a szolgáltatás nagyon hiteles és megbízható minden rendben lesz.”

online csalások – sms

Hogyan védekezzünk az online csalások ellen?

Az online csalások egyre gyakoribbak, de néhány egyszerű lépéssel jelentősen csökkenthetjük a kockázatot.

  1. Mindig ellenőrizzük a rendeléseinket! Készítsünk egy listát az online vásárlásainkról, így könnyen ellenőrizhetjük, hogy valóban vártunk-e egy adott csomagot.
  2. Ne fizessünk utánvéttel ellenőrzés nélkül! Ha nem tudjuk pontosan, mit rendelünk és mennyibe kerül, ne vegyük át a csomagot.
  3. Figyeljünk az online piactereken! Ha valaki gyanúsan gyors üzletkötést akar, különösen ha előre kér pénzt vagy egy furcsa linket küld, legyünk óvatosak.
  4. Ellenőrizzük a futárcég hivatalos weboldalát! Ha egy üzenetben szereplő futárszolgálati link gyanús, ne kattintsunk rá, hanem inkább nyissuk meg manuálisan a szolgáltató hivatalos oldalát.
  5. Soha ne adjunk meg érzékeny adatokat! A banki adatainkat csak hivatalos, biztonságos fizetési oldalakon adjuk meg.

Ha egy ajánlat túl jónak tűnik, hogy igaz legyen, valószínűleg csalás. Legyünk elővigyázatosak, és védjük meg magunkat az online átverésektől!

Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!
További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

12 kérdéses ügyintézős kvíz: ÜPO, SZÜF, KAÜ – Te tudod, mit jelentenek?

Nem könnyű eligazodni a rövidítések erdejében, rengeteg betűszóval találkozunk a mindennapokban. Teszteld a...

Szülők, figyelem! Közeleg az általános iskolai beiratkozás, itt vannak a határidők és a tudnivalók

Ne aggódj! Segítünk, hogy könnyen levezényeld az általános iskolai beiratkozást!

Mennyi a nettó álláskeresési járadék? Ennyi pénz jár neked valójában

Magyarországon a munkanélküli segély, vagyis az álláskeresési járadék maximális időtartama 90 nap. Összege 2025-ben...

Beszámítható a nyugdíjba a fizetés nélküli szabadság? A Nők 40-nél mi a szabály?

A Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 128–133. §-ai tartalmazzák a fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket.

Panellakásban él? Akár 1 millió forintra is megbüntethetik, ha így tárolja a holmiját

Összeállításunkból kiderül, hogy mi számít tűzvédelmi szabályszegésnek és mekkora bírság jár érte.