Mutatjuk, hogyan loptak régen és hogyan lopnak ma az emberektől

A bűnözés mindig is a társadalom kísérőjelensége volt, de a módszerek az idők során jelentősen átalakultak. Amit régen zsebtolvajok és házalók végeztek, azt ma egyre inkább kifinomult, technológiai eszközökkel végzett csalások váltják fel. Egyre nagyobb gondot okoznak a kibercsalások.

Régen egész más módon próbálták meglopni a csalók az embereket, mint ma. Ma a kibercsalások a Ahogyan arra Oroszi Babett újságíró legújabb videónkban rá is világított:

„Pont mintha egy teljesen átlagos call centert látnánk, csakhogy az itt dolgozók nem azért ülnek ott, hogy segítsenek, hanem azért, hogy minden pénzünket ellopják.
Nyilván felmerülhet, hogy mégis ki ül fel az ilyen hívásoknak? A helyzet az, hogy nagyon sokan. Volt olyan időszak az évben, amikor átlagosan havi 3 milliárd forintot csaltak ki ilyen és hasonló módon magyaroktól.

Marsi Tamás kibervédelmi szakember kiemelte:
„Kell az, hogy nagyon el akarjunk adni például valamit, vagy nagyon akarjuk azt az egészet. Van egy olyan kontextus, hogy mi azt nagyon akarjuk, és akkor már egész jók az esélyeik.”

Oroszi Babett hozzáteszi: „Ráadásul előfordul, hogy a csalók nem egyetlen hívással vernek át, hanem szépen fokozatosan. Felhívnak kedden, akkor elkérik a bankkártyaszámunk egyik felét. Aztán kapunk egy e-mailt csütörtökön mástól, amiben a háromjegyű kódunkat kérik. Szombaton pedig egy kicsit később elkérik a bankkártyaszámunk másik felét.”

Hogyan védekezzünk a kibercsalások ellen?

telefonos csalás, bejövő hívás
  • Légy óvatos a telefonhívásokkal!
    Ha egy ismeretlen személy pénzügyi vagy személyes adatokat kér, mindig szakítsd meg a hívást, és ellenőrizd az információkat az adott cég hivatalos csatornáin keresztül.
  • Ne kattints gyanús linkekre!
    Az e-mailekben érkező hivatkozások könnyen vezethetnek hamis weboldalakra, amelyek adatokat lopnak.
  • Soha ne ossz meg adatokat!
    A bankkártyaadatok, jelszavak és egyéb érzékeny információk megosztása csak hivatalos, hitelesített platformokon történjen.
  • Használj kétlépcsős hitelesítést!
    Ez extra biztonsági réteget ad, még akkor is, ha valaki megszerzi az adataidat.

A modern bűnözők a technológia és az emberi pszichológia kombinációjára alapoznak. Az új módszerek sokkal szélesebb körben jelentenek veszélyt, hiszen egyetlen csaló képes több ezer embert is megkárosítani. Egy felmérés szerint például a magyar internetezők 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok. A megelőzés kulcsa az, hogy mindig legyünk éberek, és ismerjük fel a gyanús helyzeteket.

Kapcsolódó

Döntött a parlament: jön a 3 gyerekes anyák szja-mentessége

Októbertől életbe lép a 3 gyerekes anyák szja-mentessége. A háromgyerekes anyák adókedvezménye életkortól függetlenül jár majd.

Hogyan védheted meg a Facebook fiókodat 2025-ben? Elkerülheted a legnagyobb csalásokat!

Manapság egyre több csaló próbálja megszerezni a Facebook fiókodat. A Facebook fiókod biztonsága érdekében ezeket tartsd szem előtt:

Túl hangos a szomszéd? Ezt az 5 dolgot azonnal tedd meg!

A túl hangos szomszéd mindenki rémálma. Akár hajnalban buliznak, akár napközben dübörög a zene, az ember nyugalmát könnyen tönkreteheti.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél