Az utóbbi években már megszokhattuk, hogy 4 évszak helyett tulajdonképpen csak 2 van, az ősz és a tavasz szinte pár nap alatt átrobog rajtunk. Így van ez idén is, a tavasz igen hűvös, néhanapján pedig kifejezetten hideg, szinte télszerű idő van. A fűtést azonban érthető módon sokan ilyenkor már nem szeretjük felkapcsolni. Mutatunk 4+1 hasznos eszközt, amitől melegebb lesz a lakás, ráadásul tízezreket spórolhatunk a használatukkal.
Szőnyeget mindenhova!
Amellett, hogy a hőszigetelésre és a hideg padló lefedésére is jól jön, sokkal szebbé varázsolhatja otthonunkat, ha sok-sok szőnyegünk van. Garantáltan melegebb lesz tőle a lakás, és nem kell hónapról hónapra súlyos tízezreket költeni a rezsire pluszban. Nem cseréljük gyakran, ezért megéri jó minőségűt venni: a legjobban a gyapjú szőnyeg melegíti a lakást, ráadásul kifejezetten kellemes is rálépni. Mindemellett a szőnyegek már csak azért is hasznosak, mert így nem kell papucsban járkálnunk otthon, mezítláb vagy zokniban is lehetünk.
A szőnyegek nemcsak a padlóra fektetve tesznek jó szolgálatot, hanem a falra felerősítve is melegebb lesz tőlük a lakás. Nem mellesleg jól néz ki: ismét egyre divatosabbak a fali szőnyegek, a fehér falat könnyen fel lehet dobni egy szép darabbal.
Melegebb lesz tőle a lakás, jól néz ki és tízezreket spórolhatunk a használatukkal! Kell ennél több?
Használjuk tudatosan a függönyöket!
Sokaknak eszébe sem jut, hogy mennyit tehetnek hozzá a függönyök a lakás melegen tartásához. A legjobb az, ha vastag, sötét függönyeink vannak, hiszen ezek ugyanolyan jól tartják kint a hideget, mint amennyire jól bent a meleget. Fordítsunk nagyobb odafigyelést arra, hogy mikor kel fel és mikor megy le a nap, használjuk ki a nap energiáját. Engedjük be a fényt, akkor is, ha borongós az idő, és húzzuk be a függönyt, amint besötétedik. Nagyon hasznos eszköz a függöny, hasonlóan jó díszítőelem, mint a szőnyeg és szintén segít a spórolásban is.
Tartsuk csukva az ajtókat!
Bizony ám, az ilyen apró dolgok is számíthatnak, amikor lakásunk melegen tartásáról akarunk gondoskodni. Az olyan „hideg” helyiségek, mint például a kamra vagy a fürdőszoba, ahol gyakran kőburkolat van, erősen hűtő hatásúak lehetnek. Figyeljünk oda, hogy legyen csukva azon szobák ajtaja, ahol éppen nem tartózkodunk. Így nem szökik el a meleg levegő onnan, ahol vagyunk, és a hideg sem lepi el az egész lakást.
Figyeljünk a radiátorok környékére!
Általános szabály, hogy a radiátorok elé közvetlenül sose toljunk kanapét vagy szekrényt, hiszen így lezárjuk és ellehetetlenítjük a meleg levegő útját. Mindig hagyjunk egy kis „folyosót” a bútorok és a fűtőtestek között, hogy a meleg levegő ne szoruljon be. Érdemes a radiátorok fölé polcokat helyezni, hiszen akkor nem a mennyezetig, hanem csak a polcig száll, az pedig a szoba közepe felé tereli a levegőt. Így garantáltan melegebb lesz a lakás, ráadásul sokat spórolhatunk. Elég, ha csak áthelyezünk egy-egy polcot vagy veszünk párat olcsón.
Ügyeljünk az apróságokra is!
Rengeteg olyan hasznos eszköz van, amitől melegebb lesz a lakás, használatukkal pedig tízezreket spórolhatunk. Az imént felsoroltak is ilyenek, azonban megannyi olyan van, ami sokszor eszünkbe sem jutna. Ilyen például a szegőlécek újraszigetelése, vagy kanapéválasztásnál a sötét színű bútor, ami az elnyelt meleget bocsátja ki magából. Érdemes lehet a nyílászárók alját is „elszigetelni” valamilyen textíliával, így biztosra mehetünk, hogy nem szökik be a hideg. Tegyünk pár nem használt takarót, ágyneműt a kanapéra, fotelra, ezzel is segítjük a hő megtartását. Rengeteg apróság van, amivel megkönnyíthetjük életünket, ráadásul költséghatékonyan, csak oda kell figyelni!