Jelenleg a hőszivattyús fűtési rendszer jelenti a legköltséghatékonyabb és legkörnyezetbarátabb megoldást, ha egy ingatlan fűtésének és hűtésének megoldásáról van szó. Mivel az európai uniós irányelvek alapján a jövőben nem támogathatók lakossági szinten a fosszilis energiaforrások, ezért várhatóan csak növekedni fog a hőszivattyús rendszerek kiépítése. Csakhogy ezzel párhuzamosan egyre több a panasz az elviselhetetlenül hangos hőszivattyúkra. Az ilyen jellegű panaszok akár jogi útra is terelhetők és a tulajdonos kötelezhető a berendezés leszerelésére. Mit tehetünk, ha a mi életünket is megkeseríti a hangos hőszivattyú a szomszédban?

A korszerű fűtési megoldások és az európai uniós irányelvek is afelé mutatnak, hogy egyre több hőszivattyús rendszer kerül kialakításra a lakóházakban. Egy berendezéssel oldható meg a hűtés, a fűtés és a ház melegvíz ellátása, amely a működési elve alapján ráadásul környezetkímélőbb, mint a gáz-vagy fafűtés.

A berendezés egy kültéri és egy beltéri egységből áll. Csakhogy a hőszivattyúk működése sok esetben komoly zajjal jár, ami egyre több helyen keseríti meg a szomszédok mindennapjait. A 24.hu (sokszinuvidek.24.hu) vonatkozó írásában összefoglalja, hogy a zajos hőszivattyú annyira elterjedt probléma, hogy külön Facebook-csoport is alakult már “Hangos hőszivattyú a szomszédban” néven. 

A csoport tagjai egyrészt arról panaszkodnak, hogy a hőszivattyú 12 kW teljesítményű kültéri egysége okozta zaj ellehetetleníti az éjszakai pihenést. Van, aki már zajelnyelő fal építését tervezi. A másik – tagok által említett – gyakori probléma a nem szakszerűen elvégzett telepítés miatt kialakult nagyobb zajszint. Illetve az is, hogy nem a megfelelő helyre lettek telepítve az egységek.

Hangos hőszivattyú a szomszédban: mi a megoldás?

A témában jártas ügyvéd, Izsák Orsolya ezzel kapcsolatban összefoglalja, hogy a hőszivattyú által okozott zajártalom kapcsán többféle jogorvoslati eszköz is rendelkezésre áll, amelyet segítségül hívhatunk a probléma rendezéséhez.

A szakértő szerint ezek az esetek klasszikus birtokháborítási ügyek, amelyekben a tulajdonhoz való jog korlátozása áll fenn, mivel a saját ingatlan rendeltetésszerű használata nem biztosított. Ilyen helyzetben pedig jogorvoslatért lehet fordulni a bírósághoz.

Ilyenkor kérhetjük, hogy a tulajdonos cserélje ki a hőszivattyút egy kevésbé zavaró modellre vagy mérsékelje a berendezés használatát.  De arra is kötelezhető a tulajdonos vagy az építtető, hogy a hőszivattyút távolítsa el. 

Egy másik jogorvoslati lehetőség a szomszédjogi igény érvényesítése. Ennek lényege, hogy arra hivatkozunk, hogy a szomszédba telepített zajos hőszivattyú értékcsökkenést okoz az ingatlanban. Így ez esetben az okozott kár összegének a megfizetésére kötelezheti a bíróság a hőszivattyút telepítő szomszédot.

Milyen konkrét lépések szükségesek a megoldáshoz?

“A problémánkkal egy éven belül az adott település jegyzőjéhez lehet fordulni, akinek a döntésével szemben van helye jogorvoslatnak a bíróságon. Izsák Orsolya azonban jellemzően azt szokta javasolni, hogy kezdjék az ügyet egyenesen a bíróságon és mindig vonjanak be egy szakértőt, aki meg tudja állapítani, hogy a zaj a jogszabályban meghatározott határértéken belül van-e vagy már túllép rajta”- idézi a 24.hu.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

4 olcsó okostelefon, amivel nem lőhetsz mellé

Van élet a több százezer forintos okostelefonokon túl is. Megnéztük, melyik a legjobb olcsó okostelefon 2024-ben, összegyűjtöttünk ismét 4 olcsó okostelefont. Hétfőn bemutatta az Apple...

Örülhetsz, ha szőlővel álmodsz – mennyire ismered a szüreti babonákat?

A szüreti időszak rengeteg izgalmat és hagyományt tartogat, amihez nem kevés babona és hiedelem is kötődik. Vajon mennyit tudsz ezekről a furcsa szokásokról és...

Kétszer többe kerül a magánbölcsi, mint a jogi egyetem

A magyar családok számára a gyermekek bölcsődei elhelyezése sokszor kihívást jelent, sok esetben ugyanis nem megoldható az állami bölcsődékben való elhelyezés helyhiány miatt. Ekkor...