Vendégmunkások Magyarországon: a helyiek tőlük félnek, a munkások a helyiektől

Félnek este kimenni az utcára, és attól tartanak, hogy Hajdúszoboszlóra kevesebb turista fog menni a vendégmunkások miatt – mondták a helyiek az RTL stábjának. Nyáron a településen futótűzként terjedtek a rémhírek a külföldi, „ázsiai kinézetű” munkásokról, akik állítólag férfiakat, nőket támadtak meg – természetesen

ezekből semmi sem volt igaz.

A riadalom akkorára nőtt, hogy a polgármesternek és a rendőrkapitánynak kellett lehűteni a kedélyeket. Igaz, ez csak részben sikerült: hiába mondták el többször, hogy semmi ilyesmi nem történt, a hajdúszoboszlóiak még mindig tartanak a vendégmunkásoktól. Sőt, már olyan konteók is terjednek, miszerint igenis voltak támadások, csak az információkat titkosították. Az RTL stábja augusztus végén készített riportot a településen, több helyi lakost is megszólaltattak:

„Teljesen idegenekkel, nagy szakállú emberekkel találkozunk, hogy az ember csak bámul” – mondta egyikük. Más így vélekedett: „Szerintem nem mernek az emberek kimenni a sétálóutcára. Tegnap este elmentünk sétálni, hátrafelé nézegettem, hogy nem jön-e utánam valaki, nincsen-e véletlenül gyanús alak. Én félek.” De pontosan kiktől és mitől?

Vendégmunkások Magyarországon: egész sor gyár épül Debrecen környékén, oda kell a munkaerő

A külföldiek Debrecenben dolgoznak, vagy a BMW-gyárban, vagy az épülő új akkumulátorgyárban. A riport szerint az emberek attól tartanak, hogy a vendégmunkások miatt nem jönnek majd turisták a városba, és hogy a külföldiek elveszik a munkát a fiataloktól. Olyan is akadt, aki nem tudta megmondani, hogy pontosan miért is fél: „Félünk a migránsoktól, félünk a kínaiaktól, mindentől félünk. Hogy miért? Nem tudom. Olyan sok mindent hall az ember”.

Az RTL szerint mindez összecseng a kormány menekültellenes kampányával, ami 2015-ben kezdődött. Már akkor is több helyen pánik tört ki ott, ahol megjelentek a menekültek, sokan pedig most sem látnak különbséget köztük és a vendégmunkások között.

A stáb néhány filippínó és Törökországból érkezett vendégmunkással beszélgetett fordítóprogram és telefon segítségével. Nem merték vállalni az arcukat, mert féltek, hogy bajuk lesz a gyárban, azt viszont elmondták, hogy érzik, a helyiek nem látják őket szívesen. Mint kiderült,

családjuk, gyerekeik nekik is vannak otthon, és senkit sem akarnak bántani, igazából csak dolgozni jöttek egy-két évre.

A szállásukat is ritkán hagyják el, mert látják, hogy az itteniek tartanak tőlük. Hogy ez miért van így, nem értik.

(Borítókép: A BMW-gyár építése Debrecen nyugati határában, MTI)

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A gyomrod a második agyad: Tényleg méregdrága a tiszta élet, vagy csak rosszul gondolkodunk róla?

Tényleg vagyonokba kerül a tiszta étkezés? Egy ökopiacon beszélgettünk egy buddhista vásárlóval. Kiderült, hogyan függ össze a tudatunk és a gyomrunk állapota.

Horvátországba utazol? Súlyos ára lehet, ha nincs ilyen kártyád – szerzed be indulás előtt

A nyaralások során mindig ott van az a kis rizikó faktor, hogy mi van, ha valakinek baja esik?

Elképesztő kávé és nassolnivaló akciók a hétvégére!

Most tényleg érdemes betárazni kávéból és nassolnivalóból, mert elképesztő akciók várnak a boltokban!

Emelkedik a nyugdíjkorhatár? Ezt érdemes tudni a jelenlegi szabályokról és tervekről

Más országokban valóban emelkedik a korhatár, amelynek egyik oka éppen az, ami nálunk is probléma.

Itt a bejelentés: fagykár után vis maior – így egyszerűsödik az ügyintézés

12 járás kivételével az agrárminiszter az ország teljes területére elismerte a vis maior helyzet.
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat