6 kérdés, 6 válasz: a gyenge forintról

Nemrégiben átlépte a forint árfolyama a 400-as lélektani határt. Ez azt jelenti, hogy 1 euróért 400 forintot kellett fizetni a devizapiacon. Ilyen még sosem fordult elő, Magyarország fizetőeszköze eddig soha nem volt ilyen gyenge. Sokan azt hiszik, a mindennapjaikra nincs hatással az árfolyam, de ez sajnos nem igaz. Számos külföldön gyártott termék esetében közvetlenül, a hazai esetében pedig közvetetten okoz drágulást.
6 kérdés és 6 válasz a gyenge forintról, alább.
1. Mi történt a forinttal?
Egy ekkora ország pénzével általában ez szokott történni, ha válság van, és nincsenek barátai. Az elmúlt évtized rossz döntéseinek isszuk most meg a levét. Az oroszok oldalára álltunk az EU helyett. Ez ütött most vissza.
2. Milyen hatással lesz ez a mindennapjaimra?
Brutálisan meg fog nőni mindennek az ára. Ami külföldről jön, sokkal többe fog kerülni. Eddig is nehezen jöttünk ki a fizetésünkből, de most még nagyobb kihívás lesz.
3. Most gyorsabban fog emelkedni minden ára?
Igen. A nagyon gyenge forint miatt megfizethetetlen lesz minden. A külföldi termékek ára nagyon megugrik. Ha valamit egy euróért hoztak, az eddig 360 forintba került, mostantól viszont 400 lesz.
4. Helyre lehet még hozni a helyzetet?
Igen. Ha sok barátot szerzünk magunknak Európában, és minél előbb bevezetjük az eurót. Nagy válságok idején csak ez adhat majd nekünk biztonságot és a nyugati szövetségeseink. Ezt már csak Márki-Zay Péter képes elérni.
5. Jobb lenne, ha mi is euróval fizetnénk már?
Persze. Az euró most is sokkal stabilabb mint a forint. Ha mi is euróval fizetnénk, szinte meg se éreztük volna a háború hatásait. Így viszont napokon belül problémát fog okozni, a legalapvetőbb cikkek megvásárlása.
6. Miért nem vezette be Orbán az eurót?
Mert neki érdeke volt mindig is, hogy gyenge forintunk legyen. Így az euróban megkapott EU-s pénzek többet értek neki. De ennek az árát mi, kisemberek fizetjük meg a boltban minden nap.