Jószomszédi iszony: a szomszéd szemetet éget? Majd a bírság elveszi a kedvét

Tavasszal – főképp ha kertes házban élünk – előfordulhat, hogy azzal a kellemetlen tapasztalattal gazdagodunk, hogy a szomszéd szemetet éget. Sokan ilyenkor csinosítják ki a díszbokrokat, gyűjtik össze a fák lehullott leveleit, és metszik meg a fásszárú növényeiket. Így a kertekben sok zöld hulladék összegyűlhet. Ha azonban zöld hulladék égetéssel találkozunk, akkor több mint valószínű, hogy fel tudunk ellene lépni jogilag is, a baráti megkeresést követően. Mutatjuk, miért:

Kerti hulladék égetésének szabályozása

A lakossági tüzelés, avagy a felgyülemlett hulladék elégetése alapvetően tilos a 2010-es levegő védelméről szóló kormányrendelet alapján. Kimondottan a zöld hulladék égetése elviekben 2021. január 1-jétől országosan tilossá vált. A törvényi szabályozás azonban szabadon hagyott egy kiskaput az önkormányzatok számára. Így ha a települési önkormányzatok az avar és a kerti hulladék égetését szükségszerűnek ítélik meg, akkor azt helyi rendeletben engedélyezhetik.

Ahol önkormányzati rendelet engedélyezi a zöld hulladék égetését, ott az a jellemző, hogy a lakosok csak az év egy bizonyos időszakában tehetik ezt meg, valamint a hét bizonyos napjain. Emiatt, ha mindenképp zöld hulladékot szeretnénk égetni az udvarunkon, előtte érdemes tájékozódnunk a helyi önkormányzati hivatalban.

Tilos az égetés, mégis füstöl

Ha úgy tudjuk, hogy a helyi szabályozás nem engedélyezi az avar égetését, de a szomszéd mégis füstöl, akkor mindenképp érdemes lépnünk. Érdemes tudnunk, hogy szoros összefüggés van a vírusos légúti megbetegedések súlyossága, valamint a légszennyezés között. Első lépésként menjünk oda és mondjuk el ezt az füstölő szomszédnak is.

Nem használt a szép szó, a szomszéd szemetet éget továbbra is

Ha a baráti figyelmeztetés a légszennyezés mértékéről és súlyosságáról nem használ, akkor lehetőségünk van a megyei kormányhivatalok környezetvédelmi és természetvédelmi osztályán közérdekű panaszbejelentést tennünk. A közérdekű bejelentés minden esetben illetékmentes és benyújtása írásban történik. Nagyon hasznos segítséget nyújt az eljárásban és az ítéletalkotásban is, ha képekkel és videókkal tudjuk alátámasztani az állításunkat. Nem árt, ha rendelkezésünkre áll egy-két tanú is.

Ha a helyzet elviselhetetlen, tehát óriási füstfelhő gomolyog a légterünkben, akkor lehetőségünk van a rendőrséget vagy a tűzoltóságot is kihívni. Ők kötelesek a bejelentő által tapasztalt problémát írásban rögzíteni, és azt az illetékes járási hivatal felé továbbítani. Az ügyet ott minden esetben kivizsgálják, tehát eljárás indulhat a hulladékégető ellen ebben az esetben is. A szabálysértő legfeljebb 100 ezer forintos bírsággal büntethető.

Hasznosnak találtad ezt a cikket?
Küldd el másoknak is:

Kérdésed van?

Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, segítünk!

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Állami támogatás elektromos autóra: 4 millió forintot adhatnak járművenként

2025. március 31. a pályázatok beadásának határideje, a járműveket pedig legkésőbb 2026. április végégig kell beszerezni.

Így készíts fokhagymás mézet! Csökkenti a gyulladást, erősíti az immunrendszert, és még 7 áldásos hatás

Napi 1 kanál ebből a keverékből távol tartja a betegségeket. Csupán méz és fokhagyma kell hozz, készítsd el!

Kisgépkölcsönző nyílik a budai kerületi önkormányzatnál

Kisgépkölcsönző nyílik a II. kerületi önkormányzatnál - a hírt a polgármester, Őrsi Gergely...

Szürkehályogra 14.500 forint adókedvezmény jár: utólag is kérhetjük a kifizetést

Bizonyos súlyos betegségekkel élők számára adókedvezmény jár. Ennek összege a minimálbér egyharmadának 15%-a...

Mennyit fogyaszt egy klíma, ha fűtésre használod? Meglepő, de nem annyit, mint gondolnád

Tényleg az elektromos fűtés a legolcsóbb? Mutatjuk mennyit fogyaszt egy klíma, ha egész napos fűtésre is használod.

10 kérdéses retró kvíz: tudod, mi volt a dollárbolt?

Ha szeretnél egy kis nosztalgiát csempészni a napodba, ez a kvíz neked szól!