Házilag hogyan lehetséges a régi ezüst tisztítása? Több módszer is akad. De mitől alakul ki egyáltalán az ezüstön a fekete réteg? Az ezüst ékszereink, étkészleteink felületén idővel fekete réteg alakul ki. Legtöbbször a levegőben lévő kén-hidrogén által létrejövő ezüst-szulfid okozza az elszíneződést, de ugyanígy reagál a kén tartalmú ételek, mint a hagyma és a tojás érintkezésére. Oda kell figyelnünk az agresszív vegyszerekre is otthonunkban.
Vannak tisztító módszerek amikkel csak rontunk a helyzeten. Ilyenek az alkohol, sebbenzin és az aceton. Ezeket tehát inkább kerüljük.
Mit tehetünk, hogy ezüst tárgyaink tovább maradjanak csillogóak? Íme a karbantartás és megelőzés lehetőségei:
- kerüljük a sós vizet, mert attól bemattulhat
- tisztításkor, házimunka végzésekor vegyük le az ékszereinket
- nagy melegben, szaunában, vagy ha sportolunk, ne hordjuk az ékszert, mert az izzadság is elszínezheti
- alkohol tartalmú kozmetikumok, parfümök használatakor is figyeljünk, hogy ne kerüljön a termék az ezüstre
Régi ezüst tisztítása házilag, mutatunk 3 módszert:
Alufólia és szódabikarbóna
Béleljünk ki alufóliával egy üvegtálat, tegyük bele az ékszereket vagy evőeszközöket. Szórjuk meg 2-3 evőkanál szódabikarbónával majd egy teáskanál sóval is. Ezt követően öntsünk rá forró vizet. Ha kitisztult az ezüst, mossuk le tiszta vízzel, töröljük meg egy puhább ruhával.
Fogkrémmel való tisztítás
Ez a módszer a finomszemcsés dörzshatáson alapul, tehát tisztán mechanikus úton tudjuk így eltávolítani a szulfid lerakódást. A választott fogkrém legyen inkább egyszerűbb fajta a biztonság kedvéért, nehogy véletlen a nagyobb szemcsékkel megkarcoljuk a felületet. Lágy fogkefével óvatosan dörzsöljük át az ezüstöt, majd ugyancsak sima, tiszta vízzel mossuk át, és töröljük szárazra.
Ecetes megoldás
A következő lehetőségünk az, ha fél csésze ecetet elkeverünk 2 evőkanál szódabikarbónával és az ezüstjeinket legalább két vagy három órán át hagyjuk ázni. Ha eltelt az idő, öblítsük le az ékszereket, majd alaposan szárítsuk meg.
Hogyha házilag tisztítjuk az ezüstöt, bármelyik módszert is alkalmazzuk, utólag át kell dörzsölni az ezüst felületét egy puha anyaggal. Azért is hasznos ez a lépés, mert a megmaradó szulfidokat is szép aprólékosan le tudjuk így szedni.