Mikor kell leszedni a karácsonyfát? Hová tegyük?

A karácsonyi időszak lezárult, köszöntöttük az új évet, lassan időszerű a kérdés, hogy mikor kell leszedni a karácsonyfát. Hagyományosan január hatodikán, vízkereszt napján bontjuk le a díszeket és köszönünk el a karácsonyfától, hogy kezdetét vehesse a farsangi időszak. Hová tegyük a fát, amit leszedtünk? Mikor szállítják el?

Mikor kell leszedni a karácsonyfát?

Január hatodika vízkereszt napja, ezzel zárul a karácsonyi ünnepkör és elkezdődik a farsangi időszak. A hagyományok szerint a karácsonyfát ezen a napok kell leszedni, ha ennél tovább várunk, az szerencsétlenséget hoz. Ha még hatodika éjjelén fent vannak a díszek a fán, akkor egész évben így is kell maradnia. 

Vízkereszt az egyik legősibb keresztény ünnep, amely három fontos momentumra emlékeztet bennünket: a napkeleti bölcsek látogatása a kis Jézusnál, Jézus megkeresztelkedése a Jordán vizében, és a Kánai menyegző, amelyen Jézus borrá változtatta a vizet. 

Mára leginkább az a népszokás maradt meg az ünneppel kapcsolatban, hogy ekkor szedjük le a karácsonyfát, szimbolizálva, hogy véget ért a karácsony és megkezdjük a farsangi időszakot.

Ha nem is a hagyományok miatt, de azért sem érdemes halogatni a karácsonyfa leszedését, mert a meleg lakásban kiszáradó fenyőfát a napok múlásával egyre nehezebb lesz megszabadítani a díszektől. Minél tovább tartjuk a karácsonyfát a lakásban, annál több tűlevél hullik le róla és annál nagyobb munkánk lesz vele.

Hová helyezzük ki a karácsonyfát és mikor szállítják el?

Az FKF Zrt. közleménye szerint vagy a rendes kukák mellé helyezzük, vagy pedig tegyük le a fákat a kijelölt gyűjtőpontokon. Amennyiben a házunkhoz tartozó kukák mellé tesszük ki a fákat, figyeljünk rá, hogy ne zárjuk el az utat vele, ne zavarjuk a gyalogosforgalmat és ne lógjon be az úttestre a fa, illetve ne akadályozzuk a parkolást sem.

Az FKF Zrt. úgynevezett fenyőfa járatai szállítják el a vízkeresztet követő időszakban a kihelyezett fenyőfákat, mert ilyenkor bontjuk le a legtöbben a karácsonyfákat. Becslések szerint 5-600.000 fenyőfát szednek össze az ünnepek utáni egy-másfél hónapban. Ezt az időszakot megelőzően, majd utána is normál hulladékszállító járművek viszik el a kirakott fákat, így mindenképpen elszállításra kerülnek. A kihelyezés időpontja nem befolyásolja a szállítást, az FKF Zrt. mindenképpen elviszi a kirakott fenyőfákat, csak arra figyeljünk, hogy szabályosan helyezzük a kukák mellé vagy a gyűjtőpontok valamelyikére.

“A kiszolgált tűlevelűeket először aprítjuk, majd ezt követően a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. A fenyőfa a magas gyantatartalom miatt kitűnő tüzelőanyag, melyből az elégetéssel több tízezer budapesti háztartás számára biztosítunk fűtési hőt, és villamos áramot” – olvashatjuk az FKF Zrt. oldalán.

Mi legyen a karácsonyi díszkivilágítással?

Időszerű a karácsonyi díszkivilágításokat is leszedni és elcsomagolni, hogy jövőre is jól szolgáljanak majd az ünnepen. Érdemes a világítások dobozát megőrizni vagy üres cipősdobozban eltenni, hogy ne sérüljenek pakolás és tárolás közben. A kültéri díszkivilágításokat tisztítsuk le és nézzük át, hogy nem sérültek-e meg az izzók. A beltéri világításokat is érdemes lehet átnézni. 

Jövőre így eggyel kevesebb feladatunk lesz az ünnepek előtt.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Autóval a horvát tengerpartra? 3 dolog, amit azonnal ellenőrizz indulás előtt, különben jön a vaskos bírság

Elindult a nyaraló szezon, a magyarok számára pedig továbbra is Horvátország az első számú úticél, ha tengerpartról van szó. Azonban a tengerpartra vezető út és ottlét alatt megcsappanhat a családi kassza, ha bírságot kapunk. Ezekre figyelj mielőtt autóval Horvátországba 2026-ban elindulnál. 

Radiátoros fűtésnél is megéri hőszivattyút telepíteni? Ezt mondja az épületgépész

A hőszivattyú radiátoros fűtéshez is lehet gazdaságos megoldás, de a helyzet nem egyszerű.

Használt robogót vennél vagy adnál el? Ilyen szerződést írjatok – Ez mindkettőtöket bevéd

Beindult a jó idő, mindenki olcsó, városi rohangálóst keres. Ekkor jön az ötlet, hogy vásároljunk egy kis robogót, zsebbe a pénz, kézfogás és már robogunk is haza. De segédmotor adásvételi szerződés nélküli vásárlása hatalmas felelőtlenség. 

Ingyen teremnek, most van szezonjuk: ezeket az ehető gombákat keresd, ha erdőn, mezőn jársz – képekkel

A csapadékos időjárásnak köszönhetően országszerte beindult a nagy gombaszezon.

Avokádó 80%-os kedvezménnyel, lime szinte ingyen: ezek most a legjobb heti akciók

A heti akciók között most a Lidl viszi a prímet az avokádóval (99 Ft, 80%) és a lime-mal (39 Ft, 75%).
Nyitólap
Mikor utalják?
Ügyfélszolgálat
Hírlevél

ÜGYFÉLSZOLGÁLAT
Ügyfélszolgálat