Elektromos roller szabályok 2023-ban

Segédmotor-e vagy inkább egyfajta kerékpár? Kell-e hozzá jogsi? Hol közlekedhetünk vele? Mutatjuk, mit kell tudni a jelenlegi elektromos roller szabályokról.

„Járműnek nem minősülő közlekedésre szolgáló eszköz”

Az e-roller viszonylag olcsó, gyors és kényelmes közlekedési eszköz, nem csoda, hogy egyre többen használják a nagyvárosokban és Budapesten. A jármű (vagy éppen nem jármű) már évek óta jelen van az utcákon, azonban nem teljesen tiszta, hogy használatára milyen szabályok vonatkoznak, vagy úgy általában milyen helyet foglal el a közlekedésben. Ez az eszköz ugyanis jelenleg nincs tételesen besorolva a KRESZ hatálya alá, jellemzői szerint leginkább a kerékpár és a segédmotoros kerékpár közé sorolható.

Mi a szabály, ha nincs szabály?

A KRESZ módosítása folyamatban van, így hamarosan az e-rolleres közlekedés szabályait is lefektetik. A Jövő Mobilitása Szövetség (JMSZ) adatai szerint legalább 80 ezer roller közlekedik a magyar utakon: ebből mindössze 25 ezer eszköz bérelhető, a többi magántulajdonban van. Hatalmas szám ez, ami igen jól mutatja, mennyire gyorsan terjednek a „járműnek nem minősülő közlekedésre szolgáló eszközök”, a szabályozás tehát nagyon is szükséges.

Mire számíthatnak az e-rolleresek?

A vonatkozó KRESZ-módosítás tervezete szerint a 25 kilométer/órás végsebességű elektromos rollerekre, elektromos kerékpárokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak majd, mint a kerékpárokra. Ez a szabályozás azonban csak a kis sebességű e-rollereket, segwayeket és a rollermegosztó szolgáltatások eszközeit érintené, mert ha a jármű végsebessége meghaladja a 25 kilométer/órát, már segédmotoros kerékpárnak minősül.

Az elektromos rollereket bizonyos helyzetekben, például balesetek során muszáj kategorizálni. Mivel nincs szabályozás, így az adott hatóság vagy gyalogosként tekint az elektromos rollerrel közlekedőkre, vagy egy iránymutatás alapján segédmotorosként. Fontos látni, hogy a hatóság és a bíróság eltérően vélekedhet a rollerek besorolásáról – mutat rá a JMSZ. Ennél fontosabb kérdés, hogy az elektromos rollerek használói hová sorolják be magukat közlekedés közben. Mint írják, nem nehéz belátni, hogy – saját egészségünket szem előtt tartva – jobban járunk, ha használati mintákban, helyekben, módokban kerékpárként tekintünk magunkra, mintha „segédmotorként” az autók közt közlekedünk a városi forgatagban.  

Hogyan e-rollerezhetünk biztonságosan? Jöjjön néhány gyakorlati tudnivaló.

Mindennapi közlekedés és elektromos roller szabályok

  • Amit a KRESZ előír, azt e-rolleresként nekünk is be kell tartanunk. Hiába nem kell a „járműszerű eszközünk” használatához jogosítvány, a táblákat, az általános forgalmi szituációkat ugyanúgy fel kell tudnunk ismerni. Fontos, hogy se a saját, se a mások testi épségét ne veszélyeztessük, és ne tartsuk fel a forgalmat.
  • Az elektromos rollerek használatával kapcsolatos gyakorlati javaslat, hogy a kerékpárutakat és sávokat előnyben részesítve közlekedjünk. Amennyiben a kerékpárosokra vonatkozó szabályokat betartva haladunk, az biztonságos támpontot ad a mindennapi közlekedés forgatagában. Az autósok is erre számítanak, a kerékpárra vonatkozó szabályok teljesen egyértelműek és tiszták a KRESZ-ben.
  • Semmilyen szabály nem írja elő a védőfelszerelés használatát, de ezek viselése erősen ajánlott. Léteznek továbbá e-rollerekre is érvényes biztosítások, amelyek a saját és adott esetben az okozott károkat is fedezik baj esetén.
  • Alkohol fogyasztása után inkább ne közlekedjünk e-rollerrel. Többeket büntettek már meg arra hivatkozva, hogy a jelenlegi szabályozatlanság miatt a hatóságok jogosultak eldönteni, hogy milyen járműnek minősítik az elektromos rollert, és hogy ittasan történő vezetése esetén milyen büntetést szabnak ki – írja és Újváry és Társai ügyvédi iroda.

Mire érdemes még odafigyelni? Ajánljuk Pető Attila közlekedési szakember korábbi videóját:

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ezt a rejtett szabályt sokan nem tudják a nők 40 nyugdíj kapcsán – Ezért nem vásárolhatsz szolgálati időt

Sokan nincsenek tisztában vele, hogy a nők 40 nyugdíj esetén nem lehet szolgálati időt vásárolni. Mutatjuk, miért és mire kell figyelni.

Ha így viselkedsz a játszótéren, százezrekre büntethetnek

Játszótéri szabályok: ismerd őket meg cikkünkből, ne kockáztass bírságot!

Hol a legolcsóbb és a legfinomabb a párizsi? Leteszteltük, ez a nyertes!

Nagyon szeretem a párizsit. Ha te is, akkor ezt a cikket neked írtam!

Ezért ne használd a vízforralót a szállodában – pokol, ami abban benne van

A szállodai vízforraló veszély nem csak a legionella szaporodásában, hanem a műanyagból oldódó BPA- és ftalát-maradványokban, valamint az elhanyagolt tisztítás miatt felhalmozódó szerves szennyeződésekben rejlik.

A tökéletes pásztortarhonya titkai: ez a legolcsóbb bográcsos fogás, ha unod a paprikás krumplit

Régi nagy kedvenc, ami jó minőségű alapanyagokból és egy kis hozzáértéssel igazi nyári lakoma lesz.