Biciklivel jársz? Repül a bírság, ha így közlekedsz a városban

Ha biciklivel közlekedsz- akár városban, akár lakott területen kívül- ugyanúgy elengedhetetlen a közlekedési szabályok ismerete, különben könnyen több tízezres bírság lehet a vége. Miből állnak a kerékpáros közlekedés szabályai? Mutatjuk a leggyakoribb szabályokat, amelyeket mindenkinek ismernie kell.
A kerékpáros közlekedés szabályai
Mielőtt útra kelnél
Nem lehet csak úgy biciklire pattanni, ha nincsenek meg bizonyos tartozékok és felszerelések, különben jön a büntetés. Ilyen a két, egymástól független fék és a megfelelő világítás, ami első és hátsó világításból áll. Ezek nélkül láthatatlan vagy! És nagyon fontos, hogy nem csak sötétben kell lámpát használni, hanem szürkületben és rossz látási viszonyok között is. A többi kötelező kerékpáros tartozékról itt olvashatsz.
Lecsúszott egy sör?
A KRESZ igen tágan értelmezni kerékpár használat esetén az alkoholfogyasztást. Egész pontosan úgy szól a szabályozás, hogy annyi alkoholt lehet fogyasztani kerékpározás előtt, hogy „a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban” maradjon a biciklis. Ez ugye mindenkinél egyéni, de még a Kerékpáros Klub sem javasolja az alkoholfogyasztást, hiszen “megváltoztatja az ítélőképességed, növeli a reakcióidőd, rontja az egyensúly érzéked… Ha mégis iszol, tekerj lassan, a megszokottnál is óvatosabban.” Ráadásul a rendőrök a kerékpárosokat is szondáztatják.

Irányváltoztatási szándék jelzése
A kerékpárosoknak is jelezni kell a kanyarodási, irányváltoztatási szándékot, hiszen sok baleset forrása lehet, ha a mögöttünk haladók nem tudják, hogy hirtelen elkanyarodunk vagy sávot váltunk. Tehát jobbra jobb kézzel, balra bal kézzel jelezzünk- lehetőleg időben és megfelelő távolságot hagyva.
Kérdésed lenne a témával kapcsolatban? Ne tétovázz, keresd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink segítenek!
Lehet utast szállítani a biciklin?
Kétkerekű kerékpáron 16. életévét betöltött személy szállíthat 10 évnél nem idősebb, a kerékpárt nem hajtó utast a kerékpár pótülésén. Kettőnél több kerekű kerékpáron 17. életévét betöltött személy szállíthat a kerékpárt nem hajtó utast. Utast tehát csak az erre a célra kialakított pótülésen szabad szállítani kétkerekű kerékpáron – ha több ilyen ülés van, akkor akár több gyereket is magunkkal vihetünk.
Gyorshajtás
Autóval is az egyik leggyakrabban elkövetett közlekedési kihágás a gyorshajtás. Biciklivel is utolérhet a bünti, ezért jó, ha tudjuk, hogy kerékpárral lakott területen belül legfeljebb 40 km/h sebességgel szabad közlekedni. Lakott területen kívül sisakban 50 km/h a megengedett legnagyobb sebesség, de csak ha utast nem szállítunk. Sisak nélkül pedig 40 km/h a maximális megengedett sebesség. Kerékpárúton 30 km/h, gyalog- és kerékpárúton 20km/h a megengedett maximális sebesség.
Bukósisak viselése
A bukósisak viselése nem minden esetben kötelező, csak akkor, ha lakott területen kívül és 40 km/óra feletti sebességgel kerékpározik valaki. A megengedett maximális sebesség ilyenkor 50 km/h, de csak akkor, ha nem szállít utast.
Kutyasétáltatás biciklizés közben?
Kényelmesnek és praktikusnak tűnik, de a KRESZ tiltja, hogy kerékpáron ülve állatot lehessen vezetni. Balesetveszélyes, ha menet közben sétáltatod a kutyát és nemcsak rátok, hanem a többi közlekedőre nézve is.
Az egyirányú utcákra vonatkozó szabályok
Ha van kiegészítő tábla, akkor lehet két irányban, azaz szembe menni az egyirányú utcában. De egyébként nem.
Kerékpárosként az egyirányú utcában a forgalommal szemben haladva is a menetirány szerinti jobb oldalon kell közlekedni és a szabályok ellenére nagy körültekintéssel közlekedni, mert sok autós még mindig nem számít arra, hogy egyirányú utcában szembe jönnek.