Ezeket a PIN-kódokat ütik be először a tolvajok – cseréld le azonnal, ha a tiéd is rajta van a listán

Gyakran írunk az internetes biztonságról, egyéb aktuális csalási formákról. A leggyakoribb PIN-kódok elkerülése sem utolsó szempont a védelem érdekében. Sokan gondolják, hogy a választott kódjukkal elkerülik a feltörést, azonban a statisztikák mást mutatnak. A leggyakrabban használt kombinációk közül több is olyan elterjedt, hogy az elsők között próbálják ki az adatlopásra szakosodott bűnözők.

A leggyakoribb PIN-kódok: a feltörés első célpontjai

Egy 3,4 millió PIN-kódból álló adatbázison alapuló 2025-ös elemzés szerint az emberek 9%-a ugyanazt a PIN-kódot használja: 1234. Ez messze a leggyakoribb. A következő veszélyes kombinációk: 0000, 1111, 1212, 7777, 1004. Ezek mindegyike számjegymintákra vagy ismétlődő számokra épül. A top tízbe beletartozik még ezeken kívül a 2000, 4444, 2222, 6969.

Miért kockázatosak az egyszerű minták?

Az emberek gyakran döntenek logikus, „könnyen megjegyezhető” sorozatok mellett. A gond ezzel az, hogy ezek ugyanilyen könnyen kitalálhatóak is. Az adathalászok, zsarolóprogramokat használó bűnözők először ezeket a sémákat próbálják ki. Minél egyszerűbb a minta, annál nagyobb az esélye, hogy egy automatikus program azonnal megfejti.

Mitől „gyenge” egy PIN-kód technikailag?

A PIN-kódok négyjegyű volta matematikailag 10 000 lehetőséget jelent (0000-tól 9999-ig). De a gyakorlatban ezek közül több tíz kombinációt használnak az emberek elsöprő többségben. A leggyakoribb pin-kódok egy listán szerepelnek, amit a bűnözői csoportok automatikus PIN-feltörő programjai használnak. Ha az ön PIN-je a top 50 leggyakoribb közé tartozik, egy ilyen program másodpercek alatt kitalálja, mivel a próbálkozások száma korlátozott ugyan (pl. 3-5), de az elsők közé az ön kódja is bekerülhet.

A születési évek buktatói

Gyakori hiba, hogy a PIN-kódot születési évből és hónap-nap kombinációból állítják össze. A 1990-es, 1980-as, 1970-es évek számait tartalmazó kódok kiemelkedően gyakoriak. Ha valaki tudja az ön születési adatait (amit közösségi oldalon is fellelhet), könnyen próbát tehet ezekkel a kombinációkkal.

Ügyfélszolgálatunkhoz bátran fordulhatsz, 48 órán belül segítünk!

Hogyan válassz biztonságos PIN-kódot?

Kerülni kell minden ismétlődő vagy sémaszerű kombinációt. A legjobb PIN-kódok nem tartalmaznak sem egymást követő számokat, sem szimmetrikus mintákat. Hasznos, ha egy eseménydátum részletét kombinálja egy kevésbé nyilvános adattal, vagy ha egy társított, csak az ön által ismert logika szerint állítja össze a kódot.

Frissítés és tudatosság

A PIN-kódot rendszeresen érdemes cserélni, különösen, ha olyan esemény történt (pl. tárcalopás, adatszivárgás), ami érinti az ön biztonságát. A digitális védelem nemcsak jelszavakon áll vagy bukik, de egy rosszul választott PIN-kód az első rés lehet a pajzson.

Biometria és PIN: két védelem egyszerre

Okostelefonokon és modern eszközökön gyakran kombinálható a PIN egy biometrikus azonosítással (pl. ujjlenyomat vagy arcfelismerés). Ilyenkor a PIN csak biztonsági tartalék, amit például újraindítás után kér a rendszer. Ez jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy valaki kizárólag a PIN birtokában jogosulatlanul hozzáférhessen az eszközhöz. Ettől függetlenül leggyakoribb pin-kódok elkerülése továbbra is szempont, mert biometrikus azonosítás híján ez marad az egyetlen védelem.


Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kell-e engedélyt kérnem, ha új kutat fúratnék? Tisztázzuk a félreértéseket, ezt mondja a törvény

Az új szabályozás meghatároz kockázatmentes és kockázatos területeket.

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.