Ha ilyen üzenetet kapsz a NAV-tól, tuti, hogy csalás – hatalmasat bukhatsz, ha bedőlsz a trükknek

NAV: “számlái zárolásra kerülnek!” Ön is kapott ilyen üzenetet? Sajnos lehetséges, mert újra felbukkantak a csaló e-mailek, sms-ek, amelyek a NAV nevében érkeznek. Most különösen aktuális a téma, hiszen az elmúlt időszakban kellett gépjárműadót befizetni, illetve alig néhány nap van hátra az adóbevallások elfogadásának végső határidejéből. Könnyű tehát azt hinni, hogy minden NAV-os üzenet az Adó és Vámhivataltól érkezett és reflexből követjük az üzenetben található utasításokat. De ne tegyük!
Több, mint 3,3 millió embert érint a gépjárműadó-határozat kiküldése, illetve 5,6 millió ember kap szja-bevallási tervezetet. Ezekkel kapcsolatban a NAV tárhelyre érkező üzenetekkel elektronikusan, illetve postán kommunikál ügyfeleivel, ez igaz a gépjárműadó-határozatokra és az szja-bevallás tervezetének elkészültéről szóló értesítésre is. Márciusban a NAV-Mobilosok is számíthatnak – az alkalmazásból küldött – rendszer üzenetre. Ezt a figyelmeztető rendszer üzenetet csak azok a NAV-Mobilosok kapják meg, akiknek gépjárműadót kell fizetniük- áll a NAV tájékoztatójában.
A csaló e-mailek, sms-ek a már jól ismert formát öltik: az üzenetben van egy link, amelyre rákattintva feltehetőleg egy azonnal települő és futó vírus fertőzi meg a gyanútlan áldozat eszközét. Valószínűleg adathalászok próbálják kicsalni a címzettek bizalmas adatait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nevében.
NAV: “számlái zárolásra kerülnek!” és egy fura link az üzenetben
A Magyar Narancs írta meg, milyen telefonszámról érkezhet a csaló üzenet. Illetve azt is, hogy mi szerepel az üzenetben.
Egy könyvelők által működtetett zárt szakmai Facebook-csoportban tették közzé a telefonszámot, amelyről jöttek az SMS-ek: 70 215 3895.
“Az SMS-nek ez a szövege: „NAV: A számlái zárolásra kerülnek.” A linkben szerepel a nav és a gov rövidítés is, majd ez: „id8h1.online”.
Nagyon hasonló a csaló üzenetek felépítése. Ez egy régebbi sms, ugyanazzal a fenyegető szöveggel és ismeretlen linkkel.

Nem lehet elégszer elmondani
Soha, semmilyen körülmények között sem szabad ismeretlen feladótól érkező e-mailben, sms-ben található linkre, mellékletekre kattintani. Nem szabad ismeretlen szoftvert telepíteni az eszközeinkre és a feladónak sem érdemes válaszolni!
A NAV nyomatékosította: “bizalmas információt (például jelszó, belépési vagy bankkártya adatok) a NAV nem kér sem sms-ben, sem e-mailben. Az adathalász üzenetekben feltűnő lehet a megfogalmazási, nyelvtani hiba, magyartalan szövegezés, a nav.gov.hu-tól eltérő webcím, emellett azok sokszor privát e-mail-címeket tartalmazhatnak vagy azokról küldhették. A NAV honlapja a www.nav.gov.hu címen található. Az internetes cím ellenőrzésével nagy bizonyossággal kiszűrhetők a hamis – vélhetően csalók által üzemeltetett, adathalász – honlapok is.”
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal biztosan nem küld a fenti tartalommal SMS-eket. Amennyiben valakinek tartozása van, az az ügyfélkapun keresztül kap értesítést.
Mit lehet tenni, ha valaki csaló sms-t, e-mailt kapott? Kérdezze Ügyfélszolgálatunkat és segítünk!
Mikor lehet valós a NAV: “számlái zárolásra kerülnek!” üzenet?
A NAV (Nemzeti Adó- és Vámhivatal) bankszámla-zárolást akkor kezdeményezhet, ha adóhátralékot vagy más jogcímen fennálló tartozást állapít meg, és azt az adós (magánszemély vagy cég) nem fizeti meg határidőre, illetve nem él sikeres jogorvoslattal.
A NAV akkor rendelheti el a bankszámla zárolását, vagyis az inkasszót, amikor:
- Jogos és végrehajtható adótartozás áll fenn,
- az adózó nem fizette meg határidőre
- nincs vagy sikertelen a jogorvoslati eljárás (pl. fellebbezés, felügyeleti eljárás).
Inkasszó alá kerülhet a magánszemély vagy vállalkozás bankszámlája és akár több bankszámla is egyszerre. Jó, ha tudjuk, hogy részösszeg is zárolható a tartozás mértékéig.

Hogyan lehet a zárolást feloldani?
Több módja is van annak, hogy az inkasszó hogyan kerüljön feloldásra.
- A tartozás rendezése. Amint az adóhátralék (adó, bírság, pótlék stb.) teljes mértékben megfizetésre kerül, a NAV haladéktalanul intézkedik a zárolás feloldásáról.
És a bank általában 1–2 munkanapon belül felszabadítja az összeget. - Fizetési kedvezményi kérelem. Ennek érdekében lehet kérni részletfizetést, fizetési halasztást. Amíg erről dönt a NAV, addig is kérhető a végrehajtás szüneteltetése.
- Jogorvoslati eljárás indítása. A végrehajtási határozat ellen 15 napon belül lehet fellebbezni vagy kezdeményezhető bírósági eljárás is.