Mennyit ér a régi fém 200 forintos? Akár több százezret is kaphatsz érte, ezt nézd meg rajta

Sokakban fel sem merül a gondolat, hogy a régi, forgalomból kivont bankjegyek és érmék a gyűjtők körében igazi kincset érhetnek. A lejárt bankjegyek beváltása még sok esetben lehetséges az MNB-nél, de ha van otthon régi 200 forintos érméd vagy papírpénzed, akkor akár egy kisebb vagyont is kereshetsz velük a gyűjtőpiacon. Cikkünkben mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni, ha van régi pénzed.
Milyen régi érmék érhetnek sokat?
A fém 200 forintos érmék egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a gyűjtők körében. Az 1992 és 1994 között kibocsátott 200 forintos fém példányok különlegesek, mivel az 1998-ban kivont kétszázasok próbavereteinek számítanak. Ezen kívül 50%-os ezüsttartalommal készültek, ami európai szinten is egyedülállónak számított. A korábbi veretek a Magyar Nemzeti Bank régi épületét ábrázolták, valamint a jegybankelnök és az alelnök aláírása volt rajtuk. Az ezt követő két későbbi példányon Deák Ferenc arcképe látható. Egy ilyen próbaveret kollekció akár 2 millió forintot is érhet az év eleji tapasztalatok alapján.
A gyűjtők kereslete miatt a régi érmék, mint a 200 forintosok, ma már sokkal többet érnek, mint a névértékük. Ha hasonló darabokkal rendelkezel, nemcsak a pénzérme évjárata, hanem annak állapota is fontos. A sértetlen, hibátlan állapotú darabok értéke sokszorosára nőhet.
Papírpénzek közül melyik érhet egy vagyont?
A régi papír 200 forintosok szintén keresett darabok a gyűjtők között. Az 1998-as évjáratú papír példányok is komoly összeget érhetnek. Korábbi hírek szerint egyes ritka példányokért akár 450 ezer forintot is elkérhetnek.
A papírpénzek értékét azonban nemcsak az évjárat, hanem a sorszám is meghatározza. Minél alacsonyabb a bankjegy sorszáma, annál értékesebb lehet. A 0000001-es sorszámú bankjegy például akár félmillió forintot is érhet az 1999-es évjáratú ötezresek körében. A 0000002-es sorszámú bankjegy értéke pedig kb. 200 ezer forintra tehető. Ezek az „extrém sorszámú” bankjegyek ugyanis soha nem kerültek forgalomba. Egy makulátlan állapotú 1999-es évjáratú ötezres bakjegyért a gyűjtők alapesetben „csak” nagyjából 30 ezer forintot fizetnek.
Ha maradt még kérdésed érmékkel és bankjegyekkel kapcsolatosan, akkor keresd bátran kollégánkat az ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Mi a helyzet a lejárt bankjegyek beváltásával?
Bár a gyűjtők nagy összegeket fizethetnek egy-egy birtokodban lévő bankóért vagy érméért, de ha nem szeretnél várni a megfelelő vevőre, akkor érdemes tudnod, hogy egyes lejárt bankjegyek beváltása még mindig lehetséges. A Magyar Nemzeti Banknál a bevonás határnapja után is cserélheted a régi pénzedet névértéken. Az MNB pénztárainál a régi papír 200 forintos bankjegyek például 2029. november 16-ig átválthatók.


Mindenesetre, ha otthon porosodik egy régi bankjegy, érdemes megnézni az átváltás előtt, hogy nem lehet-e több pénzt kapni érte a gyűjtőpiacon. A Vaterán, Jófogáson, vagy akár Facebook Marketplace-en is lehetnek ilyen hirdetések.