Hogyan választanak pápát? Amiről csak a Vatikán legöregebbjei tudnak

A pápaválasztás évszázados hagyományokra épül, és rendszerint a Sixtus-kápolnában kerül megrendezésre. A bíborosok kétharmados többségére van szükség ahhoz, hogy elmondhassuk, eredményes volt a pápaválaztás. Ezt a Vatikánban fehér füsttel jelzik. Cikkünkben mutatjuk, hogy hogyan választanak pápát pontosan, és milyen fordulatokat rejtegethet az esemény.
Hogyan választanak pápát?
A következő pápaválasztás május 7-én indul, nem sokkal azután, hogy a Ferenc pápa nyugalmáért fohászkodó szentmisék befejeződnek. A Sixtus-kápolna ajtajai bezárulnak, és kezdetét veszi a konklávé. A konklávé résztvevői a világ legbefolyásosabb katolikus vezetői: kizárólag 80 év alatti bíborosok, jelenleg 136-an, akik közül legalább kétharmad egyetértésére van szükség az új pápa megválasztásához.
A ceremónia komolyságát jól jelzi, hogy még az ünnepélyes bevonulás előtt egy külön misével készülnek rá a bíborosok. Aztán elérkezik a pillanat, amikor mindannyian leteszik az esküt, hogy semmi sem szivároghat ki abból, ami a falakon belül történik. Innentől nincs telefon, nincs internet, nincs hírolvasás – választás idejére teljesen elzárkóznak a világ elől.
Sixtus-kápolna varázsszava: extra omnes
Ahogy a szertartásmester kimondja a varázsszót – „extra omnes” –, már tényleg mindenki, aki nem választó bíboros, azonnal elhagyja a kápolnát. Még az egyházi elmélkedést tartó személy és a szertartásmester is távozik, miután megerősítette a résztvevők lelki felkészültségét. Ezután már tényleg senki más nincs jelen, csak azok, akik eldönthetik, ki vezeti tovább a katolikus egyházat.
A választás menete szinte változatlan évszázadok óta. A bíborosok kézzel írt szavazólapokra vetik annak a nevét, akit a legfőbb pápává szeretnének választani. Ünnepélyesen az oltárhoz járulnak, és bedobják a lapjukat egy kehelybe. A szavazatok összesítése után – ha nincs győztes, tehát nincs meg a kétharmados többség –, akkor jöhet a jól ismert fekete füst. Ezt követően pedig akár napi négy szavazásra is sor kerülhet.

Mi történik ha megvan az új pápa?
Ha azt látjuk, hogy a Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst száll fel, az annyit tesz, hogy még nincs új pápa. Ha viszont hirtelen fehér gomolyag jelenik meg az égen, az egész világ tudja, hogy sikerült kiválasztani az új pápát. Onnantól már csak kb. fél-egy óra, és az új egyházfő kilép a Szent Péter-bazilika erkélyére, elmondja első áldását, és megadja új nevét. Mert igen, a frissen megválasztott pápa maga választja meg, hogyan nevezzék őt a továbbiakban.
Ha még több részletre kíváncsi arról, hogy hogyan választanak pápát, akkor keresse bátran kollégánkat ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkon!
Ki választható pápának?

Habár elvileg bármely megkeresztelt férfit meg lehetne választani, a valóságban évszázadok óta csak a bíborosok közül kerül ki a pápa. Utoljára 1379-ben fordult elő – az egyházszakadáskor, amikor amúgy is voltak kétségek a pápaválasztások legitimitásával kapcsolatban -, hogy valaki a bíboros kollégiumon kívülről kapta meg a szerepet. De ne legyenek illúzióink: aki nem lesz ott, annak nincs sok esélye.