Kell-e adóznom, ha külföldről örököltem? Ügyintézés, illeték és egyéb tudnivalók

Amikor egy elhunyt rokon vagy ismerős után külföldön maradt vagyont öröklünk, fontos tudni, hogy melyik ország szabályai szerint zajlik az öröklés. Kell-e Magyarországon illetéket fizetni? Milyen papírokat kell beszereznünk? Hogy néz ki a külföldi öröklés utáni adózás? Ilyen helyzetben rengeteg kérdés merülhet fel. Segítünk, hogy legalább az ügyintézés könnyedén menjen.

Alapvetően az számít, hogy az örökhagyó hol élt, illetve hol található a hagyaték. A külföldi vagyon öröklését az EU-n belül az Európai Öröklési Rendelet szabályozza (Dánia és az Egyesült Királyság kivétel). Az öröklési ügyekben általában annak az államnak a hatóságai illetékesek, ahol az örökhagyó szokásos tartózkodási helye volt halála időpontjában. Ha a hagyaték nem EU-tagállamban található, az öröklési eljárás bonyolultabb lehet. Ilyen esetekben érdemes megvizsgálni, hogy az adott állammal Magyarországnak van-e a hagyatéki ügyekre vonatkozó egyezménye.

Ha a vagyon egy része Magyarországon van, a másik pedig külföldön, akkor sem folytatnak le két külön eljárást. Szintén a tartózkodási hely számít, de a külföldi vagyonelemek (például ingatlanok) ügyében az adott ország szabályai is érvényesülhetnek.

banki ügyintézés közben a bank fiókban ülnek az ügyfelek

Hogy néz ki a külföldi öröklés utáni adózás?

Magyarországon az öröklés után öröklési illetéket kell fizetni, ha az örökös és az örökhagyó nem egyenes ági rokonok (pl. nem szülő-gyermek, nagyszülő-unoka). Egyenes ági rokonok és házastársak esetén az öröklés illetékmentes. Más rokonok vagy idegenek esetén az illeték általában az örökölt vagyon értékének 18%-a, de ingatlan öröklése esetén 9%. Ha külföldön már megfizettük az öröklési illetéket vagy adót, akkor itthon már nem kell (igazolás azonban szükséges).

Örökléssel kapcsolatos kérdésed van? Fordulj ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink gyorsan és díjmentesen válaszolnak.

Milyen papírokat kell beszerezni?

  • Halotti anyakönyvi kivonat (külföldi kiadás esetén hiteles magyar fordítással)
  • Öröklést igazoló okirat: például külföldi hagyatéki végzés vagy öröklési bizonyítvány
  • Hagyatéki leltár, ha van (felsorolja az öröklött vagyontárgyakat)
  • Tulajdoni lap vagy egyéb igazolás ingatlanról, ha ingatlant örököltünk
  • Igazolás külföldön megfizetett öröklési adóról vagy illetékről (ha történt ilyen)

Minden külföldi dokumentumot hiteles magyar fordítással kell benyújtani. Ezt legtöbbször az OFFI (Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda) készíti el.

Hogyan történik az ügyintézés?

Magyar állampolgárként az öröklést be kell jelenteni a NAV-nak egy formanyomtatványon.
(Ez az „Illetékkötelezettséget keletkeztető öröklési jogcím bejelentése” nevű nyomtatvány.) A NAV elbírálja, hogy kell-e öröklési illetéket fizetni. Ha például szülőtől vagy gyerektől örököltünk, az automatikusan illetékmentes. Ha ingatlant, az öröklést Magyarországon is be kell jegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba. (Ehhez szükség lesz a külföldi öröklési papírokra és azok hiteles fordítására.) Ha pénzt, a bank általában kéri az öröklési jogosultságot igazoló dokumentumokat, és előfordulhat, hogy további helyi előírásokat is teljesíteni kell.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Hogyan védheted meg a Facebook fiókodat 2025-ben? Elkerülheted a legnagyobb csalásokat!

Manapság egyre több csaló próbálja megszerezni a Facebook fiókodat. A Facebook fiókod biztonsága érdekében ezeket tartsd szem előtt:

A NAV nevében küldött SMS-ekkel támadnak a csalók: képeken mutatjuk az átveréseket

A NAV hivatalos ügyekről nem értekezik SMS-ben és nem is kéri, hogy érzékeny adatokat adjunk meg!

Melyik a legjobb autóponyva jégeső ellen? És melyik a legolcsóbb? – körkép

Aldi, Praktiker, Obi és a többiek. Melyik a legjobb?

Hogyan működik a PayPal? Egyenlegfeltöltéstől a díjakig itt van minden tudnivaló

A PayPal számlára utalás Magyarországon ma is emberi kéz munkája. Pár lépés, néhány adat, egy kis türelem. És ha tudod, mit csinálsz, megspórolhatod a felesleges díjakat is.

Egy alkoholbeteg és a vele együtt függő társ esete

Böcskei Balázs addiktológiai szakírónk mai írásában egy alkoholbeteg és a vele együtt függő...

Nevelőszülők, figyelem! Így számít bele a nyugdíjba a hivatásos jogviszony

Így számít bele az öregségi nyugdíjba és a nők 40-be is a nevelőszülői jogviszony.