Nevelőszülők, figyelem! Így számít bele a nyugdíjba a hivatásos jogviszony

Ha a nevelőszülőként végzett tevékenység hivatásos jogviszonyban történik, amely után fizetik a nyugdíjjárulékot, akkor az szolgálati időnek és jogosultsági időnek is minősül. Pontosan mikor és hogyan számít bele a nevelőszülői jogviszony nyugdíj esetén a jogosultsági időbe?
Milyen díjazásban részesül, aki hivatásos nevelőszülői jogviszonnyal rendelkezik?
A nevelőszülői jogviszony mellett lehetőség van más keresőtevékenység folytatására is, ha a nevelőszülő ezzel nem veszélyezteti a nála elhelyezett gyermek, fiatal felnőtt ellátását. De egyébként többféle díjban és ellátmányban is részesülnek a nevelőszülők, mióta hivatásos jogviszonnyá nyilvánították. Emellett a gyermekek után járó egyéb ellátásokat is igénybe vehetik a nevelőszülők.

Ezek az alábbiak:
- Havi alapdíj, amely a kötelező legkisebb munkabér 30%-a, ez jelenleg 87.240 forint.
- Gyermekenként havonta legalább a minimálbér 20%-a, mint kiegészítő díj, ez 53.360 forint.
- Átlagostól eltérő (különleges,speciális,kettős) szükségletű gyermek után többletdíjként havonta legalább a minimálbér 7%-a, ami 18.676 forint.
- Nevelési díj, amely kizárólag a gyermek, fiatal felnőtt megfelelő ellátására fordítható ( élelmezés, ruházkodás, tankönyvek, egészségügyi ellátás). A nevelési díj gyermekenként havonta az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 120%-a (34.200 forint), különleges szükségletű gyermek esetén 140%-a (39.900 forint), speciális és kettős szükségletű gyermek esetében pedig a 150%-a (42.750 forint).
- Külön ellátmány jár a gyermek élelmezésének és a lakásfenntartás költségeinek kiegészítésére. Ennek éves összege nem lehet kevesebb gyermekenként az éves nevelési díj 25%-ánál.
- A nevelőszülőnél elhelyezett gyermek, fiatal felnőtt a bölcsődében, óvodában, általános és középiskolában ingyenes gyermekétkeztetésre és ingyenes tankönyvellátásra jogosult.
- A nevelőszülőket és a gondozásukban elhelyezett gyermekeket a tömegközlekedési eszköz igénybevételéhez kapcsolódóan utazási kedvezmény illeti meg, évente 16 alkalommal 50%-os kedvezményű és további két alkalommal 90%-os kedvezményű (csoportos) menetjegy igénybevételére jogosultak.
- A nevelőszülő a nála elhelyezett 2 év alatti gyermek után GYED-et is igénybe vehet, amelyből szintén nyugdíjjárulékot vonnak, ezért szintén beleszámít a majdani nyugdíjba.
Így számít bele a nevelőszülői jogviszony nyugdíj esetén a nők 40-be
A nők 40, avagy a nők kedvezményes nyugdíjának feltételrendszere több mindenben eltér az öregségi nyugdíjtól. A hivatásos nevelőszülői jogviszony a korkedvezményes nyugdíjra jogosító idő tekintetében nem különbözik a vér szerinti gyermek esetén érvényes szabályoktól.
Azaz a gyermek gondozásával kapcsolatos időtartamok közül a nevelt gyermek után igénybe vett gyermekgondozási segély (gyes) és gyermeknevelési támogatás (gyet), valamint a gyed folyósításának időtartamát a vér szerinti gyermekkel azonos módon jogosultsági időként kell elismerni.

Ha valaki nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban áll, akkor a jogviszony időtartama szolgálati időnek minősül. Tehát a nők 40 korkedvezményes nyugdíj esetén is szolgálati időnek minősül.
További kérdések esetén kérdezd bizalommal Ügyfélszolgálatunkat és akár 2 munkanapon belül is választ kaphatsz a nyugdíjjal vagy nevelőszülői jogviszonnyal kapcsolatos kérdéseidre!
Így számít bele a nevelőszülői jogviszony nyugdíj esetén a jogosultsági időbe
2014-től a nevelőszülői jogviszony is foglalkoztatási jogviszonynak minősül. Amíg valaki hivatásos nevelőszülő, addig társadalombiztosítási ellátásra jogosult. Évei figyelembe vehetők a nyugdíjszámításnál, mivel járulékfizetés történik. Ezért szolgálati időt lehet vele szerezni, amely beleszámít a nyugdíj jogosultságba is.
Az örökbefogadó szülő vagy nem hivatásos nevelőszülőként végzett gyermeknevelés önmagában nem minősül biztosítással járó jogviszonynak, tehát az csak abban az esetben számít bele a nyugdíjazásba, ha mellette volt munkaviszony is, vagy más módon szerzett jogosultsági idő, pl. GYED, GYES.