Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Sokan találkoznak azzal a kifejezéssel, hogy „végleges rokkantsági ellátás”, amikor egészségkárosodás miatt járandóságot szeretnének igényelni. Mit jelent ez pontosan? Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség? Ebben a cikkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Magyarországon kétféle pénzbeli támogatás érhető el azok számára, akik tartós egészségkárosodást szenvedtek el: rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék. Nevük hasonló, de jogosultsági feltételek és az összegük jelentősen eltér, illetve teljesen más csoportoknak adhatók.

A rokkantsági ellátás lehet végleges is

A „végleges” a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ellátásban részesülő személy nem kötelezett felülvizsgálatra, mert a rehabilitációja nem javasolt. Ez nem külön ellátást, hanem egy rokkantsági ellátási státuszt jelöl, amelynél a jogosultság határozatlan idejű. A rokkantsági ellátás a megváltozott munkaképességű személyek részére adható, amely 2012-től lépett a korábbi rendszer (rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék stb.) helyébe. Az ellátást az határozza meg, hogy az érintett egészségi állapota milyen mértékben csökkent.

Rokkantsági ellátásra jogosult az a megváltozott munkaképességű személy,

  • akinek az egészségi állapota 60% alatti (vagyis legalább 40%-os egészségkárosodást állapítanak meg),
  • és rehabilitációja nem javasolt, vagy ha javasolt, csak akkor, ha az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig legfeljebb 5 év van hátra.

További feltétel:

  • legalább 15 éves életkor,
  • megfelelő biztosítási idő (ez az életkortól függ),
  • nincs más rendszeres pénzellátása (pl. nyugdíj),
  • a komplex minősítés során B2, C2, D vagy E kategóriába sorolták.

A kérelmet nyomtatványon vagy elektronikus úton lehet benyújtani. A nyomtatvány címe: Kérelem-adatlap megváltozott munkaképességű személyek ellátása iránt. A dokumentumot a lakóhely szerint illetékes vármegyei (fővárosi) kormányhivatal vagy kormányablak adhatják le az igénylők. Szükséges mellé csatolni a megfelelő orvosi igazolásokat, igazolást a biztosítási időről, és persze az adatlap mellékleteit. Itt megtalálható az adatlap, minden csatolandó irat, illetve van egy kitöltési útmutató is.

Mozgáskorlátozott hölgy kerekesszékkel közlekedik az árkádok alatt Budapesten

Végleges rokkantsági ellátás

Ha valakiről megállapítják, hogy az egészségi állapota 40% alatti (azaz legalább 60%-os egészségkárosodás), rehabilitációja nem javasolt (pl. állapota tartósan nem javítható), akkor járhat végleges rokkantsági ellátás. Mit jelent ez? Hogy az illetőnek nem kell felülvizsgálatra mennie, mert az állapota várhatóan nem fog javulni, az ellátást ennek megfelelően tartósan, határozatlan időre megkaphatja.

Kérdése van? forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, kollégáink ingyen és 2 napon belül válaszolnak!

A rokkantsági ellátás összege több tényezőtől is függ: számít, hogy a komplex minősítés során milyen kategóriába sorolják az igénylőt, a korábbi jövedelmétől, és az aktuálisan érvényes alapösszegtől. 2025. január 1-jétől az érvényes alapösszeg 142.060 forint.

Új igénylők rokkantsági ellátásának mértéke, minimum és maximum összege:

 Az ellátás mértékeAz ellátás minimum összege (Ft/fő/hó)Az ellátás maximum összege (Ft/fő/hó)
51-60% közötti egészségi állapot. (B2 kategória) Foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasoltHavi  átlagjövedelem 40%-a  42.620 Ft (az alapösszeg 30%-a)  63.930 Ft (az alapösszeg 45%- a)
31-50% közötti egészségi állapot. (C2 kategória) Tartós rehabilitációt igényel, azonban a külön jogszabályban meghatározott egyéb körülményei miatt nem foglalkoztatható, foglalkozási rehabilitációja nem javasoltHavi  átlagjövedelem 60%-a63.930 Ft (az alapösszeg 45%-a)213.090 Ft (az alapösszeg 150%-a)
1-30% közötti egészségi állapot. (D kategória) Kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztathatóHavi  átlagjövedelem 65%-a  71.030 Ft (az alapösszeg 50%-a)  213.090 Ft (az alapösszeg 150%-a)
1-30% közötti egészségi állapot. (E kategória) Önellátási képesség teljes vagy részleges elvesztése eseténHavi  átlagjövedelem 70%-a  78.135 Ft (az alapösszeg 55%-a)  213.090 Ft (az alapösszeg 150%-a)

Mi a rokkantsági járadék?

A rokkantsági járadékra az a 18. életévét betöltött magyar állampolgár jogosult, akinek:

  • a 25. életéve betöltése előtt keletkezett, és folyamatosan fennálló egészségkárosodása legalább 70%-os mértékű, és
  • nyugellátásban, baleseti nyugellátásban, megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül.

A járadék megállapításának tehát nem feltétele, hogy az érintett nyugdíjra jogosító szolgálati idővel rendelkezzen. A rokkantsági járadék megállapításának nem akadálya, ha a kérelmező fogyatékossági támogatásban részesül, vagy saját jogán családi pótlékot folyósítanak, és ha az illető munkaviszonyban áll.
A két ellátás közti különbségről itt írtunk korábban:

A rokkantsági járadék fix összegű, nem jövedelemtől függő ellátás. 2025. január 1-jétől az összege 60.715 forint havonta (ez az éves nyugdíjemeléssel módosul).

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...

Furcsa hangokat ad a mosógép? A szöszszűrő tisztítása lépésről lépésre (és lehet, hogy megúszod a szerelőt)

Zúg, kerreg, nem centrifugál rendesen, vagy csak simán büdös a mosógép? Mielőtt szerelőt hívnál a furcsa hangok miatt, van egy dolog, amit érdemes átnézned.