Honnan tudom, hogy lopják az áramot? Mutatjuk, mi lehet gyanús és mit tegyél

Ha érezhetően megugrott a villanyszámla, mégsem használunk több áramot, és nincsenek új elektronikai eszközök sem otthon, akkor felmerülhet, hogy lopják az áramot. Milyen gyanús jelek utalhatnak még arra, hogy potyautas van a rendszerben és egyáltalán honnan tudom, hogy lopják az áramot?

Honnan tudom, hogy lopják az áramot vagy csak meghibásodott a villanyóra?

Persze nem érdemes egyből áramlopásra gondolni, mert a villanyóra sem örök életű és egy idő után meghibásodik. A hibás villanyóra is sokat fogyaszt, így gyanú esetén mindig ki kell hívni a szolgáltatót, hogy vizsgálja meg a készüléket.

Fontos, hogy nem szabad önállóan vizsgálni, feszegetni, stb. a villanyórát, mert büntetést szabnak ki azért, ha valaki engedély nélkül piszkálta a készüléket. Bízzuk szakemberre, hogy felmérje a helyzetet!

Megmagyarázhatatlanul magas a villanyszámla

Ez elég egyszerű és egyértelmű. Hirtelen megnő a villanyszámla, pedig nem vettetek plusz elektronikai dolgokat otthonra és nem megy a mosógép naponta 4-szer. Ilyenkor lehet gyanakodni, hogy valaki lopja az áramot. Szintén egyértelmű jel, ha kikapcsolt berendezések mellett is forog a villanyóra. Ehhez érdemes minden készüléket kihúzni, ami otthon található, majd megnézni, hogy ilyenkor is forog-e a villanyóra. Ha igen, akkor valószínű, hogy lopják az áramot.

Szokatlan vezetékek vagy sérült villanyóra szekrény

Új, szokatlan vezetékek vagy kábelek a mérőóra körül? Érdemes jól megnézni a kerítéseket, a földet, a falakat és a tetőket. Ha olyan új vezetékek vannak, amelyeket nem ismerünk, az gyanús lehet.

Sérült mérőóra szekrény vagy csatlakozási pont? Ezek is egyértelmű jelei lehetnek az áramlopásnak csakúgy, mint a sérült plomba.

Feszültség ingadozás

Van még érdekes jel, ami áramlopásra utalhat. A zavar vagy feszültség ingadozás az elektromos hálózatban természetesen önmagában még nem jelenti, hogy valaki lopja az áramot tőlünk. Arra viszont érdemes figyelni, ha akkor tapasztalható feszültség ingadozás, amikor a szomszédban valamilyen nagy áramigényű tevékenység zajlik. 

További kérdésed van a szabálytalan áram vételezéssel kapcsolatban? Kérdezd Ügyfélszolgálatunkat és kollégáink két munkanapon belül válaszolnak!

Mi a teendő, ha felmerül az áramlopás gyanúja?

Ilyen esetben a helyben illetékes áramszolgáltatónál kell bejelentést tenni. Nagyon fontos, hogy otthon saját kezűleg senki ne álljon neki a villanyóra szekrényt szerelni, az ott lévő alkatrészeket leszedni, mert életveszélyes és üzemzavart is előidézhet.

Bármi furcsaság, hibás működés esetén a szolgáltatónak jelezzük a problémát. Aki nem biztos benne, hogy melyik szolgáltatóhoz tartozik, az a számlán megtalálja az illetékes áramszolgáltató elérhetőségeit.

A bejelentést legkönnyebben online lehet megtenni, de az egyes szolgáltatók természetesen telefonon is elérhetők továbbra is.

Milyen következményei lehetnek az áramlopásnak?

Az E.ON és az MVM részletesen ismertette a penzcentrum.hu portálnak, hogy melyek az áramlopás következményei. Szerződött ügyfél esetén szerződésszegés történik, ellenkező esetben szerződés nélküli vételezés történik. Ennek a következménye lehet akár több százezer forintos kötbér és a felmerült költségek megfizetése és, ha a mérési feltételek nem állíthatók helyre, akkor akár fel is függeszthetik a szolgáltatást.

A kötbér összege függ a beavatkozás típusától,  hogy hány amperes az érintett csatlakozási pont és, hogy történt-e már áramlopás az adott mérési ponton.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...