Mivel jár a gyülekezési törvény megsértése? Bírság, eljárás – és mi jön még?

A gyülekezési törvény módosítása óriási hatással van alapvető jogaink gyakorlására. Mit jelent ez? Röviden: mostantól nem tüntethetsz szabadon. Szinte egy tollvonással kihúzták a jogot, hogy kimenj az utcára és elmondd, ha bajod van. Ha mégis megteszed, a gyülekezési törvény megsértése pénzbírságot vagy akár komolyabb jogi következményeket is maga után vonhat.
A módosítás a 2018. évi LV. törvényt érinti. Konkrétabban: a változások szigorítják azokat a feltételeket, amelyek mellett tüntetést lehet szervezni. Az egyik legfontosabb módosítás, hogy a tüntetéseket a korábbi hosszabb határidő helyett már legalább 1 hónappal a tervezett időpont előtt be kell jelenteni.
Emellett a hatóságok szélesebb jogkört kaptak a demonstrációk megakadályozására vagy feloszlatására. Ha egy tüntetés a hatóság megítélése szerint „aránytalan sérelmet” okoz a közbiztonságra, a közlekedés rendjére vagy mások nyugalmára, azt könnyebben tilthatják be vagy oszlathatják fel. „Aránytalan sérelmet” – de kinek?

Mivel jár a gyülekezési törvény megsértése?
A következmények egyértelműen súlyosbodtak. Ha valaki engedély nélkül szervez tüntetést, vagy nem tartja be a hatóságok által előírt korlátozásokat, pénzbírságra számíthat: ez 150 ezer forinttól akár 500 ezer forintig is terjedhet. Ismétlődő vagy súlyos esetben szabálysértési vagy büntetőeljárás indulhat, amely akár elzárással is járhat. Sőt, az új szabályok értelmében a hatóságok gyorsabban és keményebben léphetnek fel azokkal szemben, akik az előírásokat nem tartják be.
Jogi tanácsot kérnél? Keresd ügyfélszolgálatunkat, kollégáink – szakértők bevonásával – ingyen és 48 órán belül válaszolnak.
A hatóságok jogköre is jelentősen bővült. A rendőrség már a tüntetések előkészítő szakaszában is fokozott ellenőrzést végezhet, és a szervezőktől részletes dokumentációt követelhet a résztvevőkről és a rendezvény lebonyolításáról. A tömegoszlatási eszközök használatánál is nagyobb a „szabadság”, beleértve a felszólítás nélküli beavatkozást, ha azt „a helyzet megkívánja”. Hab a tortán, hogy a demonstrálók azonosítását arcfelismerő szoftverek is segíthetik, így a hatóságok már előre nyilvántarthatják, kik vesznek/vettek részt egy tüntetésen.
Mindez azt jelenti, hogy a tüntetések szervezése és lebonyolítása ma már sokkal kockázatosabb, mint korábban. A szabályok világosak. A következmények súlyosak. Hogy miért állunk ki, az rajtunk múlik.