Tulajdoni lap lekérése: büntetés lehet a vége, ha erről nem tud

Ingatlanvásárlás előtt elengedhetetlen a tulajdoni lap ellenőrzése. Ebből a dokumentumból derül ki, hogy valóban az eladó nevén van-e az ingatlan, illetve milyen terhek szerepelnek rajta. A tájékozódáshoz szükséges lépés a tulajdoni lap lekérése, azonban fontos változások történtek. Mutatjuk, mire érdemes figyelni.

A földhivatalok vezetik az ingatlanok tulajdoni lapjait, amelyek tartalmazzák az ingatlannal kapcsolatos jogokat és adatokat. A papíron vagy elektronikusan igényelhető dokumentum a tulajdoni lap másolat, amely ma már csak hiteles formában érhető el.

Mi az a nem hiteles tulajdoni lap?

Továbbra is lehetősége van minden magánszemélynek évente kétszer ingyenesen lekérni tulajdoni lapot, azonban új korlátozásként ezt már csak a saját ingatlanára vonatkozóan teheti meg, vagy ha az ingatlan vonatkozásában valamely joga a tulajdoni lapon bejegyzésre került (pl. haszonélvezet). Tulajdoni lap másolatot bárki igényelhet bármely ingatlanról, de most már fizetni kell érte. Ingyenesen csak a saját ingatlanról kérhető le a tulajdoni lap.

Más ingatlanok tulajdoni lapjának ingyenes lekérése esetén az alapdíj háromszorosának megfelelő büntetésre lehet számítani. A tulajdoni lap lekérésének, illetve más földhivatali eljárási díjak nem változtak, a tulajdoni lap lekérésének díja változatlanul 4 800 forint, a papíralapú hiteles tulajdoni lap másolat 10 000 forintba kerül.

A nem hiteles tulajdoni lap másolat tartalmában majdhogynem teljesen megegyezett a hiteles változattal. Tartalmazta az ingatlan legfontosabb adatait; a különbség csupán annyi, hogy hivatalos ügyintézéshez nem volt használható (hiányzott róla a hitelesítéshez szükséges aláírás vagy pecsét). Informálódáshoz, tájékozódáshoz viszont tökéletesen megfelelt. Ez szűnt meg 2025-től.

Ügyintézéssel kapcsolatos kérdéseid vannak? Fordulj a Hóvége ügyfélszolgálatához, ahol ingyen és gyorsan kaphatsz választ munkatársainktól.

egy kéz nagyítót tart házak modellje előtt

Hogyan történik a tulajdoni lap lekérése 2025-ben?

  1. Az első lépés, hogy a Földhivatal Online rendszerének bejelentkezési oldalára megyünk, ide.
  2. A jobb felső sarokban kattintsunk a „Bejelentkezés” gombra.
  3. A bejelentkezés után ki kell választani ki az ingatlan fekvése szerinti települést, ezt követően a rendszer automatikusan átirányít egy új felületre.
  4. Az új felületen kattintsunk a „Szolgáltatások indítása” gombra.
  5. A megjelenő lehetőségek közül, a pontosabb találat érdekében – amennyiben ismerjük a helyrajzi számot – válasszuk a „Keresés helyrajzi szám alapján” pontot.
  6. A helyrajzi szám megadását követően választhatjuk ki, hogy az ingatlan „leíró adatait”, ami csak a tulajdoni lap I. részét jeleníti. „E-hiteles tulajdoni lap másolatot” is kérhetünk, ami az ingatlan teljes tulajdoni lapjának megismerését teszi lehetővé.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?