Miért utasítják el a hitelkérelmet? 10 dolog, ami negatívan hat az elbíráláskor

A hiteligénylés során – legyen az személyi kölcsön vagy lakáshitel – a bankok számos szempontot vizsgálnak, és bizonyos tényezők miatt elutasíthatják a kérelmet. Ugyan a hitel típusától függően, valamint bankonként változnak a hiteligénylés feltételei, de néhány szempont tekinthető általános érvényűnek.Cikkünkben mutatjuk, általában miért utasítják el a hitelkérelmet a pénzintézetek, és mi a tíz leggyakoribb ok.

1. Hiányos dokumentáció

A hiteligényléshez előírt papírok – személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya, bankszámlakivonatok, jövedelemigazolás és a hitelkérelem adatlap – benyújtása nélkül a bankok általában automatikusan elutasítják a hitelkérelmet. Ezért fontos, hogy minden előírt dokumentumot időben és hiánytalanul benyújtsunk.

2. Nem elegendő jövedelem

A bankok előírják, hogy az igazolt jövedelemnek meg kell felelnie egy meghatározott minimum összegnek, ami bankonként változó lehet. A hitelcél, a jövedelem típusa és a háztartás tagjainak száma is befolyásolhatja ezt az összeget.

3. Nem kielégítő munkaviszony

Mire költ az ember.

A jövedelem mellett a munkaviszony stabilitása is kulcsfontosságú. Általában minimum 3 hónapos, de esetenként akár 6 hónapos vagy hosszabb munkaviszonyra van szükség, és a próbaidőn túli foglalkoztatottság az elvárás.

4. Magas törlesztőrészlet-követelmény

A bank a rendelkezésre álló jövedelem alapján számítja ki, milyen havi törlesztőrészletet engedélyezhet. Ez a JTM-szabályozás, ami a hitelösszeget és a futamidőt határozza meg úgy, hogy kiszab egy maximális havi törlesztőrészletet. Amennyiben a megadott törlesztőrészlet arányosan túl magas, ez az elbírálás során problémát jelenthet, mivel például 500 ezer forintos nettó jövedelem esetén 10 éves kamatperiódusú, fix kamatozású jelzálogkölcsön esetén a jövedelme 50%-áig terhelhető csak az adós. Rövidebb kamatperiódusú hitelek esetén ez az arány pedig tovább csökken.

5. Korábbi hiteltörlesztési elmaradások

A hiteltörténetünk vizsgálatánál a bankok jellemzően az elmúlt 3-6 hónapos fizetési múltunkra is odafigyelnek. Ha van más típusú hitelünk is, akkor az általában nem jelent gondot. Emellett a már fennálló tartozásaink esetén bekövetkező kisebb mulasztások sem feltétlenül akadályozzák meg a hitelbírálatot, azonban súlyosabb elmaradások vagy a szerződés felmondása azonnal kizárhatják a lehetőséget.

6. KHR-listán szereplés

Amennyiben a kérelmező a KHR-listán található, a bank automatikusan elutasítja a hitelkérelmet. Csak kivételes esetekben – például a Provident banknál kisebb összegű hitelek esetén – kaphatunk finanszírozást, ha a korábbi tartozásainkat már rendeztük.

7. Bankszámlakivonatban megjelenő negatív jelek

A bank alaposan átnézi bankszámlakivonatunkat. Ha nem teljesülnek a rendszeres csoportos beszedések vagy állandó átutalások, illetve rendszeresen nagy összegeket utalunk át – például albérlet, gyerektartás, vagy tandíj – az negatívan hathat az elbírálásra, de mindenképpen beszámítják általános kiadásnak. Emellett, ha a számlánk egy adott hónap végén mínuszos, akkor azt szinte biztosra vehetjük, hogy negatív hatással van az elbírálásra.

8. Magánkölcsön-tranzakciók és szerencsejáték tételek

Sikeres hiteligénylés.

A bankszámlakivonaton látható magánkölcsön visszafizetések például egy rokonnak vagy barátnak, illetve a rendszeres szerencsejátékhoz kapcsolódó költések rontják a hitelképességünket. Ezeket a tételeket a bank beszámítja a törlesztési képesség meghatározásánál.

Ha bármilyen kérdése adódna még azzal kapcsolatban, hogy miért utasítják el a hitelkérelmet a pénzintézetek, akkor forduljon bizalommal ingyenesen elérhető Ügyfélszolgálatunkhoz!

9. Nem megfelelő ingatlanjellemzők

Ingatlan vásárlása esetén az elbírálás során a bank arra is figyel, hogy a tulajdoni lap megfelelő besorolást mutasson. Ha az ingatlan nem lakóingatlanként van feltüntetve, vagy nem rendeltetésszerűen használják, akkor az a hitelkérelem elutasítását eredményezheti.

10. Miért utasítják el a hitelkérelmet: Elintézetlen ingatlanszéljegyek és végrehajtási problémák

Az ingatlan tulajdoni lapján fennálló elintézetlen széljegyek vagy akár a törölt végrehajtások is problémát okozhatnak. A bankok ezeket a jeleket általában akként értelmezik, hogy korábban anyagi nehézségekkel küzdöttünk, így a jövőbeni törlesztések tekintetében is bizonytalan lehet a helyzetünk.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Több ezer forintot spórolhatsz, ha így veszed a bérletet a gyereknek: ezért éri meg az országbérlet

14 év felett az országbérlet érvényes diákigazolvánnyal 90%-os kedvezménnyel vásárolható meg. Itt vannak a részletek.

Szép és jó, hogy online elintézheted pár kattintással a jogosítványod meghosszabbítását, csak van egy kis bökkenő

Az online jogosítvány hosszabbítás gyors és olcsó, de van egy buktató: a régi jogosítványt még mindig személyesen kell leadni. Mutatjuk a részleteket és a pontos menetét!

TB-tartozás rendezése lépésről lépésre – így kérhetsz részletfizetést

Mi történik, ha valaki nem tudja fizetni a tb-t és a fennálló tartozás kifizetése is nehézséget okoz?

Mennyi lesz a nyugdíj a Nők 40 után? Ezt jelenti a valorizációs szorzók emelkedése

A valorizációs szorzók idén 13,3%-kal emelkedtek, ami érezhetően növeli a nyugdíj összegét.

Ennek a bankszámlának nincs költsége: ezért éri meg nagyon Revolutot nyitni a 18 év alatti gyerekednek

Revolut 18 év alatt: így nyithatsz számlát akár ingyen, ezeket kell tudni róla.

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.