Így néz ki a telekalakítási eljárás megosztás, rendezés és összevonás esetén: a díjaktól az előírásokig

A telekalakítási eljárás az ingatlanok, pontosabban telkek határainak módosítását jelenti. Ez lehet új telek létrehozása, telekmegosztás, vagy a telkek összevonása is, amelynek célja, hogy az ingatlan-nyilvántartásban szereplő telekhatárok megfeleljenek a valós állapotoknak és a területrendezési előírásoknak. Cikkünkben bemutatjuk az eljárás menetét és minden ide kapcsolódó fontos tudnivalót.

Mikor van szükség telekalakítási eljárásra?

Új telkek létrehozása esetén, azaz megosztás során. Ilyen, ha egy nagyobb telket kisebb telkekre osztanak.

Történhet telek összevonás is, ha például két vagy több telek jogi és fizikai egyesítése történik egy nagyobb építkezés miatt.

Ha egy meglévő telket újra kell osztani abból a célból, hogy megfelelő építési engedélyekkel rendelkező telkek jöjjenek létre.

Hogyan történik a telekalakítás?

  1. Telekmegosztással. Ilyenkor egy nagyobb telket két vagy több kisebb telekre osztanak, hogy új telkek jöjjenek létre, lehetővé téve több új ingatlanfejlesztés megvalósulását.
  2. Telekösszevonással, amely során két vagy több szomszédos telek egy telekké egyesül. Legtöbbször ipari, kereskedelmi vagy lakóépületek megvalósításához. Az összevonást követően az ingatlan-nyilvántartásban már csak egy telek szerepel, és ennek alapján az építési engedélyek is ezen az új, összevont telken valósíthatók meg.
  3. Telekhatár-rendezéssel. A telekhatárokat módosítják, de az érintett telkek nem válhatnak kisebbé, az viszont szabályos, ha a telek mérete és alakja változik. Erre általában a telekhatárok tisztázása miatt szükséges.
  4. Kisajátítással vagy közterülethez csatolással. Erre akkor kerül sor, ha az állam vagy önkormányzat közérdekből igénybe veszi a területet. A kisajátítás általában nagyobb közlekedési, infrastruktúra-fejlesztési vagy más jelentős közérdekű beruházásokhoz kapcsolódik, mint például utak, vasutak, iskolák vagy közparkok építése. Fontos, hogy a kisajátításhoz jogszabályi háttér szükséges, amely garantálja a tulajdonosok megfelelő kártalanítását.
  5. Telekcsoport újraosztására akkor kerülhet sor, ha egy telekcsoportot lakóparkok, ipari területek vagy kereskedelmi központok kialakítására szánnak, ilyenkor fontos a telekhatárok optimális rendezése.

Telekalakítási eljárás lépésről-lépésre

A telekalakítási eljárás részletesen szabályozott, mutatjuk milyen lépésekből áll és milyen dokumentumok kellenek hozzá.

Előzetes tájékozódás

Ez történhet építész vagy földmérő segítségével is, a lényege, hogy kiderüljön a tervezett telekhatár változtatások megfelelnek-e a főbb hatósági szabályzóknak, mint pl. a helyi építési szabályzat.

Telekalakítási dokumentáció elkészítése

A telekalakítási dokumentáció részei többek között a mérési és számítási jegyzőkönyvek, koordinátajegyzékek, területszámítások, valamint a változási vázrajzok. A helyszíni geodéziai felmérés dokumentációit egy engedéllyel rendelkező földmérőnek kell összeállítania. Ezeket digitálisan és papír alapon is be kell majd adni az eljárás során.

Szakhatósági vélemények

Amennyiben a telekalakítás engedélyköteles, a földhivatal bekéri az illetékes szakhatóságok véleményét. Jó tudni, hogy előzetesen is beszerezhető a szakhatósági állásfoglalás. Ez hat hónapig érvényes a kiállítást követően.

Engedélyezés

A telekalakítási kérelem benyújtása után következik, hogy a földhivatal elbírálja az ügyet. Itt az a kérdés, hogy a kérelmet elfogadják-e. Ha igen, akkor a változásokat bejegyzik az ingatlan-nyilvántartásba.

Kivitelezés és végrehajtás

Az eljárás során elkészítik a változásokat rögzítő telekalakítási helyszínrajzot, amely tartalmazza a telekhatárokat, illetve az esetleges építmények elhelyezkedését és a közművek elhelyezésére vonatkozó adatokat. 

A telekalakítás után az új tulajdoni lapok és helyrajzi számok megkapják a végleges bejegyzést.

Kérdése van az eljárással kapcsolatban? Kérdezze ügyfélszolgálatunkat és kollégáink ingyenesen válaszolnak!

Milyen dokumentumok szükségesek a telekalakítási eljáráshoz?

Az alábbi dokumentumokat kell beszerezni az eljárás megindításához:

  • Telekalakítási kérelem, amely innen tölthető le vagy beadható online is. Arról, hogy mit tartalmazzon pontosan a kérelem, itt lehet bővebben olvasni.
  • Földmérő által készített vázrajz és műszaki leírás
  • Tulajdoni lap másolat
  • Helyi önkormányzat engedélye
  • Esetenként a szomszédok hozzájárulása is szükséges lehet

A kérelmet a szükséges dokumentumokkal együtt a területileg illetékes járási hivatal Földhivatali Osztályához kell benyújtani. Az illetékes Osztályok kikereshetők innen.

Mennyi ideig tart és milyen költségek merülnek fel az eljárás során?

Az teljes telekalakítási eljárás általában 1-6 hónapot vesz igénybe. Az időtartamot nagyban befolyásolja, hogy milyen engedélyek szükségesek az eljárás lefolytatásához. 

Költségekkel úgy érdemes számolni, hogy a földmérési díj 100.000 – 300.000 forint között mozog. 

A Földhivatali Portálon található telekalakítási engedélyezési eljárás díjai az alábbiak:

  • 2-5 érintett ingatlan esetén ingatlanonként: 19 000 Ft, 
  • 6-15 érintett ingatlan esetén: 96 000 Ft, valamit a hatodik ingatlantól ingatlanonként további 16 000 Ft,
  • 16-25 érintett ingatlan esetén: 256 000 Ft, valamit a tizenhatodik ingatlantól ingatlanonként további 1600 Ft, 
  • 26, illetve több érintett ingatlan esetén: 272 000 Ft, valamit a huszonhatodik ingatlantól ingatlanonként további 800 Ft összegű igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni.

Forrás: fold-konyv.hu

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...

Kérdéseid vannak a családi adókedvezménnyel kapcsolatban? Mi segítünk!

Amit mindenkinek tudnia kell a családi adókedvezmény kapcsán – Gyakori kérdések, érthető válaszok. A Hóvége segít.

3 töltött tojás húsvétra, ha unod már a kaszinót – recept

Töltött tojás húsvétra, meglepő? Nos, ezek egy kicsit igen. Három rendhagyó receptet hoztunk,...

A túlevés nemzeti sportjának ünnepe – húsvéti szokások és hagyományok

Húsvét, ez a tavaszi csoda, amikor a nyuszi tojást tojik (igen, biológiát meghazudtolva),...

Elveszik a jogosítványod, ha erre nem figyelsz: így nézheted meg, mennyi büntetőpontod van

Hány büntetőpont esetén vonják be a jogsit és hol lehet megnézni, hogy eddig hány pontot gyűjtöttünk?

Beutaló nélkül is elérhetjük a szakorvost? Mutatjuk, mikor nem kell a háziorvoshoz fordulni

Futjuk a felesleges köröket, telik az idő, és ezen sokszor az sem változtat, ha egyértelmű, melyik szakterülethez tartozik a problémánk.