Apaszabadság alatt mennyi fizetés jár? Így számolják a távolléti díjat

Gyermek születése esetén az apát is megilleti 10 nap szabadság. Hivatalos nevén ez az apát megillető pótszabadság, köznapi nevén pedig apaszabadság. Egy biztos: a 10 nap mindenkinek jár, mi pedig először is segítünk eligazodni, hogy hogyan kell igényelni. Másodszor pedig kiszámoltuk, hogy neked már ne kelljen: így történik az apaszabadság díjazása, vagyis mutatjuk mennyi fizetés jár az apaszabadság alatt.
Az apaszabadság igénylése – Kérelem a gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság igénybevételéhez
Az apát megillető pótszabadság a gyermek születését vagy az örökbefogadást követő második hónap végéig vehető igénybe. Ahogyan már írtuk ez 10 nap szabadság, amelyet az apa kérésének megfelelően adhat ki a munkáltató. Kevesen tudják, de ezt a 10 napot két részletben is ki lehet kérni a munkahelytől.
Az apasági szabadság időtartama minden esetben 10 nap, tehát ikrek születése vagy örökbefogadása esetén sem változik az időtartam.
A 10 nap szabadságra abban az esetben is jogosult az apa, ha a gyermeke halva születik vagy meghal.
Az apasági pótszabadság iránti kérelmet a munkavállalónak kell benyújtani a munkáltató felé. A kérelemnek mindenképpen tartalmaznia kell:
- az apa és gyermeke adatait
- gyermek/ek TAJ számát
- igényelt napokat
- a kérelemhez csatolni kell a gyermek/ek eredeti születési anyakönyvi kivonatát
Az apaszabadság díjazása
Az apaszabadság díjazása az alábbiak szerint történik. A szabadság idejére az apa számára a munkáltató távolléti díjat fizet.
A 10 nap szabadságból az első 5 munkanapra 100% távolléti díjra jogosult az apa. Az 5. napot követően, a 6. naptól kezdve a távolléti díj negyven százalékára jogosult.
Az apasági szabadság első öt munkanapjára a munkavállaló részére járó távolléti díj és az azt terhelő munkáltatói közteher összege a munkáltató részére a központi költségvetésből kerül megtérítésre.
Maradt még kérdésed? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!