Mekkora a szegénység Magyarországon, ki számít szegénynek?

Nyugdíjasok, dolgozók, munkanélküliek – 1.400.000 ember élt a szegénységi küszöb alatt Magyarországon. Ez 11 százalékkal, 155.000 fővel több, mint 2022-ben. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint azokban a háztartástípusokban nőtt a szegénység, ahol 65 éves vagy annál idősebb személy élt. Mindebből az látszik, az inflációhoz kötött nyugdíjemelés valójában nem éri el a célját, a kormánynak nem sikerül „megvédenie” a nyugdíjakat, és egyre több a szegény nyugdíjas. Ki számít ma szegénynek, mennyi a szegénységi küszöb Magyarországon, mennyire rossz a helyzet az EU-hoz képest? Íme, a szegénység számokban.

2023-ban 1.914.000 főt érintett a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázata, ami a lakosság 20,2 százalékát jelentette – írja a KSH. Ha az alábbi háromból legalább egyben érintett valaki, akkor az illető a kockázatnak kitett csoportba tartozik.

  • Relatív jövedelmi szegénységi arány (olyan háztartásban élők aránya, ahol a nettó jövedelem nem éri el a mediánjövedelem 60 százalékát);
  • Súlyos anyagi és szociális depriváció (olyan személyek aránya, akik meghatározott 13 tétel közül legalább 7-ben anyagi okból hiányt szenvednek);
  • Nagyon alacsony munkaintenzitás (olyan háztartásban élők aránya, ahol a 18–64 éves háztartástagok a lehetséges munkaidő kevesebb, mint 20 százalékát töltötték munkával).

A szegénység mélységét mutatja, hogy egyszerre hány szegénységi dimenzióban érintett a személy. 2023-ban az egyszerre két dimenzióba tartozók száma 425.000 fő, a háromba (mélyszegények) 139.000 főt jelent. Számottevő növekedés a jövedelmi szegénységben érintettek számában történt, létszámuk 727.000-ről 875.000-re nőtt.

Szegénység és kirekesztés régiónként

Legalacsonyabb arányban Közép-Dunántúlon (11,8%), legmagasabb arányban pedig Észak-Magyarországon (29,9%) éltek szegénységben vagy kirekesztődésben az emberek. Jövedelmi szegénység a legkevésbé jellemző Közép-Dunántúlon (8,7%), a legnagyobb mértékben az Észak-Alföldön (21,1%). A súlyos anyagi és szociális depriváció mutató értéke Nyugat-Dunántúlon volt a legkedvezőbb (3,9%), a legkedvezőtlenebb pedig Észak-Magyarországon (18,2%). A munkaszegénység legnagyobb mértékben az észak-alföldi (5,6%), a legkevésbé pedig a közép-dunántúli régióban érintette az embereket (1,1%).

egy halom aprópénz kiöntve egy piros pénztárcából

Szegénységi küszöb Magyarországon 2023-ban

Azok tekinthetők relatív jövedelmi szegénynek a statisztika szerint, akiknek a jövedelme nem éri el a szegénységi küszöbértéket. 2023-ban ez havi szinten 168 279 forint volt, vagyis aki ennél kevesebb pénzből él, az a KSH alapján szegénynek számít. Tavaly nyugdíjasok körében nagyon megnőtt a jövedelmi szegények aránya: az előző évi 14,3 százalék után tavaly 24,2 százalékra nőtt az arány. Azaz, a mintegy 2 millió öregségi nyugdíjasnak majdnem a negyede már szegénynek tekinthető, havonta kevesebb mint 168 ezer forintból próbálnak megélni – mutat rá a 444.

Az Eurostat összeállítása alapján 2023-ban az EU lakosságának 9,5 százaléka nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húsból, halból készült vagy vegetáriánus ételt egyen. Szlovákiában, Magyarországon és Bulgáriában volt a legmagasabb az arány, míg Írországban, Cipruson és Portugáliában a legalacsonyabb. A lesújtó adatok jól mutatják: a szegénység Magyarországon egyre nő.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...