Már elmúltál 30, de még nem vagy 65 és regisztrált álláskereső vagy? Az idén nyáron startolt munkaerő-piaci program keretében segítséget kaphatnak az aktív álláskeresők ahhoz, hogy mihamarabb munkát találjanak. A munkához jutás elősegítéséhez lakhatási-és utazási támogatást lehet igénybe venni, de többfajta képzés is rendelkezésre áll a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat programjában. Mutatjuk melyek most az elérhető támogatások álláskeresőknek és hová kell fordulni, ha igényelni szeretnénk.
Képzési támogatások álláskeresőknek
A képzési támogatás keretében a kötelező legkisebb munkabér legalább 70%-ának megfelelő összeg, azaz 266.800 forint (de legfeljebb a minimálbér 150%-a) jár annak az álláskeresőnek, aki a munkaerőpiacon történő elhelyezkedése érdekében jogszabályban meghatározott képzésen vesz részt.
Fontos, hogy a képzés legfeljebb 12 hónap időtartamú lehet, ez alatt be kell fejezni a képzést.
A támogatás folyósítási időtartama szolgálati időnek minősül, azaz beleszámít a nyugdíjba. A juttatásban részesülő személy biztosított és a juttatást folyósító szerv minősül foglalkoztatónak. A juttatás bérnek minősül, összegéből nyugdíj járulékot és személyi jövedelemadó-előleget vonnak.
A képző intézményt az álláskereső maga választhatja ki a Foglalkoztatási Osztály segítségével. Az elérhető képzéseket itt lehet átnézni, személyre szabott tanácsadásért vegyük fel a kapcsolatot a lakóhelyünk szerint illetékes Foglalkoztatási Osztállyal.
Lakhatási támogatás álláskeresőknek
12 hónapig, azaz egy éves időtartamra szól a lakhatási támogatás álláskeresőknek. Az jogosult rá, akit legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartanak, ezen kívül legalább 6 hónapra szóló munkaszerződése van, amiben legalább heti 20 órában dolgozik.
A támogatás további feltételei:
- Akinek a lakhelyétől legalább 60 km-re lévő településen található a munkahelye és aki a lakhatását bérleti jogviszony létesítésével kívánja megoldani a munkavégzés helye szerinti, vagy olyan településen, amelynek a munkavégzés helyétől való távolsága nem éri el a 60 km-t. Fontos az is, hogy ezeken a településeken nem rendelkezik – saját tulajdonában vagy a vele együtt élő házastárssal közös tulajdonban lévő – lakóingatlannal.
- akinek van saját, névre szóló bankszámlája és erről utalja a lakás bérleti díjat, illetve erre a számlára lehet utalni a támogatást.
- Fontos, hogy a bérbeadó adjon számlát az albérlet díjáról, mert ez alapján történik az elszámolás, vagyis a támogatás kifizetése.
- Akinek a rendszeres havi – munkaszerződés szerinti – bruttó munkabére nem haladja meg a 700.000 forint összeget.
Utazási támogatás álláskeresőknek
Az utazási támogatás azoknak jár, akiket legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartanak, illetve a lakhelyétől 60 km-nél közelebbi, de attól eltérő településen található a munkavégzés helye. Az utazási támogatás álláskeresőknek legfeljebb 12 hónapig jár, és fontos, hogy csak teljes naptári hónapra állapítható meg.
A támogatás összege az alábbiak szerint alakul:
A lakhely és a munkavégzés helye közötti távolság tekintetében minden 10 km után a kötelező legkisebb munkabér 5 %-ának megfelelő összegben nyújtható, az alábbi táblázatban foglaltak alapján:
Lakhely és a munkavégzés helye közötti távolság | 10-19 km | 20-29 km | 30-39 km | 40-49 km | 50-59 km |
(Kötelező legkisebb munkabér* 5%-a = 13340 forint) | 13340 forint/hó | 26680 forint/hó | 40020 forint/hó | 53360 forint/hó | 66700 forint/hó |
Pénzbeli támogatások álláskeresőknek
A pénzbeli támogatások álláskeresőknek abban az esetben vehetők igénybe, ha a kérelmező nem folytat kereső tevékenységet és álláskeresési ellátásban sem részesül.
Fontos, hogy a kérelemben megjelölt szolgáltatás(ok) igénybevételének időtartama harminc napon belül legalább az öt napot elérje. A juttatás napi összege megegyezik a megállapítás napján hatályos napi kötelező legkisebb munkabér 70%-ával.
A juttatás egy évben legfeljebb kilencven napra állapítható meg.
+1. Bértámogatás munkáltatók számára
A munkaadók számára bértámogatás vehető igénybe azon foglalkoztatottak után, akik
- 30-64 közöttiek
- nyilvántartott álláskeresők
- megváltozott munkaképesség szolgáltatást kérő
- átmeneti védelem alatt álló szolgáltatást kérő
A bértámogatás 4, illetve 6 hónap időtartamra jár az alábbi munkavállalók után
1. tartósan munkanélküli ( legalább 12 hónapja folyamatosan munkanélküli),
2. 50 év feletti,
3. alacsony iskolázottságú (aki legfeljebb 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezik),
4. vidéki területen élő
5. kisgyermeket nevelő (12 évnél fiatalabb gyermeket nevelő szülő),
6. a közfoglalkoztatásból a versenyszférába visszavezethető (a közfoglalkoztatásból 30 napnál nem régebben kilépett, nyilvántartott álláskereső),
7. magát roma kisebbséghez tartozónak valló,
8. megváltozott munkaképességű,
9. ápolási feladatokat lát(ott) el (aki ápolási díjban részesül, vagy részesült az elmúlt 3 hónapban legalább egy napig).
Hogyan igényelhetem a támogatást?
Első lépésként fel kell venni a kapcsolatot a lakóhely szerint illetékes Foglalkoztatási Osztállyal. Ott személyre szabott tanácsadásban részesülhet minden álláskereső, legyen szó az igénybe vehető képzésekről vagy a pénzbeli támogatásokról.
A támogatások álláskeresőknek külön kérelmen keresztül nyújthatók be, amelyek itt érhetők el. Ha kiválasztjuk a támogatás típusát, elérhetővé válik a kitöltendő kérelem, amelyet a lakóhelyünk szerint illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatal foglalkoztatási osztályai felé kell benyújtani.
Azt, hogy melyik a lakóhely szerint illetékes Foglalkoztatási Osztály, kikereshető innen.