Nem lehetünk elég óvatosak, bármikor kereshetnek a rendőrség nevében csalók. Egy idős hölgy közel 3,5 millió forintját csalták ki szélhámosok, akik rendőrnek adták ki magukat. A bűncselekmény okosan megtervezett átveréssel indult, amikor is egy férfi felhívta az asszonyt, és bankbiztonsági szakemberként mutatkozott be. Azt állította, hogy szokatlan pénzmozgásokat észleltek a számláján, majd megpróbálta meggyőzni, hogy biztonsági okokból szükségesek bizonyos lépések. Cikkünkben elmeséljük ezt az esetet, valamint bemutatjuk, hogy mire kell odafigyelni, hogy megvédjük személyes és banki adatainkat.

Bármikor kereshetnek a rendőrség nevében csalók

A bankbiztonsági szakember bemutatkozása után a csaló továbbította a hívást egy másik személynek, aki már rendőr őrnagyként mutatkozott be. Az „őrnagy” elmagyarázta a nőnek, hogy bankbiztonsági okokból szükségük van a netbanki belépési adataira. Az asszony, aki nem sejtette, hogy átverés áldozata, megadta a szükséges adatokat, és jóváhagyott egy távoli hozzáférést biztosító programot a számítógépén. Ezzel teljes ellenőrzést adott át a gépe felett a csalóknak, akik így könnyedén hozzáfértek a számlájához, és több millió forintot emeltek le róla.

Egy magyar rendőrségi autó parkol az utcán
Bármikor kereshetnek a rendőrség nevében csalók. Sose adjuk ki érzékeny adatainkat, ilyet egy rendőr sem kére.

Miután a nő észrevette, hogy mi történt, feljelentést tett a rendőrségen. Az eset rámutat arra, hogy a csalók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak, és gyakran visszaélnek a hatóságok neveivel. A rendőrség ismét figyelmeztetett, hogy soha ne adjuk meg banki adatainkat telefonon, e-mailben vagy SMS-ben, hiszen a pénzintézetek és a rendőrök soha nem kérnek ilyen információkat.

A csalók módszerei bizonyos pontokon megegyeznek

A bűnözők módszerei változatosak, de van néhány ismétlődő elem, amelyeket érdemes megjegyezni, hogy a későbbiekben felismerhessük őket.

  • Az egyik legfontosabb szabály, hogy soha ne adjuk meg bankkártya- vagy netbanki belépési adatainkat ismeretleneknek. A valódi banki alkalmazottak (valamint a rendőrök) soha nem kérnek ilyen adatokat, és azt sem kérik, hogy telepítsünk távoli hozzáférést biztosító alkalmazásokat, mint például az AnyDesk vagy a TeamViewer. Ezekre legyünk nagyon figyelmesek.
  • Ha valaki arra kér minket, hogy ilyen programokat telepítsünk, azonnal legyünk gyanakvók. A csalók ezzel a módszerrel át tudják venni az irányítást a számítógépünk vagy telefonunk felett, így hozzáférhetnek a személyes adatainkhoz, illetve a különböző számlákon tárolt pénzünkhöz.
  • Ha a bank gyanús pénzmozgást észlel számlánkon, akkor felveszi velünk a kapcsolatot, és csak az adott tranzakciót fogja megerősíttetni. Azt is csak azután, hogy azonosított bennünket.
  • A valódi banki alkalmazottak sosem kérnek tőlünk telefonon átutalást!
  • Ne töltsünk le ismeretlen programokat a számítógépünkre vagy telefonunkra, még akkor sem, ha valaki ezt javasolja! A bankok és a rendőrség sosem kérnek ilyet.
Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

8 kérdéses retró kvíz: a Trabi melyik népautónak volt a beceneve a szocializmusban?

A retró autók világa rengeteg izgalmas és nosztalgikus emléket idéz fel. Az akkori autók nem csupán közlekedési eszközök voltak, hanem szimbólumai is egy korszaknak,...

Gumis lepedő 2000 forintért, vasaló 5000 forintért: mutatjuk a legjobb akciókat

Átnéztük, hogy hol vannak a legjobb akciók és milyen termékeket érdemes most megvenni. Szuper áron vannak az ágyneműk, a kert téliesítéséhez szükséges eszközök...

Magyar élelmiszerárak: ételmentőnek lenni már életmentő

Ha a tűzoltó, vízimentő, mentős szolgálat nem opció, akkor is van lehetőséged életmentőnek lenni! Életmentő helyett legyél életmentő! A magyar infláció, a hazai élelmiszerárak...