2024-ben már javarészt csak olyan diákok érettségiznek, akik a tanulmányaikat az új Nemzeti alaptanterv (NAT) szerint kezdték el 2020-ban. Így idén nemcsak az egyetemi felvételikben, hanem az érettségikben is komoly változásokkal számolhatunk. Ahogy a tantárgyak felépítése módosult, úgy módosulnak az érettségi vizsgák is. Új témakörök és feladattípusok érkeznek. Megmutatjuk, hogy mire lehet idén számítani, és a változásokról hogyan vélekednek egyes szakértők.

Érettségi követelmények 2024-ben: Magyar

A magyarérettségi feladatszerkezete jelentősen megváltozik. Idén már sokkal inkább a tárgyi tudás ellenőrzésén lesz a hangsúly. Középszinten a feladatsor első részében az érvelés és a gyakorlati szövegalkotás helyett egy 20 pontos irodalmi tesztet kell majd megoldaniuk a diákoknak. A 20 pontos feladatlap 4-6 kérdés vagy feladatcsoport köré szerveződik. Korstílusok, stílusjegyek és stílusfajták felismerésén kívül lehet a feladatlapban memoriterek írásban történő „visszamondása” is. A második feladatsorban az összehasonlító elemzést pedig egy témakifejtő esszé fogja lecserélni. Eddig extra pontokat lehetett kapni a szép írásképért és a helyesírásért, most viszont levonás fog értük járni a maximálisan szerezhető 100 pontból.

A Pénzcentrum megkereste Schiller Mariannt, a Magyartanárok Egyesületének egyik tagját, hogy véleményezze a változtatásokat. Mariann az Egyesület álláspontját képviselve elmondta, hogy visszalépésnek tekinti az új feladatsort.

Az érvelés és a gyakorlati szövegalkotás kikerülése hihetetlenül nagy hiba, hiszen ezen képességeknek a megléte a leginkább releváns a hétköznapi élet és a munka világának szempontjából. 

Ehelyett lexikális tudást mérnek, amire az érettségik történetében ezelőtt még sosem volt példa. Mivel az Oktatási Hivatal csak egyetlen mintafeladatsort adott ki még 2021-ben, ezért azt sem lehet tudni, hogy a témakifejtő esszé tárgya ismert vagy ismeretlen szöveg lesz-e. Az Egyesület szerint ismert szöveg esetén inkább a tanárok kompetenciáját lehet mérni, és nem a diákokét. A tanterv korlátoltsága és a hozzá illeszkedő új érettségi feladatsor az oktatói szabadság elvesztését eredményezi, ami az olvasás és az irodalom népszerűsítésének a kárára történik.

A szóbeli tételek esetében 20 tételből már 10 lesz kötelező életmű tétel az eddig fennálló 6 helyett. Szerzők teljes életét megtanulni azonban nem túl értelmes a tanárok szerint és igazából idő sincs rá az oktatási időszakban.

Matek

A matekérettségi esetében új témakörökre kell inkább számítani és nem új feladattípusokra. Az alaptanterv változásait követi le az érettségi feladatsor is. Mivel tananyag lett a tételek bizonyítása, az exponenciális folyamatok vizsgálata, a pénzügyi ismeretek és a statisztikai elemzések, ezért ezek az idei érettségibe is előfordulhatnak majd. Kikerültek azonban a feladatsorból a koordináta geometria, a trigonometria, és bizonyos algebra témakörökből a nehezebb elemek.

Csapodi Csaba az az ELTE TTK adjunktusa és az ELTE TKK főigazgatója azt gondolja, hogy mivel a tananyagból kikerültek absztraktabb elemek, és bekerültek az életben jobban használhatóak, az érettségi változtatás célja is ez volt.

Arra azonban nem venne mérget, hogy az érettségi könnyebb lesz, hiszen a Pitagorasz-tétel alkalmazására is lehet nehéz feladatot gyártani. Ennek ellenére a követelmények összességében valóban csökkentek.

Történelem

A történelemérettségi esetében is inkább témakörbeli, mint strukturális változtatásra számíthatunk. A feladatok itt is lekövetik az alaptanterv változásait. Középszintű követelmény lett az amerikai függetlenségi háború és az Aranybulla is. Az emelt szintű témakörök közül pedig kikerült a francia abszolutizmus és a 18. századi európai nagyhatalmi küzdelmek.

Repárszky Ildikó, a Történelemtanárok Egyletének alelnöke úgy vélekedett a változtatásokról, hogy míg szerinte az amerikai függetlenségi háború és az alkotmányos rendszer ismeretének értelme és helye van középszinten, addig pl. az Aranybulla felkérdezése problémás. Megértéséhez ugyanis széleskörű társadalomtörténeti ismeretekre lenne szükség, amely ilyen életkorban még nem elvárható.

Természettudományos tárgyak (kémia, biológia, földrajz, fizika)

Természettudományos tárgyak esetén lehetősége lesz a diákoknak a szóbeli vizsga B részét projektmunkává alakítani. Ezt jelentkezéskor jelezni kell. A vizsga B része amúgy is egy gyakorlati feladat, ehelyett lehet majd írni egy min. 15 000 max. 30 000 leütésű esszét. Ehhez kötelező lesz konzulenst választani.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Árvíz: fizet a biztosító kár esetén, ha erre a 3 dologra figyelsz

Az árvíz okozta károk az olyan elemi károk közé tartoznak, amelyekre a legtöbb lakásbiztosítás megfelelő védelmet nyújt. Ugyanakkor vannak kizáró tényezők, amikre ha nem...

Spórolsz, mégis sokat fizetsz a gázért? Mutatjuk, hogy lehet kevesebb

Ötleted sincs, miért fizetsz sokat a gázért? Spórolsz mégis magas a gázszámla? Nagyon egyszerű lehet a megoldás. Mutatjuk, hogyan lehet kevesebb! https://www.tiktok.com/@hovegeponthu/video/7383203326420176160?lang=en Lassan indul a fűtési...

Januártól nem lehet majd kibújni az alábbi szűrővizsgálatok alól?

2025. január 1-től három életmentő szűrővizsgálat válhat kötelezővé Magyarországon. A kormány által tervezett törvénymódosítás részeként minden érintett személynek rendszeresen részt kell vennie a méhnyakszűrésen,...