Egyetemi felvételi 2024: így számolják a pontokat az új rendszerben

Február 15-én jár le a jelentkezési határidő azok számára, akik 2024. szeptemberben szeretnék megkezdeni a felsőoktatásban a tanulmányaikat. Az eddig jól megszokott felvételi pontszámítási rendszer idéntől azonban több ponton is átalakul. Az eddigi központi szabályokat felváltja, hogy az egyetemek saját maguk dönthetnek arról, hogy miért adnak plusz pontot a felvételizőknek és mely tantárgyakat veszik majd figyelembe a felvételi során. Elmondjuk hogyan működik az egyetemi felvételi pontszámítás 2024 évtől érvénybe lépő változások után.

Egyetemi felvételi pontszámítás 2024: milyen változások lesznek?

A felsőoktatási felvételi pontszámítás eddig központilag meghatározott, egységes módon zajlott. Összesen 500 pontot lehetett szerezni a felvételi eljárásban. Ez úgy tevődött össze, hogy maximum 200 pontot lehetett szerezni az érettségivel, 200 pontot a középiskolai tanulmányi eredményekkel. A fennmaradó 100 pontba beleszámíthatott a nyelvvizsga, az emelt szintű érettségi, különböző tanulmányi vagy sporteredmények és az esélyegyenlőséghez kapcsolódó élethelyzetek is.

Idén azonban máshogy történik a pontszámítás. Az egyetemek most már saját maguk dönthetnek arról, hogy milyen többletpontokat adnak a felvételizőknek. Ez a gyakorlatban azt eredményezi, hogy minden szakon más lesz a pontszámítás menete. 

Az egyik helyen többletpont jár majd egy bizonyos tantárgyért,  a másik intézmény mást vesz figyelembe az adott szakra történő jelentkezéshez- így akár az is előfordulhat, hogy az egyik intézmény adott szakán például 400 pontot kapunk ugyanazzal az eredménnyel, míg a másikon csak 380-at.

Bár az 500 pontos rendszer nem változik, a pontok számítása az alábbiak szerint alakul át:

  • 2024-től kevesebb pontot érnek a középszintű érettségik
  • az egyetemek eldönthetik, hogy egy adott szakhoz milyen tantárgyakat fogadnak el
  • az eddig központilag meghatározott 100 többletpont helyett mostantól a felsőoktatási intézmények dönthetnek arról is, hogy miért és hány pontot adnak
  • Több intézményben is 20-100 többletpontot is érhet, ha valaki a FIRST Lego League Challenge nevű legóverseny megyei vagy középdöntőjén, esetleg az országos döntőn helyezést ért el

Továbbra is pontot ér:

  • nyelvvizsga
  • emelt szintű érettségi
  • tanulmányi és sporteredmény
  • hátrányos helyzet, gyermeknevelés
  • ha valaki fogyatékossággal él
  • önkéntes katonai szolgálat

Mi számíthat még bele a többletpontokba?

Az egyetemi felvételi pontszámítás 2024 évtől figyelembe veszi, ha a jelentkező elvégezte az adott egyetem felvételi előkészítőjét vagy részt vett az intézmény nyílt napján. De az is többletpontot jelenthet, ha a diák az egyetem által preferált középiskolában érettségizett. Sok intézményben figyelembe veszik, ha a jelentkezőnek olyan szakmája van, ami a választott szakhoz kötődik. Az e-sport is beleszámíthat a sporteredményekbe egyes műszaki képzéseken. Az egyházi egyetemeken figyelembe veszik, ha a jelentkezők jártak hittanra vagy érettségi tantárgyként szerepel esetükben, de pontok járhatnak a hitéleti tevékenység folytatásáért, a templomi szolgálatért vagy ministrálásért is. 

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

A világ legnagyobb horgászversenye a Balatonon II. rész + RECEPT

Néhány érdekes adat a résztvevők eredményeiről.

Így a legegyszerűbb a műszaki vizsga időpontfoglalása ügyfélkapun keresztül – lépésről lépésre mutatjuk

Mindjárt lejár az autó műszakija? Nehogy megbüntessenek, így foglalj online vizsga időpontot pillanatok alatt!

Késik a vonat és bérleted van? Így kérd a visszatérítést a MÁV-tól

A késési biztosítás a bérlettel és a napijeggyel utazókat is megilleti.

Tényleg tilos az esővizet a szennyvízcsatornába bekötni? Ezt mondja a jog

Tilos az esővizet a szennyvízcsatornába vezetni – és komoly bírság járhat érte. Megmutatjuk, mit mond erről a törvény, hogyan ellenőrzik, mit tehetsz helyette, és milyen megoldásokkal kerülheted el a büntetést.

Ennyi a garantált bérminimum 2025-ben

A garantált bérminimum 2025-ben: bruttó 348 800 Ft, nettó 231 952 Ft havi szinten – részletes lebontás, kinek jár, és mi jön 2026–2027-ben.

Jótállás, szavatosság, garancia: Mi a különbség?

Sokan nem tudják, mi a garancia és szavatosság különbsége, pedig ez eldönti, visszaviheted-e a hibás terméket.