A Balatonon minden év április 1-jétől október 31-ig vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat működik. Villogni villognak a lámpák, de ez mit jelent? Hol láthatunk sárga jelzést, hol pirosat? Biztonságunk érdekében még a nyaralás előtt érdemes megismerni, hogy mikor mire próbálják felhívni a figyelmünket, mert ez a tudás akár életet is menthet. Mutatjuk a tudnivalókat a balatoni viharjelzésekről.

A Balatonon, a Velencei-tavon, a Tisza-tavon és a Fertő tavon áprilistól október végéig működik a vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat. A viharjelzés figyelemmel kísérése saját és családunk biztonsága szempontjából fontos, legyen szó nyaralásról-pihenésről, szabadidős tevékenységről vagy csónakázásról.

A katasztrófavédelem a Balatonon 37 part menti és három tóközepi viharjelzőlámpát működtet. Ezek kiegészülnek 15 mobil viharjelzővel, amelyek a strandokon kapnak helyet. A Balatonon tehát összesen 55 viharjelzőlámpa van, ennek köszönhetően egy adott pontról legalább hármat is lehet látni.

Nemcsak a tóparton, hanem elektronikusan is tájékozódhatunk a viharjelzés állapotáról a BM OKF (www.katasztrofavedelem.hu), az OMSZ (www.met.hu), valamint az RSOE (www.rsoe.hu) honlapján. Érdemes használni az ingyenes TAVIHAR alkalmazást, ami automatikus üzenetekben értesíti a felhasználót a vízterületet érintő változásokról, pl. a viharjelzési fokozat kiadásáról vagy annak visszavonásáról.

Balatoni viharjelzések

Alapfok

Ha a jelzőrendszer alapon van, akkor a széllökések a következő órákban várhatóan nem haladják meg a 40-45 km/h sebességet. Alapfok esetén nem lép működésbe a viharjelző lámpa.

Elsőfokú viharjelzés

Ha egy órán belül a szél eléri a 40 kilométer/órás sebességet, akkor életbe lép az elsőfokú viharjelzés. A lámpák percenként negyvenötször felvillanó sárga fényjelzéssel figyelmeztetnek az elővigyázatosság fontosságára, ilyenkor a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni.

Nem árt tudni, hogy fürdésnek minősül az olyan úszóeszköz (játékcsónak, vízibicikli, banánhajó, felfújható eszközök stb.) vízen történő használata is, amely a vízi közlekedésről szóló törvény szerint nem tekinthető csónaknak vagy vízi sporteszköznek.

Másodfokú viharjelzés

Ha a szél erőssége eléri, vagy meghaladja a 60 kilométer/órát, életbe lép a másodfokú viharjelzés, és a viharjelzőlámpák percenként kilencvenszer villannak fel. Ebben az időszakban tilos úszni, fürdőzni, valamint csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni.

Forrás: vizimentok.hu

A szárazföldi viharjelző rendszer tevékenységét egészíti ki a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság által rendszeresített sárga és piros zászló. I. fokú viharjelzésnél a vízirendészet szolgálati kisgéphajóin sárga zászlóval, a II. fokú viharjelzés idején piros zászlóval hívják fel a figyelmet a veszélyre, ezzel is biztosítva a láthatóságot.

Napi Spúrtipp

Kapcsolódó

Legfrissebb

Élettársi kapcsolat vagy házasság? Szerződés, vagyonközösség, öröklés – tényleg nem számít a „papír”?  

Ma már teljesen szokványos, ha egy fiatal pár tagjai nem terveznek összeházasodni. Kapcsolatuk lehet erős és életre szóló, nem a „papír” meglétén áll vagy...

Azonnal meghalhatsz, ha vízzel akarod eloltani az elektromos tüzet: 10 életmentő tanács

Az elektromos tűz egy speciális és veszélyes tűzeset, amit elsősorban elektromos berendezések meghibásodása, túlmelegedése vagy vezetékek hibája okozhat. Az áram miatt nem alkalmazhatók a...

Havi 187 ezer forintot ad az állam albérlet támogatásra az álláskeresőknek: mutatjuk a feltételeket 

Az utóbbi hónapokban nem sokat hallhattunk róla, de idén márciusban a kormány új programot vezetett be, amely az albérleti díjak megugrása miatt segít az...