Mit jelentenek a balatoni sárga és piros viharjelzések?

A Balatonon minden év április 1-jétől október 31-ig vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat működik. Villogni villognak a lámpák, de ez mit jelent? Hol láthatunk sárga jelzést, hol pirosat? Biztonságunk érdekében még a nyaralás előtt érdemes megismerni, hogy mikor mire próbálják felhívni a figyelmünket, mert ez a tudás akár életet is menthet. Mutatjuk a tudnivalókat a balatoni viharjelzésekről.

A Balatonon, a Velencei-tavon, a Tisza-tavon és a Fertő tavon áprilistól október végéig működik a vihar-előrejelző és viharjelző szolgálat. A viharjelzés figyelemmel kísérése saját és családunk biztonsága szempontjából fontos, legyen szó nyaralásról-pihenésről, szabadidős tevékenységről vagy csónakázásról.

A katasztrófavédelem a Balatonon 37 part menti és három tóközepi viharjelzőlámpát működtet. Ezek kiegészülnek 15 mobil viharjelzővel, amelyek a strandokon kapnak helyet. A Balatonon tehát összesen 55 viharjelzőlámpa van, ennek köszönhetően egy adott pontról legalább hármat is lehet látni.

Nemcsak a tóparton, hanem elektronikusan is tájékozódhatunk a viharjelzés állapotáról a BM OKF (www.katasztrofavedelem.hu), az OMSZ (www.met.hu), valamint az RSOE (www.rsoe.hu) honlapján. Érdemes használni az ingyenes TAVIHAR alkalmazást, ami automatikus üzenetekben értesíti a felhasználót a vízterületet érintő változásokról, pl. a viharjelzési fokozat kiadásáról vagy annak visszavonásáról.

Balatoni viharjelzések

Alapfok

Ha a jelzőrendszer alapon van, akkor a széllökések a következő órákban várhatóan nem haladják meg a 40-45 km/h sebességet. Alapfok esetén nem lép működésbe a viharjelző lámpa.

Elsőfokú viharjelzés

Ha egy órán belül a szél eléri a 40 kilométer/órás sebességet, akkor életbe lép az elsőfokú viharjelzés. A lámpák percenként negyvenötször felvillanó sárga fényjelzéssel figyelmeztetnek az elővigyázatosság fontosságára, ilyenkor a parttól 500 méternél nagyobb távolságra tilos fürödni.

Nem árt tudni, hogy fürdésnek minősül az olyan úszóeszköz (játékcsónak, vízibicikli, banánhajó, felfújható eszközök stb.) vízen történő használata is, amely a vízi közlekedésről szóló törvény szerint nem tekinthető csónaknak vagy vízi sporteszköznek.

Másodfokú viharjelzés

Ha a szél erőssége eléri, vagy meghaladja a 60 kilométer/órát, életbe lép a másodfokú viharjelzés, és a viharjelzőlámpák percenként kilencvenszer villannak fel. Ebben az időszakban tilos úszni, fürdőzni, valamint csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni.

Forrás: vizimentok.hu

A szárazföldi viharjelző rendszer tevékenységét egészíti ki a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság által rendszeresített sárga és piros zászló. I. fokú viharjelzésnél a vízirendészet szolgálati kisgéphajóin sárga zászlóval, a II. fokú viharjelzés idején piros zászlóval hívják fel a figyelmet a veszélyre, ezzel is biztosítva a láthatóságot.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Ingyenes utazás a Volánbuszokon: sokan nem tudják, hogy nekik is jár a kedvezmény – Mutatjuk a listát

Meglepően sokféle kedvezmény van, egyáltalán nem csak a nyugdíjasokra vagy a diákokra vonatkozik

Ezért tegyél barkaágat húsvétkor a lakásba: nem csak bőséget hoz, még 4 dolog a szép szokás mögött

A húsvéti barkaág nem csupán szép tavaszi dekoráció. Mélyebb jelentése van: a természet újjászületését, a keresztény hagyományokat (Virágvasárnap), a védelmet és a bőséget is szimbolizálja.

Ingyen is hajózhatsz a Dunán: szuper program gyerekekkel kompozni, mutatjuk a BKK hajó útvonalát

Budapesten kétféle hajós lehetőség közül választhat az, aki vízre szállna.

A nagy muskátli trükk: októberig ontja a virágokat, ha ezt megteszed

A teleltetés utáni muskátli visszavágása tavasszal a titka annak, hogy növényed egész nyáron át, sőt októberig ontsa virágait. Fedezd fel, hogyan ébreszd fel helyesen kedvencedet a bőséges virágpompa érdekében ezzel az egyszerű, de kulcsfontosságú lépéssel.

Ki volt a legrövidebb ideig magyar miniszterelnök? Új műveltségi kvíz!

Még egy újabb műveltségi kvíz érkezik, miután a legutóbbit nagyon sokan kitöltöttétek! Ezúttal a...