Így spórol a magyar: kevés étel és semmi luxus

Friss kutatásunk szerint 10 emberből 7 kényszerül arra, hogy valamilyen mértékben, de visszafogja a kiadásait: a válaszadók 32%-a kisebb vagy átlagos korrekcióra, míg 44,3% erős, „húsbavágó” megszorításokra készül. Mire költünk kevesebbet, mi az, amiről lemondunk? Mutatjuk a felmérés eredményeit.

A Hóvége által készített kutatás adatfelvétele 2022 októberében, online kérdezéses módszerrel készült, 1000 fő megkérdezésével. A résztvevőket arról kérdeztük, szükségét érzik-e valamilyen mértékű korrekciónak költségeiket tekintve, illetve véleményük szerint mely termékekre, szolgáltatásokra jut majd kevesebb a közeljövőben.

Étel, ital, s mi jó falat: egyértelműen visszafogjuk a költéseinket

A válaszadók többsége, 64,4%-a gondolja úgy, hogy kevesebb fog jutni élelmiszerre, 32,9% szerint ugyanannyi, 2,1% szerint több (további 0,6% nem tudta/nem akarta megmondani). Az idősebbek és a nehéz anyagi helyzetben élők a legbiztosabbak abban, hogy kénytelenek lesznek spórolni az élelmen: az 50 év felettiek 70,1%-a, a nélkülözők 88,6%-a, a hónapról hónapra anyagi gondokkal küzdők 92%-a válaszolta ezt.

A kutatásban megkérdezettek 69%-a az üdítőkből, rostos levekből vesz kevesebbet. Ahogy az élelmiszernél, itt is az idősebbek, a nehéz anyagi körülmények között élők igyekeznek lefaragni a költéseikből (vagy egyáltalán nem venni a termékekből). Az alkoholos italokra csak a válaszadók 0,8%-a tervez többet áldozni, 19,9% nem változtat az eddigi vásárlási szokásain. A többség viszont, 69%, inkább spórolna a szeszes italokon.

Könnyebben lemondunk az éttermekről, kávézókról, sörözőkről: a válaszadók 79,9%-a a közeljövőben ritkábban fogja ezeket látogatni, jobban odafigyel majd a számlára. 17,6% szerint ugyanannyi jut ilyen jellegű a kiruccanásokra, mint eddig, és mindössze 1% mondja azt, hamarosan többet szánhat ezekre.

Az egészségügyi kiadásokkal is óvatosabbak leszünk

Bár ezen nem érdemes spórolni, úgy tűnik, lesznek olyanok, akik kénytelenek meglépni. Nagyjából fele-fele az arány: a kutatásban résztvevők 47,7%-a gondolja úgy, hogy kevesebbet költhet majd gyógyszerekre, táplálékkiegészítőkre, vitaminokra, míg 48,6% ezeken továbbra sem fog takarékoskodni.

Az egészségügyi kiadásoknál (pl. a szűrővizsgálatok, fogászat stb.) már tolódnak az arányok: a megkérdezettek 63,2%-a válaszolta azt, hogy várhatóan kevesebb jut majd erre, 33% szerint viszont nem lesz változás. Az eredmények alapján úgy tűnik, az emberek igyekeznek megtartani a legszükségesebbeket (így pl. a gyógyszereket), míg a nélkülözhető egészségügyi kiadásokról, szűrővizsgálatokról könnyebben lemondanak.

Az alapfokú végzettségűek 56,5% látja úgy, kevesebbet fordíthat gyógyszerekre, a középfokú képesítéssel rendelkezők 44,4%-a, a diplomásoknak pedig csak harmada (33%) mondja ezt. Az egészségügyi kiadásokra a nélkülözők 84,3%-a, a hónapról hónapra anyagi gondokkal küzdők 85,8%-a szerint jut kevesebb. Velük szemben a beosztással jól kijövők mintegy ötöde (21,5%) számít erre.

Üzemanyag, szabadidő, ruházkodás: megvágjuk, amit lehet

A válaszadók 55,3%-a úgy látja, a közeljövőben az eddigieknél kevesebb jut majd üzemanyagra. Ennél többen mondanak le teljesen vagy részben a dohányárukról (69,9%), de a legtöbbet az utazás, szabadidő rovására spórolnának. Ruházatra a megkérdezettek 67,2%-a szerint lesz majd kevesebb pénz, utazásra/nyaralásra 73,3%, sportolásra, egyéb hobbira 63%, szórakozási lehetőségekre (pl. mozi, színház, koncert) 73% áldoz az eddigieknél lényegesen kevesebbet.

Az egyik legkevésbé fontos kategória a résztvevők körében a lakberendezés, otthonápolás: 75,2%-uk biztos benne, hogy ilyesmire sokkal kevesebbet fog költeni. Ezzel szemben az interneten, mobil szolgáltatásokon inkább nem tervezünk takarékoskodni. A megkérdezettek 67,7%-a szerint ugyanannyi fog jutni, 31,1% szerint valamennyivel kevesebb, és csak 1,1% költene ezekre többet.

Napi Spúrtipp
Hóvége Ügyfélszolgálat

Kötelező kiadnia a főnöködnek: ennyi szünet jár munkaidőben a dolgozónak

Biztos érezted már, hogy egy húzós munkanap közepén jól jönne egy kis levegő. Azt viszont nem mindenki tudja pontosan, hogy mennyi munkaközi szünet jár, és mikor. Pedig nem szívességről van szó, a pihenőidő jogszabályban rögzített kötelezettség.

Nem attól magas a villanyszámla, hogy sokat fogyasztasz: így jön ki a pontos végösszeg

Veled is előfordult már, hogy magas összegű villanyszámla érkezett? Nem feltétlenül az van, hogy túl sok áramot használtál, hanem inkább arról van szó, hogy miből áll össze pontosan az, amit fizetni kell.

Végleges rokkantsági ellátás: kinek jár, milyen feltételekkel, mekkora az összeg?

Mire utal a „végleges” kifejezés, és mi a rokkantsági ellátás és rokkantsági járadék közötti különbség?

Évente kérhetik a nyugdíjasok a 15.000-50.000 forintot: ki és hogyan igényelheti az egyszeri segélyt?

Egy váratlan betegség, a gyógyszerköltségek emelkedése vagy akár a közüzemi számlák befizetése is komoly terhet jelenthet egy kisnyugdíjas számára.

Ezekre a kedvezményekre jogosultak a Yettelnél az egyedülálló szülők: 0 forintos percdíjat is adnak

Az egyszülős kártya egy másik hasznos eszköz, amely jelentős kedvezményeket biztosít az egyedülálló szülők számára.

Maradék sonkából készül a legfinomabb pástétom: 3 gyors recept, amihez minden van otthon

A húsvéti sonkából nincs kis adag, rendszerint mindig marad főtt sonka. Jó hír,...